אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יובל מרשק, שהונה את המערכת הצבאית בארה"ב, עשוי להשתחרר בתוך שבועיים צילום: באדיבות משרד המשפטים האמריקאי

יובל מרשק, שהונה את המערכת הצבאית בארה"ב, עשוי להשתחרר בתוך שבועיים

מרשק, מבעלי השליטה לשעבר ביצרנית כלי הרכב המשוריינים "התכוף", ריצה בכלא פדרלי בארה"ב 26 חודשי מאסר מתוך 30 שנגזרו עליו. לפני שלושה שבועות הוא הועבר לכלא ניצן בישראל

09.09.2018, 12:15 | תומר גנון

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חנה מרים לומפ, אישרה ביום חמישי את בקשתו של יובל מרשק, מבעלי השליטה לשעבר ביצרנית כלי הרכב המשוריינים "התכוף" (כיום כארמור) שהורשע בארה"ב בהונאה של מערכת הסיוע הצבאית האמריקאית, לרצות את יתרת מאסרו בישראל. בשנת 2016 נגזרו על מרשק 30 חודשי מאסר, מתוכם הוא ריצה כבר 26 חודשים בכלא פדראלי. לפני כשלושה שבועות הועבר מרשק מארה"ב לכלא ניצן בישראל. הוא יתייצב בפני ועדת שחרורים בעוד כשבועיים.

קראו עוד בכלכליסט

מרשק עבר לכלא ניצן  לאחר שהפרקליטות ושב"ס עיכבו את העברתו לישראל במשך מספר חודשים. זאת על אף ששרת המשפטים, איילת שקד, והשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אישרו את העברתו לישראל כבר בחודש מרץ. בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישו עורכי דינו, אירית באומהורן סתיו סער, נעתרה המדינה לקדם את העברתו לישראל.

מרשק אמור לרצות את העונש עד חודש ינואר 2019, אולם בקיצור 15% מעונשו, כפי שמקובל בארה"ב, הוא היה אמור להשתחרר כבר בשבוע הבא. "הגשתי בקשה לרצות את המאסר בישראל עוד ב-2017 כחלק מהסדר הטיעון, והייתי אמור לסיים את ריצוי עונש המאסר בארצות הברית ביום 15.9.2018", אמר מרשק בדיון. "בפועל הבקשה הוגשה בשיהוי ניכר. אני למעשה נפגע מזה ואמי שוכבת על ערש דווי, היא בת 97".

"משהוסדר מעמדו כאסיר בישראל", כתבה השופטת בהחלטתה, "יש לקוות כי יינתן משקל לדבריו ולאפשרות שיוכל לצאת לחופשה עוד טרם שיסיים לרצות את מלוא עונשו וככל הניתן אף במהלך חגי תשרי".

מרשק הודה: רימיתי את הממשל האמריקאי

כתב אישום נגד מרשק הוגש לבית משפט פדראלי בקונטיקט כבר בינואר 2016, בעקבותיו הוסגר מבולגריה באוקטובר אותה שנה. מרשק הודה במסגרת הסדר טיעון בהונאת תוכנית הסיוע הזר אמריקאי (FMF), דרכה משקיעה ארה"ב מיליארדי דולרים לסיוע לממשלות זרות, ביניהן ישראל, במימון תחמושת ושירותים צבאיים אמריקאים בלבד. כמו כן הוא הורשע בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים בארה"ב. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים כי רשויות ארה"ב לא יתנגדו להעברתו להמשך ריצוי מאסר בישראל.

לפי הודאתו בבית משפט בקונטיקט הוא ביצע מספר עבירות הונאה בין השנים 2009-2013, ביניהן עבירה באמצעות דואר, שתי הונאות באמצעי תקשורת דיגיטלית והונאה משמעותית נוספת כנגד ארה"ב. בין היתר זייף מסמכים למכרז ביחד עם שותפים נוספים שקשרו יחדיו על מנת לקדם את הצעתו, על ידי יצירת מצג שווא כי המכרז תחרותי כשלמעשה אינו. בנוסף, מסר תצהיר כוזב למשרד ההגנה האמריקאי (DOD) , בו הצהיר כי אינו מקבל עמלות וכי אינו עושה שימוש ברכיבים שאינם אמריקאים, כשלמעשה קיבל מרשק עמלות וביצע חלק מהשירותים מחוץ לארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות