אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבעה חוקים ושתי מילים: האם ליברפול בדרך לאליפות? צילום: רויטרס

שבעה חוקים ושתי מילים: האם ליברפול בדרך לאליפות?

יורגן קלופ הוביל את בורוסיה דורטמונד לאליפות היסטורית בעונת 2010/11 עם חוקים שהביא מספר התנ"ך ומילים כמו קשיחות וחרמנות. האם הוא משחזר את אותם הדברים בליברפול? בינתיים התשובה חיובית

20.09.2018, 17:13 | אוריאל דסקל

הגגנפרסינג של יורגן קלופ, Jagdfußball (כדורגל ציידים), דורש תיאום אדיר בין השחקנים בקבוצה. פעולה קולקטיבית של 6-7 שחקנים שנעים לכיוון הכדור, כששאר השחקנים מתאימים את תנועתם ומיקומם באותו הזמן; מדובר בתנועה כגוף אחד, מעין ריטואל קולקטיבי - אלו דברים שצריך שהשחקנים ירגישו שהם טבע שני שלהם. משהו שהם מקבלים ב-100% ויעשו בלי להסס. "זו אמונה" הסביר סבן סובוטיץ', בלם בורוסיה דורטמונד בתקופה של יורגן קלופ לעיתונאי רפאל הוניגשטין. "הם צריכים להאמין בשיטה, הם צריכים לחיות אותה". לא לחינם השפה כמעט דתית. יורגן קלופ הוא איש דתי מאוד שסט האמונות שלו מורכב ובנוי מהאמונה שצריך להשאיר עולם טוב יותר על ידי קבלת החלטות נכונות לזולת.

קראו עוד בכלכליסט

יורגן קלופ. "אחים לדם", צילום: רויטרס יורגן קלופ. "אחים לדם" | צילום: רויטרס יורגן קלופ. "אחים לדם", צילום: רויטרס

לקלופ, בעונת האליפות הראשונה של בורוסיה דורטמונד (2010/11), היו שבעה חוקים לאמונה הזו ושתי מילים שהפכו למנטרה. החוקים הועברו לשחקנים בתחילת העונה - על דף שכותרתו היתה "הבטחה". השחקנים היו צריכים לחתום על המסמך בו הם מסכימים לשבעת החוקים: "מסירות ללא תנאים", "דבקות במשימה עם תשוקה", "נחישות לניצחון, ללא קשר לתוצאה", "נכונות לתמוך בכולם", "נכונות לקבל עזרה ותמיכה מכולם", "נכונות להקדיש את סט הכישורים האינדיבידואלי כשירות לקבוצה" ו"נכונות לקחת אחריות אינדיבידואלית". השחקנים, רובם צעירים, התחברו לקלופ וקנו את החזון שלו.

סוון בנדר, לשעבר בדורטמונד, אמר כי "שחקנים היו מוכנים לרוץ עד שלא היו יכולים להרגיש את הרגליים יותר". שחקנים אחרים דיברו על "תחושת הכוונה ברורה ורצון לעזור אחד לשני". הם דיברו אחד על השני כ"אחים לנשק". מאטס הומלס, הבלם של הקבוצה אז, אמר כי "אנשים הפסיקו לשאול שאלות ועשו בדיוק מה שהמאמן רצה מאיתנו".

קלופ גם השתמש, לאורך קריירת האימון שלו, בשתי מילים. Geil ו-Gier - "חרמנות" ו"קשיחות", בהתאמה. "השפה שאני משתמש בה חשובה", הסביר קלופ לעיתון Die Tageszeitung. "היא צריכה להיספג בשחקנים שלי. אבל אני לא משתמש במילה Geil כדי שהשחקנים יחשבו שאני קול, פשוט אין לי מילה אחרת לתאר משהו שאני חושב שהוא מאוד יפה. השחקנים צריכים לשחק בתשוקה אבל גם בקשיחות אדירה כשהם רודפים ורוצים את הכדור. הם צריכים לרדוף אחרי התוצאות אבל גם להרגיש שהם רוצים ליהנות ולכבוש".

לפי הוניגשטיין, "בדורטמונד העבודה והכיף, הכאב והתענוג התמזגו. ההקרבה האישית והקושי נהפכו לחושניים, אירועים מעוררים". קלופ חגג תאקלים באימונים ובפני השחקנים היה מודה שהוא "מצפה למשחקים עם כל נים דם בגופי". השחקנים התכוננו לכל משחק בציפייה והתמקדו רק בו, בקושי שיהיה בו ובכיף שיעשו בו. קלופ סירב להכריז על אליפות כמטרה - כי באליפויות זוכים עם התמקדות של 100% במשחק הבא.

שבעת החוקים ושתי המילים של קלופ נגמרו באליפות ופריחתה מחדש של בורוסיה דורטמונד כמועדון ענק בגרמניה. היא נהפכה למודל עבור קבוצות אחרות.

כמו עם דורטמונד, גם בליברפול לקח לקלופ זמן עד שכולם הבינו מה הוא רוצה מהם. ונראה שהעונה, כולם בליברפול מבינים את השפה והדרישות שלו.

בסגל של ליברפול יש את כל התכונות שקלופ רוצה מקבוצותיו. האדומים ניצחו את ששת המשחקים הראשונים שלהם בפעם הראשונה מאז 1961/62, והשחקנים משחקים בקשיחות ותשוקה. האליפות עוד רחוקה מאוד, אבל ככל שהעונה תתקרב לסיומה, נראה שהחוויה הרוחנית באנפילד רק תגבר. ובכלל, האליפות, כאמור, היא לא מטרה כרגע. רק המשחק הבא. משחק שכדי לנצח בו צריך להגיע אליו במטרה לעבוד קשה וליהנות ממנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות