אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים סותרים בארה"ב סביב עתידו של האחראי על חקירת רוסיה גייט צילום: JIM LO SCALZO

דיווחים סותרים בארה"ב סביב עתידו של האחראי על חקירת רוסיה גייט

מוקדם יותר דווח כי רוד רוזנשטיין, סגן שר המשפטים האמריקני ומי שמינה את התובע המיוחד בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות, עשוי לעזוב את תפקידו בעקבות הסערה סביב הדיווח שלפיו פעל להקליט את טראמפ כדי להדיחו. הבית הלבן: "הנשיא יפגוש אותו ביום חמישי"

24.09.2018, 21:05 | שירות כלכליסט ו-ynet

סגן שר המשפטים האמריקני, רוד רוזנשטיין, מצוי בלב סערה חדשה שקשורה לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות שבהן ניצח הנשיא דולנד טראמפ. לפי חלק מהדיווחים הוא צפוי לעזוב את תפקידו.

 

קראו עוד בכלכליסט

הדיווחים בנושא הערב(יום ב') בארה"ב כללו כמה סתירות. מוקדם יותר דווח בכמה כלי תקשורת שרוזנשטיין כבר למעשה הודיע על כוונתו להתפטר, בהמשך טטען כי "רוזנשטיין עושה דרכו אל הבית הלבן, ושם יקבל הודעה ולפיה הוא מפוטר".

 

חוק מעורבות רוסיה בבחירות 2016, התובע המיוחד רוברט מולר. מונה על ידי רוזנשטיין לתפקיד, צילום: גטי אימג חוק מעורבות רוסיה בבחירות 2016, התובע המיוחד רוברט מולר. מונה על ידי רוזנשטיין לתפקיד | צילום: גטי אימג'ס חוק מעורבות רוסיה בבחירות 2016, התובע המיוחד רוברט מולר. מונה על ידי רוזנשטיין לתפקיד, צילום: גטי אימג

עם זאת, הבית הלבן הוציא מאוחר יותר הודעה ולפיה "על פי בקשתו של סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין, הוא והנשיא טראמפ קיימו שיחה ארוכה בנוגע לדיווחים האחרונים בתקשורת. משום שהנשיא נמצא בעצרת הכללית של האו"ם ולוח הזמנים שלו עמוס בפגישות עם מנהיגים מהעולם, הוא ייפגש עם רוזנשטיין עם שובו לוושינגטון ביום חמישי". 

על פי הדיווחים באתר החדשות "אקסיוס" וב-CNN, רוזנשטיין כבר הודיע על התפטרותו בעל פה לראש סגל הבית הלבן ג'ון קלי. כך מסרו לתקשורת גורמים רשמיים בבית הלבן. רשת NBC דיווחה, עם זאת, כי "רוזנשטיין אמר שהוא לא יתפטר, אלא שהבית הלבן יהיה צריך לפטר אותו". 

בסוף השבוע פורסם כי רוזנשטיין הציע בשנה שעברה להקליט בסתר את הנשיא דונלד טראמפ בשיחה על המצב בבית הלבן, במטרה לכנס את בכירי הממשל לדיון על הדחתו מהתפקיד. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי רוזנשטיין העלה את הרעיון בעקבות פיטוריו של ראש ה-FBI ג'יימס קומי שטען כי הנשיא חשף מידע מסווג לרוסים - ודרישתו של טראמפ מקומי להיות נאמן לו. 

על רקע הדיווח אמר טראמפ בעצרת שערך בעיר ספרינגפילד שבמדינת מיזורי כי יש "צחנה" במשרד המשפטים האמריקני וכי הוא "ייפטר ממנה". רוזנשטיין הוא פקיד הממשל הבכיר ביותק שעוסק באופן ישיר בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, והיה זה שהודיע ב-17 במאי 2017 על מינוי רוברט מולר לתובע מיוחד ועצמאי לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. 

על פי הדיווח, רוזנשטיין היה בתפקידו רק שבועיים כשהציע להקליט את הנשיא. הוא הגיע עם שר המשפטים ג'ף סשנס לחדר הסגלגל בחודש מאי אשתקד, שם התבשרו על ידי הנשיא טראמפ על החלטתו להדיח את קומי.

 

ועצי הנשיא ניסו לשכנע אותו להשאיר את ראש הבולשת בתפקיד, אך רוזנשטיין תמך בו ואף הציע לכתוב את המזכר על כך שקומי העביר להילרי קלינטון מזכר בעניין פרשת המיילים שלה. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי לאחר הפיטורים, רוזנשטיין הביע בפני מקורביו את החשש כי הנשיא ניצל אותו לצרכיו. 

"סגן שר המשפטים הציע לגורמים במשרדו ובבולשת הפדרלית, בהם מנהלה הזמני אנדרו מקייב, להקליט את הנשיא - אך הצעתו לא התקבלה", נכתב בדיווח. 

רוזנשטיין תיאר למקייב כי הוא יכול לשכנע את סשנס ואת ראש הסגל ג'ון קלי, שכיהן באותה התקופה כמזכיר להגנת המולדת, להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה שמאפשר להדיח נשיא מכהן מפאת חוסר התאמה לתפקיד. 

גורמים בממשל האמריקני שהיו בקשר עם סגן השר באותה התקופה, תיארו אותו כ"רדוף ומלא חרטה" בעקבות פיטוריו של ג'יימס קומי.

רוזנשטיין דחה את הדיווח ואמר כי הוא מלא ב"אי-דיוקים". הוא סירב להגיב על הטענות נגדו ואמר כי "מדובר בסיפור שמבוסס על מקורות אנונימיים שפועלים נגד משרד המשפטים ובעד הא'גנדה הפרטית שלהם. אם להתבסס על עבודתי מול הנשיא - אין מקום להפעלת התיקון ה-25 לחוקה". 

דוברת משרד המשפטים מסרה בשם אחד הנוכחים בשיחה שבה הציע רוזנשטיין להקליט את טראמפ כי ההצעה נאמרה בציניות. 

המנהל הזמני של הבולשת מקייב שפוטר בינתיים סירב להגיב לדיווח, אך המזכרים מתקופתו בתפקיד הועברו לחוקר המיוחד לפרשת המעורבות הרוסית רוברט מולר. 

טראמפ התבטא בשבוע שעבר נגד רשויות האכיפה הפדרליות - ובריאיון לאחד מכלי התקשורת המקומיים אמר כי הוא מקווה שמתקפותיו על ה-FBI יהיו אחד מהישגיו הבולטים בבית הלבן. "הטעות היחידה שעשיתי עם ג'יימס קומי היא שלא פיטרתי אותו לפני כן. הייתי צריך להיפטר ממנו עוד כשזכיתי בפריימריז הרפובליקניים, או ביומי הראשון בתור נשיא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות