אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הסחר מחריפה: סין הגיבה על צעדי טראמפ בהטלת מכסים של 60 מיליארד דולר צילום: איי פי

מלחמת הסחר מחריפה: סין הגיבה על צעדי טראמפ בהטלת מכסים של 60 מיליארד דולר

הסלמה נוספת במלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין. טראמפ הודיע אמש על הטלת מכסים על היבוא מסין בשווי של 200 מיליארד דולר. סין בתגובה מעלה מכסים על מוצרים אמריקאיים מ-24 בספטמבר

18.09.2018, 16:45 | שירות כלכליסט

טראמפ מחריף את מלחמת הסחר עם סין:  לפנות בוקר (ג') הודיע נשיא ארה"ב על החלטתו להטיל מכסים בגובה 10% על יבוא סיני בשווי 200 מיליארד דולר, כשהכוונה היא שהמכסים הללו יעלו ל-25% בסוף השנה. סין לא נשארה חייבת והיום הודיעה כי תטיל מכסים על מוצרים אמריקאיים בשווי 60 מיליארד דולר, בתוקף מ-24 ספטמבר, מועד בו יועלו גם המכסים האמריקאיים על מוצרים סיניים. 

קראו עוד בכלכליסט

המכסים הסינים החדשים יוטלו על 5,207 מוצרים מתוצרת ארה"ב בשיעורים של 5% עד 10%.

המהלך, שעליו הכריז ממשל טראמפ הלילה, מהווה הסלמה נוספת במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הבית הלבן כבר הטיל מכסים של 25% על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר, וסין הודיעה על הטלת מכסים בשווי זהה בתגובה על סחורות אמריקאיות.  

נשיא סין, שי ג נשיא סין, שי ג'ינפינג | צילום: אי.אף.פי נשיא סין, שי ג

עם זאת, הבית הלבן הסיר מהרשימה המקורית בסביבות 300 מוצרים, ביניהם שעונים חכמים, כימיקלים מסוימים, קסדות אופניים וכסאות אוכל לתינוקות. בהצהרה שפרסם טראמפ הודיע כי שיעור המכס יטפס ל-25% החל מה-1 בינואר, 2019. "אם סין תפעל בתגובה נגד החקלאים שלנו ותעשיות אחרות, נעבור ישירות לשלב השלישי, שהוא הטלת מכסים על יבוא נוסף בשווי 267 מיליארד דולר", הוסיף הנשיא.  

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי אף פי

טראמפ מנסה להשיג הסכם סחר חדש מול סין, זאת בשל טענתו כי חברות סיניות מבצעות גניבה של קניין רוחני ובשל חששו מגירעון הסחר הגבוה של ארה"ב מול המדינה. אולם, עד כה לא הצליחו המדינות להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים. "היינו ברורים ביותר לגבי סוג השינויים שיש לבצע, ונתנו לסין הזדמנויות רבות להתייחס אלינו בצורה הוגנת יותר", מסר עוד טראמפ. "אך עד כה, סין לא הסכימה לשנות את התנהלותה".

בניסיון להגן על החלטתו פנה טראמפ גם לטוויטר, שם צייץ כי המכסים מציבים את ארה"ב בעמדת מיקוח טובה והובילו לכך ש"מיליארדי דולרים ומקומות עבודה זורמים למדינה, בעוד שעליות המחירים כמעט ולא מורגשות. אם מדינות לא יעשו הסכמים הוגנים איתנו, נמכס אותן ('Tariffed)", צייץ.

עם זאת, ג'יי טימונס, נשיא האיגוד הלאומי של יצרנים (NAM) מסר בתגובה כי המכסים עלולים לפגוע בהצלחות שרשמו היצרנים בשנה האחרונה הודות לרפורמות המס והרגולציה. "בכל יום שעובר בלי הסכם סחר דו צדדי עם סין, גדל הפוטנציאל לנזק ליצרנים ולעובדי הייצור", הסביר. "אף אחד לא מנצח במלחמת סחר".

בכל מקרה טראמפ מאמין כי בסופו של דבר המחלוקת תיפתר באמצעותו ובאמצעות נשיא סין שי ג'ינפינג "שאני רוחש לו כבוד והערכה רבים".

"לסין לא נותרה ברירה אלא להגיב"

לסין לא נותרה ברירה אלא להגיב לסבב הנוכחי של מכסים שהטילה ארה"ב, וזאת על מנת שתוכל להגן על הזכויות והאינטרסים שלה בעולם של סחר חופשי, כך לפי הצהרה שפרסם שר המסחר הסיני. הדברים נאמרו בתגובה להודעה האמריקאית על הטלת מכסים על יבוא סיני נוסף בשווי 200 מיליארד דולר.

ההצהרה הזו אמנם לא כוללת לוח זמנים או פרטים על צורת התגובה, אך היא כן מאשימה את ארה"ב בהסלמת המתיחות בין שתי המדינות. "אפשר רק לקוות שארה"ב תבין את ההשלכות השליליות של פעולות מסוג זה ותנקוט בצעדים המתאימים לתקן אותם בזמן הקרוב", נמסר עוד בהצהרה.

גם משרד החוץ הסיני הגיב ומסר כי סין לא יכולה לקבל את הפעולות החד צדדיות של ארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
למספר 3
הסינים לא יכולים להסתדר בלי האמריקאים. הם מיצאים לאמריקאים ביותר מחצי טרליון דולר בשנה. אם עכשיו מפעלים יברחו לויטנאם תאילנד קמבודיה הודו וכו' סין פשוט תתמוטט. אם המפעלים לא יברחו אז הם פשוט יתמוטטו. צריך להבין שבגלל כמויות אדירות של כסף שמגיע לסין הם מצלמחים לסבסד את החברות המפסידות בסין. אם עכשיו יגיע פחות 300 מיליארד דולר בשנה יהיה מאוד קשה להמשיך את ההצגה. גורלה של סין יהיה כמו גולר ברית המועצות. אבל יש פתרון: לעבוד עם האמריקאים ולא נגדם. הסינים צריכים להגיע להסכמות לישום מדורג של הדרישות
חם או יפת  |  19.09.18
21.
הסינים משחקים לידי טראמפ אם האגו שלהם ישחק הם יפסידו ובגדול
הם צריכים לעשות הסכם כלכלי איתו ויפה שעה אחת קודם ולהבין שהימים "הטובים" שבו ארה"ב מוותרת לכל העולם נגמרו, בהחלט אפשר להשיג הסכם שיהיה גם טוב עבורם וגם עבור ארה"ב, המצב כיום הוא לא שארה"ב היא מעצמת על משגשגת וכל השאר מרוסקים אחרי מלחמת העולם ה 2, הקלפים החזקים הם בידי טראמפ ולמרות ש 2 הצדדים ישלמו על מלחמת סחר באופן כללי לארה"ב יש מה גם להרוויח מתי שלסין יש כמעט רק מה להפסיד במלחמה כזאת, טראמפ אינו פוליטיקאי הוא איש עסקים שהולך להשיג עסקה טובה יותר, ולמרות הדרך שלו שהיא הרבה פעמים גסה כמעט אין מי שחולק על עצם זה שהוא צודק כולל אצל מתנגדיו שבדרך כלל כותבים שארה"ב תפסיד במאבק הזה, סין היא מדינה שמוחזקת עם משקולת כבדה מאד מלמעלה כל זעזוע כלכלי יכול להביא את המדינה הזאת למפץ הגדול והתרסקות שבו הכוחות השונים שכיום מודבקים עם מקל כבד וצנזורה אימתנית מצד אחד ומהצד השני עם גזר כלכלי שעלול להעלם אם האגו ישלוט במקום חשיבה כלכלית בריאה .
ישראלי  |  18.09.18
לכל התגובות