אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצלחה לרפורמת הבריאות של סלינגר: שיעור חדירה של 20% לפוליסות החדשות והמוזלות צילום: אביגיל עוזי

הצלחה לרפורמת הבריאות של סלינגר: שיעור חדירה של 20% לפוליסות החדשות והמוזלות

רשות שוק ההון מסכמת שנתיים לרפורמה בפוליסות ביטוחי הבריאות ומצאה כי הפרמיות ירדו, בעיקר למבוטחים מבוגרים שהחיסכון עבורם מגיע לכ-85 שקל בחודש

29.08.2018, 13:19 | רחלי בינדמן

שיעור חדירה מרשים לפוליסות ביטוחי הבריאות החדשות הקיימות בשוק בשנתיים האחרונות – תודות לרפורמה שהובילה הממונה על שוק ההון היוצאת דורית סלינגר. מנתונים שאספה רשות שוק ההון עולה כי כ-20% מפוליסות ביטוחי הבריאות הקיימות בשוק הן פוליסות חדשות במתכונת שהגדירה הממונה על שוק ההון לפני שנתיים.

לפני שנתיים הורתה הממונה להפסיק לשווק פוליסות ביטוח בחבילות שלא ניתן להפריד בין מרכיביהן. הממונה הגדירה רובד בסיסי לפוליסות ביטוח עם מרכיבי כיסוי אחידים כך שחברות הביטוח יתחרו ביניהן אך ורק על המחיר, זאת לעומת המצב הקודם שבו כל חברה שיווקה פוליסות עם היקפי כיסוי שונים וכן כללה בתוך החבילות רכיבי ביטוח שאינם נחוצים בהכרח כמו שירותים פרה רפואיים או רפואה אלטרנטיבית. זאת באופן שהקשה על המבוטחים להשוות בין הפוליסות ולרכוש רק את אותם רכיבים שהם הרגישו שהם זקוקים להם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הפרסום של רשות שוק ההון – מתוך סך מבוטחים בהיקף של 1.74 מיליון איש בביטוח תרופות – 22% הם מבוטחים בפוליסות החדשות, בהשתלות מדובר ב-21% - 342 אלף מבוטחים מתוך 1.66 מיליון איש ו-18% מפוליסות הניתוחים – 272 אלף איש מתוך 1.5 מיליון מבוטחים. מדובר בנתונים מרשימים בהתחשב באיומים של סוכני הביטוח וחברות הביטוח כי יפעלו לשמר את המבוטחים בפוליסות הוותיקות בטענה שהן עדיפות. יש לציין כי רשות שוק ההון נמנעה במקרה או שלא, לציין כמה מתוך אותם מצטרפים חדשים לפוליסות החדשות הם מצטרפים שעזבו את הפוליסות הישנות שהן גם פוליסות יקרות משמעותית.

דורית סלינגר , צילום: אביגיל עוזי דורית סלינגר | צילום: אביגיל עוזי דורית סלינגר , צילום: אביגיל עוזי

הממצאים של רשות שוק ההון מראים כי גובה הפרמיה למבוטח ירדה. למשל בפוליסות הניתוחים הירידה היחסית גבוהה ביותר חלה בקבוצת הגיל הצעירה ביותר. הירידה הכספית הגבוהה ביותר חלה בקבוצת הגיל המבוגרת ביותר של 66 ומעלה שנהנית מהנחה של 93 שקל בחודש. הרפורמה השפיעה על גובה הפרמיות הן בפרמיות הספר המאושרות (פרמיות המקסימום) והן במחיר בפועל למבוטחים לאחר הנחה. השינוי בפוליסת הניתוחים, היקרה מבין הפוליסות, היה המשמעותי ביותר מבחינה כספית למבוטח – 70 שקל בחודש עבור מבוטח בן 65, בעוד ההנחה על פוליסות השתלות ותרופות ביחד למבוטח היא 23 שקל בחודש. השינוי בפוליסת התרופות היה המשמעותי ביותר באופן יחסי לפרמיות לפני הרפורמה. כלומר בסך הכל מדובר בחיסכון של סביב 85 שקל בחודש על שלושת הפוליסות.

עוד נתון מעניין שעולה מהניתוח הוא שבשלושת הכיסויים יחס המצטרפים לחברות הקטנות מסך המצטרפים לפוליסות החדשות שלאחר הרפורמה גדול מיחס סך המבוטחים בחברות הקטנות לסך המבוטחים בביטוחים אלה. ברשות שוק ההון רואים בכך אינדיקטור ראשוני להשפעת התחרות על המבוטחים בפוליסות החדשות. עם זאת, לפי הרשות נתון זה עשוי להשתנות משנה לשנה והוא פחות מובהק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
סוכני הביטוח שודדים את המבוטחים -סלינג'ר תודה
המפקחת התחילה להוזיל עלויות ולהכריח את החברות להנפיק ביטוח בריאות אחיד ,מעל גיל 67 כל הביטוחים מכפילים את המחיר לגמלאים החדשים שגם מרוויחים 60 שכרם בעבר ,מקווה שהמחליף יהיה אמיץ להלחם עבור האזרחים הוותיקים כי בממשלה האזרח שנלחם להקים את המדינה שווה רק ₪1535 לחודש ,אין שרים שיש להם הורים אחים חברים מעל 67 ? הפכנו מדינה לעשירים עם הפער הכי גדול מכל המדינות בין עושר לעוני ,מי יציל את הגמלאים ,ממשלת בושה אפילו לא נעשה דיון אחד לטובתם.
צדק  |  01.09.18
7.
הנתונים של האוצר מעוותים את המציאות הכואבת
כ 80% מסה"כ ביטוחי הבריאות בארץ הם ביטוחים קבוצתיים אשר מתחדשים כל 2-5 שנים בממוצע, ולכן רוב החידושים הם ע"י פוליסות קבוצתיות חדשות מבוססות על הרפורמה . בפועל הרפורמה שירתה את חברות הביטוח בלבד להרים את מחירי הביטוח ולהגדיל את קהל המבוטחים כך שהם המרוויחות העיקריות לאחר הרפורמה. לא ברור בכלל מה התרומה של הרפורמה לשירותי הרפואה בארץ ולכן היא רחוקה מלהשיג איזה מטרה
דוד יועץ ביטוח  |  30.08.18
6.
לא נעים לי להרוס לכם
ההנחה היא רק בגלל שיש הנחות בשנה שנתיים הראשונות של הפוליסה החדשה. מצד שני באמת יש יתרון לפוליסות החדשות בדברים מסויימים אבל בדברים אחרים יש נזק אדיר למבוטחים החדשים. בתור סוכן יכול להגיד לכם שבכל מעבר אני מתלבט לגבי מה הדבר הנכון למבוטח
עוז סוכן ביטוח  |  30.08.18
לכל התגובות