אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר קנסה את מנורה ב-1.5 מיליון שקל על שיווק פוליסה נגד הטרדות מיניות צילום: עמית שעל

סלינגר קנסה את מנורה ב-1.5 מיליון שקל על שיווק פוליסה נגד הטרדות מיניות

הממונה על שוק ההון הטילה על חברת הביטוח את הקנס לאחר שהמשיכה בשיווק הפוליסה למרות התנגדותה לכך. קנס דומה בגובה 175 אלף שקל הוטל על חברת איילון. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה: "אפס סובלנות לכל ניסיון לחפות, לשפות ולכסות על מטרידים מיניים"

31.01.2018, 10:38 | רחלי בינדמן

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הטילה עיצום כספי על חברות הביטוח מנורה ואיילון בגין שיווק פוליסה הכוללת כיסוי ביטוחי נרחב של הטרדה מינית. הפוליסה שנקבעה במכרז לשכת עורכי הדין בישראל, שווקה על ידי שתי חברות הביטוח, והעניקה כיסוי האסור על פי הוראות הממונה על שוק ההון. למעשה הפוליסה הציעה למעסיקים שיפוי כספי בגין הוצאות משפטיות סביב תלונות שהוגשו על הטרדה מינית.

 

יו"ר הועדה לקידום מעמדה האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, ח"כ עאידה תומא סלימאן, בירכה על ההחלטה.

קראו עוד בכלכליסט

הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון דורית סלינגר, צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון דורית סלינגר | צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון דורית סלינגר, צילום: עמית שעל

יו"ר הוועדה לקידום מעמדה האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, ח"כ עאידה תומא סלימאן, בירכה על ההחלטה. ח"כ סלימאן קיימה בעבר דיונים בוועדה שבראשותה במטרה לעצור את שיווקם של מוצרי ביטוח המעניקים הגנה כנגד מקרי הטרדה מינית.

חברת מנורה, שזכתה במכרז לשכת עורכי הדין, המשיכה בשיווק הפוליסה למרות התנגדותה של הממונה לכך. בכך הפרה חובה נוספת המוטלת עליה בחוק. בגין התנהלותה, נקנסה מנורה בהיקף של 1.575 מיליון שקל, בנוסף ל-2 מיליון שקל על תנאי. חברת איילון נקנסה בסך של 175 אלף שקל בנוסף ל-2 מיליון שקל על תנאי, בגין שיווק כיסוי ביטוחי לעורכי דין בניגוד להוראות.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "רשות שוק ההון פועלת באופן נחרץ ותקיף, בכל הכלים העומדים לרשותה, לאכוף את החוק והוראותיה, ובכלל זה למנוע הענקת כיסוי ביטוחי אסור לאדם שהטריד מינית".

ח"כ עאידה תומא סלימאן הוסיפה כי יש לנקוט ב"אפס סובלנות לכל ניסיון לחפות, לשפות ולכסות על מטרידים מיניים. הטרדה מינית אינה רק עבירה פלילית אלא עבירה מוסרית, הטרדה מינית היא לא תאונת עבודה או אסון טבע שניתן לרכוש לה ביטוח. הוועדה לקידום מעמד האישה בראשותי תמשיך להגן על נשים ותגביר את המאמצים למיגור תופעת ההטרדות המיניות. מסר חשוב הועבר היום, לכל אלה שחשבו שאפשר להטריד מינית ולחזור כרגיל לסדר היום. זה לא יקרה".

ממנורה נמסר כי "חשוב להדגיש כי מי שהטריד מינית אינו מכוסה על ידי הפוליסה לא במתכונתה הקודמת ולא במתכונתה הנוכחית. כל מי שמציג את הנושא כאילו ניתן כיסוי שכזה מטעה ומוליך שולל את הציבור. לא נתבקשנו על ידי לשכת עורכי הדין להוספת סעיף שכזה והנושא בכלל לא עמד על הפרק. החברה קיבלה את הודעת העיצום הכספי אשר נובע בעיקרו מעניינים פרוצדורליים בלבד ובוחנת את דרכי פעולתה בהקשר זה".

מאיילון נמסר: "העובדות המתוארות לגבי איילון חברה לביטוח אינן מדויקות, ואלה העובדות הנכונות: בפוליסה ששיווקה איילון, נקבע במפורש, שהיא לא תחול במקרה שמנהל משרד עו"הד או השותף בו לא פעל למניעת המשכה של ההטרדה המינית לאחר שדבר ההטרדה הובא לידיעתו ועוד בטרם הגשת תלונה במשטרה או קבלת תובענה בשל כך. סברנו בתום לב שהתניה זו עומדת בדרישות הוראות רשות שוק ההון. כפי שהואילה גם הרשות להבהיר, ברגע שבו נודע לנו כי לפי עמדתה אין הדבר כך, איילון עצרה מיידית את מכירת הפוליסות והגישה לרשות נוסח מתוקן. רק לאחר שזה אושר שבה החברה למכור את הפוליסות בנוסחן החדש. בנוסף תיקנה החברה את ניסוח הפוליסות שנמכרו לפני פניית הרשות לחברה.

"זאת ועוד. רשות שוק ההון ציינה בהבהרתה, כי העיצום השני - שאינו קשור כלל לכיסוי בקשר עם תלונות על הטרדה מינית, יומר לעיצום על תנאי בלבד, בהתבסס על כך 'שבחברה קיים נוהל עבודה מקיף ומפורט....שנועד לאתר ולמנוע הפרות עתידיות ושיש בו כדי להעיד על נהלי העבודה המפורטים בחברה אשר נאכפים בקפדנות במהלך העבודה השוטפת' כלשון הודעת הרשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות