אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשת המרכולים ג'קס של טסקו תעזור לה להילחם במתחרות הגרמניות צילום: Sydney O'Meara

רשת המרכולים ג'קס של טסקו תעזור לה להילחם במתחרות הגרמניות

הרשת המוזלת, הקרויה על שם מייסד טסקו ג'ק כהן, צפויה להחליף כ־4% מסניפי טסקו הרגילים. העובדים והספקים נדרשו לחתום על הסכם סודיות

13.09.2018, 08:38 | שירות כלכליסט

רשת המרכולים הגדולה בבריטניה תשיק בשבוע הבא את הרשת המוזלת שלה, ג'קס, האמורה לסייע לה בשמירה על מעמדה מול המתחרות הגרמניות הפועלות בממלכה, אלדי ולידל, כך דיווח ה"גרדיאן" הבריטי.

הסניף הראשון של הרשת, הקרויה של שם מייסד טסקו סר ג'ק כהן, ייפתח בצ'אטריס, קיימברידג'שייר במעמד מנכ"ל טסקו דייב לואיס.

טסקו חייבה עובדים וספקים המעורבים בפרויקט לחתום על הסכם סודיות וחשפה מעט מאוד פרטים על תוכניותיה.

הרשתות הגדולות מתקשות לנווט בין המתחרות המוזלות, שהצליחו לפתות את הצרכנים הבריטים עם מחירים נמוכים על רקע המיתון והעלייה במחירים לצרכן. הרשתות הגרמניות שולטות עתה ביותר מ־13% משוק המרכולים הבריטי, כך לפי נתוני קנטאר וורלד־פאנל, לעומת פחות מ־9% לפני ארבע שנים.

ג ג'ק כהן | צילום: Sydney O'Meara ג

בניסיון לעמוד בתחרות, לואיס השיק מותגים מוזלים, עם שמות כמו ווילו, וודסייד ורדמיר, הצפויים להימכר ברשת ג'קס, לצד מותג בית חדש.

על פי האנליסט קלייב בלאק מחברת הייעוץ שור קפיטל, רשת ג'קס תיכנס ל־100 סניפים של טסקו, כולל כ־60 מרכולים עירוניים קטנים של רשת מטרו, המתקשים לשרוד. טסקו מפעילה 2,659 חנויות בבריטניה, כולל 172 סניפי מטרו.

במהלך חודשי הקיץ החלה הרשת בגיוס עובדים ל"פורמט חנויות חדש" בצ'אטריס. האתר שבו ייפתח הסניף הראשון עמד ריק במשך ארבע שנים, זאת מאז שלואיס הקפיא את מהלכי ההתרחבות כשנכנס לתפקיד ב־2014.

אין זו הפעם הראשונה שרשת גדולה בבריטניה מנסה להשיב מלחמה בעזרת רשת מוזלת משלה. סיינסבורי'ס איחדה כוחות עם הרשת הדנית נטו ב־2014 במטרה לפתוח רשת מוזלת בבריטניה, אך המיזם סגר את 16 הסניפים שנתיים לאחר מכן. אסדה פתחה בשנות התשעים את רשת אסדה אסנשיאלס, אך ויתרה כעבור פחות משנה. גם טסקו עשתה ניסיון כזה, בשנות השמונים, עם רשת בשם ויקטור ווליו, אך המיזם ננטש כעבור ארבע שנים מחשש לפגיעה במותג המרכזי.

בתוך כך דווח כי רשת המרכולים הבריטית מוריסונס עומדת בפני תביעה בגובה של כמיליארד ליש"ט בטענה לאפליה בשכר על רקע מגדרי — כך על פי פירמת הפרקלטים לי דיי, המייצגת את העובדות הטוענות כי קיבלו שכר נמוך משל הגברים במרכזי ההפצה של הרשת. כ־80 אלף מעובדות מוריסונס זכאיות לפיצוי. פירמת לי דיי כבר מייצגת תביעות דומות בשם 30 אלף עובדות ברשתות אסדה, סיינסבורי'ס וגם טסקו. על פי דיווח של לי דיי בפברואר האחרון, טסקו עשויה להידרש לפיצויים בגובה 4 מיליארד ליש"ט.

תגיות