אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתבכות של פרוסט: המוסדיים הקדימו לצמצם את אחזקותיהם באופקו צילום: עמית שעל

ההסתבכות של פרוסט: המוסדיים הקדימו לצמצם את אחזקותיהם באופקו

הבורסה בתל אביב עשויה להשעות את המסחר במניית אופקו, אך המוסדיים נזהרו ממנה כבר חודשים ארוכים

11.09.2018, 20:51 | חזי שטרנליכט

הצניחה של 18% במניית חברת התרופות אופקובנאסד"ק ביום חמישי, צפויה להשפיע מחר בבוקר על המסחר בתל אביב, שם המניה רשומה במקביל זה חמש שנים. נאסד"ק השעתה את המסחר במניה ביום חמישי, עד שרשות ניירות ערך האמריקאית תקבל מהחברה התייחסות לחקירה. על פי כללי הבורסה בתל אביב, כאשר מושעה המסחר בחו"ל במניה שנסחרת בישראל, היא לא תיסחר בתל אביב, כך שיש סבירות גבוהה שהמסחר לא יתחדש בבוקר.

אם בכל זאת יתחדש המסחר, הוא יהיה בסימן הפערים בין מחיר המניה בתל אביב למחירה בנאסד"ק, שנוצרו מכיוון שהודעת רשות ניירות ערך האמריקאית על הכוונה לתבוע את יו"ר ומנכ"ל אופקו פיליפ פרוסט נמסרה בימים שבהם לא התקיימה פעילות בבורסה הישראלית.

המדד העיקרי שיושפע הוא ת"א 35, שמניית אופקו כלולה בו. אם המניה תיסחר היום בתל אביב, היא תפתח הבוקר את המסחר בפער ארביטראז' שלילי של כ־1.3% ביחס לרמות הנעילה שלו ביום חמישי. מניית אופקו חברה גם במדדי ת"א 125, ת"א גלובל־ביוטק, ת"א טק־עילית ואחרים.

החשיפה של הגופים המוסדיים למניית אופקו נמוכה יחסית. אופקו הודיעה באפריל על כוונתה להימחק מהבורסה, אך תוך שבועיים שינתה את דעתה. לכן בחודשים האחרונים חיסלו חלק מהמוסדיים את מרבית אחזקותיהם במניה.

האחזקה הכוללת באופקו מצד הגופים הישראליים — קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות פנסיה ואפיקי חיסכון — אינם יותר מ־3% משווי החברה, שהיה אתמול 2.56 מיליארד דולר. מכאן, ששווי ההחזקה הישראלית בחברה הוא כ־75 מיליון דולר.

האחזקות העיקריות באמצעות קרנות נאמנות מסתכמות ב־0.36% בלבד מהון המניות של אופקו. מגדל מחזיקה כך 0.14% מהחברה, מיטב דש 0.11% ו־אי.בי.אי 0.04%. חלק ניכר מהאחזקות הנמוכות נכפה על מנהלי הקרנות משום שהם מפעילים קרנות העוקבות אחרי מדדי הבורסה. בקרב הגופים לחיסכון ארוך טווח האחזקות הגדולות הן של עמיתים (1.07%), הראל (0.6%), הפניקס (0.36%) וכלל (0.2%).

גילעד אלטשולר, צילום: אוראל כהן גילעד אלטשולר | צילום: אוראל כהן גילעד אלטשולר, צילום: אוראל כהן

גוף מוסדי אחד, אלטשולר שחם, הצליח דווקא להרוויח מהקריסה, בזכות פוזיציית שורט על מניית אופקו שנקט בית ההשקעות כחלק מקרנות הנאמנות במודל ה"סמארט בטא". לפי נתונים עדכניים של אתר stocker.co.il, לאלטשולר שחם ישנה פוזיציית שורט על 103.9 אלף מניות של אופקו. המשמעות היא שהצניחה במחיר המניה תניב לבית ההשקעות רווח של כמה מאות אלפי שקלים.

אופקו נרשמה למסחר בארץ ב־21 באוגוסט 2013, בעקבות רכישת חברת פרולור הישראלית. ביום המסחר הראשון במניה בתל אביב, לפני כחמש שנים, עמד שווי השוק של החברה על 10.6 מיליארד שקל, אבל מאז הוא ירד בעשרות אחוזים. מי שהצטרף להשקעה במניה מאז לא עשה עסקה טובה.

אם ייסגר היום פער הארביטראז' השלילי במניה שנוצר בסוף השבוע האחרון בנאסד"ק ‑ ירידה כוללת של כ־20.3% בשווי המניה ‑ שווי החברה צפוי לרדת לכ־9.6 מיליארד שקל. במלים אחרות, המניה תשיא למשקיעים תשואה שלילית של 32% ב־5 שנות המסחר בישראל. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות