אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כישלון שני למכרז מחיר למשתכן בתל אביב צילום: ענת דניאלי

כישלון שני למכרז מחיר למשתכן בתל אביב

באוצר קיוו להכניס את המכרז בדרום העיר שנקרא גם "מכבי יפו" להגרלה שפורסמה היום, אלא שלא הוגשו הצעות וההערכות הן שידרשו שינויים נוספים כדי להפוך את המכרז לאטרקטיבי; 2 המתחמים שטרם שווקו כוללים 939 דירות

20.09.2018, 12:33 | דותן לוי

כישלון נוסף למכרז מגרש "מכבי יפו" ששווק על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כפרויקט מחיר למשתכן בדרום תל אביב. למכרז שהינו מכרז מחיר למשתכן הראשון שמתפרסם בעיר תל אביב לא הוגשו כלל הצעות, זאת לאחר שגם המכרז הקודם שנסגר בתחילת החודש זכה להצלחה חלקית ורק למתחם אחד מתוך השלושה הוגשו הצעות והוכרזו זוכים.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה לכישלון היא מספר של כמה עשרות של מחזיקי קרקע - ברובם דיירים מוגנים שהיזמים הזוכים יידרשו לפנות מהקרקע לטובת הקמת הפרויקט. מכרז מגרש מכבי יפו כולל בסך הכול 1,279 דירות, 774 מהן במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" והיתר מיועדות לשוק החופשי. מתוך היקף זה, שווק בהצלחה בתחילת החודש רק מתחם אחד מתוך השלושה, הכולל 343 יחידות דיור, מהן 166 יחידות דיור במחיר למשתכן והיתר יימכרו בשוק החופשי. במכרז זה זכתה שותפות של החברות אקרו נדל"ן ואשדר.

מחירי הדירות במסגרת מחיר למשתכן יחלו ב-1.62 מיליון שקל לדירות 85 מ"ר, 1.88 מיליון שקל לדירת 100 מ"ר, ו-2.23 מיליון שקל לדירת 128 מ"ר. מדובר במחירים שעל פי רמ"י משקפים הנחה של 15% - עד 395.4 אלף שקל.

מבנים במתחם מכבי יפו, צילום: ענת דניאלי מבנים במתחם מכבי יפו | צילום: ענת דניאלי מבנים במתחם מכבי יפו, צילום: ענת דניאלי

כאמור, על פי בדיקת "כלכליסט" נמצא כי המכרז - למרות המיקום האטרקטיבי בדרום תל אביב, על גבול יפו - הינו בעייתי בשל הצורך בפינוי דיירים קיימים. מדובר על עשרות מחזיקי קרקע הקיימים עדיין במתחם, רובם כאמור במעמד של דיירים מוגנים, שטרם פונו על ידי המדינה. המכרז שפורסם פעם נוספת כלל 2 מתחמים הכוללים 939 דירות, מהן 611 בתוכנית מחיר למשתכן.

לאחר הכישלון במכרז הקודם הודיעו ברמ"י שיבצעו התאמות שיאפשרו את הצלחת המכרזים הבאים, בהן: העלאת מחיר המקסימום במחיר למשתכן מ-14.9 אלף שקל ל-15.3 אלף שקל למ"ר בנוי והורדת מחיר המינימום בהצעות למגרשי השוק החופשי בשני המתחמים. כאמור, למרות ההתאמות המכרז נכשל וכעת אמרו ברמ"י כי הם לומדים את הנושא מחדש.

תוכנית מכבי יפו, הקרויה על שם השטח שבו שכן בעבר אצטדיון הקבוצה, חלה על 150 דונם, 65% מהם בבעלות מדינה והשאר בבעלות עיריית תל אביב-יפו. בשל שיעור הבעלות הגבוה של העירייה נקבע כי 375 מהדירות המוזלות (48%) יוגרלו לתושבי תל אביב, מהן כ-30 לתושבי יפו בלבד. עשר דירות נוספות ייועדו לדיור ציבורי.

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
יהודים רבים מוגנים במתחם
רוב דיירים שנשארו יהודים מוגנים לאיזה איילון ואיזה איום המגיבים כאן רושמים, במקום שיאחלו לבני ישראל הצלחה מאחלים לנו גולה אנחנו בעלי חוזים מוגנים בוילות קרקע , היום ביית צמוד קרקע ביפו לא יורד מ 5 9 10 מיליון תבואו תראו חברת רמי מוציאה מכרזים על דירה 60 מטר לא קרקע ב 4 מיליון אין פרופורציה בעיר הזאת ואין לנו ארץ אחרת יפו
יפו תלאביב  |  25.09.18
12.
לא ברור איך המדינה עוזרת לצעירים??
הכי פשוט היה שהמדינה הייתה מחוקקת חוק של מחיר למשתכן שכל דירת מחיר למשתכן עלות הקרקע למכרז היא 0 ואז במקום לתמחר 15אלף שיתמחרו 5000שח למטר רק לפי בניה ועוד15 אחוז רווח ואז מחיר דירת 85 לא יעלה 1.6מליון אלא 500-600אלף. כל כך פשוט ועוזר. מה עוזרת הנחת 15 אחוז ממחיר בועה של מליון וחצי שניים???? שהמדינה החזירית הזאת ורמי וכל האוכלי חינם האלה יוותרו על מחיר הקרקע
חלם וחזירות  |  23.09.18
לכל התגובות