אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי המגזר הפיננסי במרוץ לניהול רשות שוק ההון צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בכירי המגזר הפיננסי במרוץ לניהול רשות שוק ההון

כבר שלושה ימים שרשות שוק ההון פועלת ללא מנהל, ורשימת המועמדים מתארכת. השמות החדשים באים מהמגזר הפרטי: ד"ר משה ברקת, יו"ר הפניקס לשעבר שנתמך בידי בכירי הגופים המוסדיים; לימור דנש מכלל; ורמי דיין השותף באגם לידרים

04.09.2018, 07:19 | אדריאן פילוט

הסחבת במינוי מנהל חדש לרשות שוק ההון, במקום דורית סלינגר שסיימה את תפקידה בשבוע שעבר, לא מרתיעה את בכירי שוק ההון. יותר ויותר בכירים במגזר הפיננסי לוטשים עיניים לתפקיד ‑ חלקם מגישים מועמדות לוועדת האיתור, וחלקם פועלים כדי שתפנה אליהם "ביוזמתה".

בין השמות החדשים שנודע עליהם ל"כלכליסט": ד"ר משה ברקת, יו"ר הפניקס לשעבר; לימור דנש, שניהלה עד לפני חודשיים את כספי העמיתים והפנסיה בכלל; ורמי דיין, שותף בחברת הביטוח אגם לידרים.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שמונה בידי שר האוצר כחלון לרכז את ועדת האיתור, מתמהמה כבר שלושה חודשים בהשלמת המשימה ומתקוטט על זהות חבריה עם נציבות שירות המדינה. רשות שוק ההון מתנהלת זה שלושה ימים ללא מנהל, ובינתיים רשימת המועמדים הולכת ומתארכת. מלבד אישים מחוץ למערכת הגישו מועמדות גם שלושת סגניה של סלינגר ‑ אסף מיכאלי, הראל שרעבי ויואב גפני; אלא שעדיין לא ברור אם נציבות שירות המדינה תאשר את מועמדותם, שכן תנאי הסף מחייבים ניסיון ניהולי בכיר, והשלושה לא מוגדרים כסגנים "בכירים".

 , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל צילומים: אוראל כהן, עמית שעל  , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

המועמד של המפוקחים

 

הבולט בין המתעניינים החדשים בתפקיד הוא ברקת. גורמים בשוק ההון טוענים שאת מועמדותו של ברקת מבקשים לקדם בכירי הגופים המוסדיים ‑ אותם גופים שעליהם מנהל הרשות החדש אמור לפקח.ברקת עצמו סירב לומר אם הגיש מועמדות רשמית, אבל רמז ל"כלכליסט" כי הוא מעוניין בתפקיד ו"לא יסרב להתמנות לו".

ברקת הוא מאושיות ענף הפיננסים, ובאמתחתו תפקידים בכירים במגזר הפרטי, בשירות הציבורי ובאקדמיה. עד סוף 2015 כיהן כיו"ר חברת הפניקס החזקות והפניקס ביטוח, וכיום הוא משמש יועץ לבנק ג'פריס, מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם. הוא למד חשבונאות והשלים דוקטורט במנהל עסקים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, ושימש כחוקר ומרצה גם בה וגם באוניברסיטת תל אביב. בתחום הציבורי, ברקת עבד במשך שבע שנים בפיקוח על הבנקים, וכן ניהל את מחלקת התאגידים ברשות ני"ע. לפני שהצטרף לקבוצת הפניקס, היה יועץ, מנהל פיננסים ודירקטור בקבוצת דלק של יצחק תשובה.

ברקת הוא האיש שחיבר דו"ח שלילי על ביצועי מנכ"ל כלל איזי כהן, מסמך שהדלפתו לתקשורת הביאה לסיום תפקידו של כהן בחברה.

מתעניין שכבר הגיש מועמדות רשמית לניהול רשות שוק ההון הוא רמי דיין ‑ אדם המכיר היטב את רשות שוק ההון בגלגולה הקודם כאגף במשרד האוצר. בשנים 1995‑2004 שימש דיין כמשנה למפקח על שוק ההון, ומילא באגף שורה של תפקידים בתחומי הפנסיה, הביטוח ושוק ההון. מאוחר יותר שימש כמנהל אגף ביטוח חיים בהראל וכמשנה למנכ"ל בכלל. דיין הוא שותף בחברת הביטוח אגם לידרים.

המנטורית נגד החניכה

 

גם לימור דנש מכלל כבר הגישה מועמדות רשמית לתפקיד. דנש היתה מנהלת השקעות מוערכת בחברת כלל, והודיעה לפני כחודש וחצי על פרישתה מהחברה לאחר שהיו"ר דני נוה העדיף למנות את יוסי דורי להחלפת ענת לוין בניהול כנף, זרוע ההשקעות של כלל.

מי שנחשבת למנטורית של דנש בכלל היא מתעניינת אחרת בניהול רשות שוק ההון ‑ ענת לוין, אף היא פורשת טרייה מכלל אחרי שלא זכתה בתפקיד המנכ"ל. מי שמונה לבסוף למנכ"ל החברה במקום איזי כהן הוא יורם נוה, לאחר תהליך מינוי ממושך שעורר ביקורת רבה, שבסופו כפתה סלינגר החלטה מיידית על מינוי. בניגוד לדנש ולדיין, לוין לא הגישה מועמדות וממתינה לזימון מוועדת האיתור.

שתי נשים נוספות המוזכרות כמחליפות אפשריות לסלינגר הן גתית גור־גרשגורן, כלכלנית רשות ני"ע, ועו"ד מיה ליקוורניק ‑ שנחשבת למועמדת המועדפת על באב"ד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות