אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ומי בתפקיד ברצלונה? ריאל מדריד צילום: רויטרס

ומי בתפקיד ברצלונה? ריאל מדריד

ריאל יוצאת מתפיסת משחק שליוותה אותה במשך שנים כדי ליצור יותר שליטה במרכז השדה, ואולי בגורלה בליגה

30.08.2018, 15:50 | אוריאל דסקל

מאז שפפ גווארדיולה אימן את ברצלונה, "הסימן המסחרי" של הקבוצה היה משחק מסירות קצרות קיצוני. ואולם, אפילו כשהקבוצה התרחקה מהסגנון הזה בשנים האחרונות, עם שחקנים כגון אנדרס אינייסטה וסרג'יו בוסקטס, היה קשה להתרחק יותר מה-DNA של לה מאסיה.

קראו עוד בכלכליסט

פלורנטינו פרס וז פלורנטינו פרס וז'ולן לופטגי. כדורגל שונה לחלוטין | צילום: רויטרס פלורנטינו פרס וז

הסגנון הזה התנגש בצורה הברורה יותר עם ריאל מדריד של ז'וזה מוריניו. אם פפ גווארדיולה ויוהן קרויף מאמינים שהחזקת הכדור מאפשרת לקבוצה להיות הגיבורה הראשית במחזה ולקבוע את גורלה, אז מוריניו מאמין שהחזקת כדור היא מתכון לצרות.

בספר של דייגו טורס פורסמו הדגשים שמוריניו שם בפני שחקני ריאל מדריד תחת הדרכתו:

1. המשחק מנוצח על ידי הקבוצה שביצעה את מספר הטעויות הנמוך ביותר.

2. הכדורגל מעדיף את אלו שגורמים ליריבה לבצע יותר טעויות.

3.במשחקי חוץ, במקום לנסות להיות הקבוצה הטובה יותר, צריך לגרום לקבוצה המארחת לעשות טעויות.

4. מי שמחזיק בכדור צפוי לעשות טעויות.

5. מי שמוותר על החזקת כדור מקטין את האפשרות שיעשה טעויות.

6. למי שיש כדור יש פחד.

7. ולכן, למי שאין לו את הכדור הוא חזק יותר.

אז כאנתיטזה לגווארדיולה, לריאל מדריד של מוריניו היו בעונה 27,366 פחות מסירות מאשר ברצלונה של גווארדיולה. מאז גם ריאל מדריד של קרלו אנצ'לוטי וגם של זינאדין זידאן העדיפה את הדרך הפחות מסובכת, ויותר ישירה לשער היריבה. אמנם היא לא היתה הגנתית בהכרח אבל היא התבססה על התקפות מתפרצות וביססה את סגנון המשחק שלה על פחות מסירות מאשר ברצלונה.

זה, ככל הנראה, הולך להשתנות בצורה קיצונית תחת ז'ולן לופטגי .

הבן של מרים המשקלים הכבדים

מאמן ריאל מדריד הנוכחי הוא בנו של חוסה אנטוניו לופטגי - ספורטאי באסקי אגדי שהתמחה בהרמת אבנים של עד 300 ק"ג בענף שנקרא Harri-jasotzaileak. הוא רצה להיות כמו אביו, סבו וסבו רבו - מרים אבנים - אבל אביו הכריח אותו לשחק כדורגל. לופטגי שיחק ברמה גבוהה ואף הגיע לריאל מדריד האדירה ששלטה בכדורגל הספרדי בשנות השמונים (Quinta del Buitre) ואז לדרים טים של יוהן קרויף בבארסה. שתי הקבוצות שיחקו כדורגל התקפי מרהיב, מבוסס על שחקני בית, שהתבסס על מסירות קצרות. מקרויף לקח המון לסגנון האימון שלו - כמו רבים מאותה קבוצה בשנות התשעים שצמחה בברצלונה. "קבלת החלטות טובה אינה זכות של השחקן, אלא דרישה", הסביר פעם. ולפי לופטגי שחקנים מקבלים את ההחלטות טוב יותר כשהם שולטים במשחק.

וכך נוצר מצב שבשני משחקי ליגה ריאל מדריד משחקת יותר כמו ברצלונה מאשר ברצלונה. ריאל מדריד מסרה 1,505 מסירות בשני משחקים וברצלונה 1,470 מסירות. ריאל מדריד ב-90.76% הצלחה ובארסה ב-87.89%. טוני קרוס שימש בתפקיד הבוס על המגרש עם 220 מסירות מוצלחות מתוך 226 ניסיונות. יש לציין שבארסה שיחקה בשדה הכרוב בוויאדוליד, אבל נראה שריאל מדריד מאמצת שיטה שהיתה מזוהה מאוד עם ברצלונה. כבר במשחק הראשון בליגה נגד חטאפה, הקבוצה של לופטגי החזיקה 78% מהזמן בכדור - אף מאמן של ריאל לא הגיע למספר כזה - לא מאז שהתחילו למדוד נתון זה. כלומר, במשחק הראשון של, לופטגי רשם החזקה בכדור גבוהה יותר מאשר ברנד שוסטר, חואנדה ראמוס, מנואל פלגריני, ז'וזה מוריניו, קרלו אנצ'לוטי, רפא בניטס וזינאדין זידאן.

זה עדיין לא חילופי תפקידים, אבל יהיה מאוד מעניין לראות עד כמה השליטה בכדור תסייע לריאל מדריד לשלוט על גורלה בליגה - משהו שלא הצטיינה בו בשנים בהן ויתרה על הכדור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות