אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"העלאת הריבית בארה"ב ודאית - האתגר יתחיל לאחר ההעלאה הראשונה ב-2019" צילום: בלומברג

"העלאת הריבית בארה"ב ודאית - האתגר יתחיל לאחר ההעלאה הראשונה ב-2019"

הבנק המרכזי של ארה"ב צפוי להעלות הערב את הריבית ב-0.25% לרמה של 2.15% - העלאה שלישית מתחילת 2018, וכאשר בדרך לפי התחזיות העלאה נוספת בחודש דצמבר; היורו יורד ב-0.3% ונסחר ב-1.174 דולר

26.09.2018, 14:55 | מיקי גרינפלד

בשוק המט"ח העולמי (ובשווקים בכלל) ממתינים היום (ד') להודעה המוניטארית של הפד - כאשר הבנק המרכזי של ארה"ב צפוי לפי מרבית התחזיות להודיע על העלאת ריבית, בפעם השלישית מתחילת השנה, לקראת ככל הנראה העלאה נוספת בחודש דצמבר. 

היורו יורד ב-0.3% בשוקי המט"ח העולמיים ונסחר ב-1.174 דולר. בשוק המקומי הדולר היציג ירד ב-0.1% ונקבע על 3.579 שקלים, היורו עלה ב-0.1% ל-4.212 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

כמו בכל העלאות הריבית שלו מאז דצמבר 2015 (אז נטש הפד את הרמה האפסית והחל להעלות באופן מתון ועקבי את הריבית), גם ההעלאה הנוכחית תהיה בשיעור של 0.25% - לרמה של 2.15%.

מבחינת המשקיעים, העניין הוא כמובן לא רק בנתון הריבית אלא גם בהתייחסות הפד למצב הכלכלי של ארה"ב, בין היתר לנוכח האיום של מלחמת הסחר. אם אכן כמצופה יודיע היום הפד על העלאת ריבית, תהיה זו הפעם הראשונה שבה מעלה הפד את הריבית בחודש ספטמבר (חודש שנחשב לחלש יחסית בשווקים האמריקאיים). כך צוין בסקירה של בנק ההשקעות נומורה.

קדמו להחלטה היום שתי העלאות ריבית (בשיעור זהה כאמור), בחודש מרץ ובחודש יוני. במסיבת העיתונאים שנלוותה להודעת הריבית של חודש יוני  אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול כי צפויות עוד שתיים נוספות עד לסוף השנה - כיום כאמור תהיה כנראה הראשונה שבהן. גם בעדותו בקונגרס בחודש יולי האחרון הבהיר פאוול שכך יהיה, ואמר כי "המדיניות המוניטרית לא צריכה להיות סודית - נבצע עוד 2 העלאות ריבית השנה".

מעבר למפגש הנוכחי, הפד צפוי לכנס את ועידת השוק החופשי המקבלת את החלטת הריבית ב-8-7 בנובמבר וב-19-18 בדצמבר (הודעות הריבית יפורסמו ב-8 בנומבר וב-19 בדצמבר). ההערכה בשוק היא שהעלאת הריבית הבאה אחרי זו של היום תהיה בחודש דצמבר, בין היתר בשל העובדה שהישיבה של דצמבר מלווה במסיבת עיתונאים, בניגוד לישיבה של נובמבר - וככלל הפד מעדיף לבצע שינויים בריבית במפגשים עם מסיבת עיתונאים.

לפי סקר כלכלנים שערך CNBC, רוב מוחץ של 96% מהנשאלים (46 במספר) מעריך שהפד אכן יעלה את הריבית פעם נוספת בחודש דצמבר, בשיעור של 0.25%. "העלאות ריבית בספטמבר ובדצמבר הן ודאיות לחלוטין. האתגר הגדול מתחיל לאחר ההעלאה הראשונה של 2019, שתדחוף את הריבית עד לרמה של 2.75%", אומר ג'ון דונלדסון (John Donaldson). מנהל בכיר ב-Haverford Trust.

רוב גדול של המשתתפים בסקר מסכים שצפויות שתי העלאות ריבית בוודאות בשנת 2019 אך רק כמחצית מהם מאמין שתהיה גם העלאה שלישית. ביחס לסבב הכולל של העלאות הריבית שמוביל הפד (מאז דצמבר 2015), השער שבו הוא צפוי להסתיים לפי ממוצע התשובות לסקר עומד על 3.3%.  

ג ג'רום פאוול | צילום: בלומברג ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לא עשיתי את החישוב עדיין אבל צריך לבדוק מה תהיה הת
התשואה אחרי עלויות המימון. אם אתה סוגר לזמנים קצרים - אז הריבית תהיה נמוכה יותר. אם לזמן ארוך - אתה צריך לרתק יותר הון כדי לשלם בנתיים את הריבית כאן. וצריך גם לחשב אינפלציה מסויימת. ההרגשה שלי היא שכשנתקרב לפער ריביות של 3% זה יתחיל להשתלם. שאלה נוספת היא מה יהיו ההשפעות של המון יהודים שייקחו הר של הלוואות כאן כדי לסגור בחיסכון שם
ל1- גם אני התחלתי לשאול את עצמי את זה.  |  26.09.18
2.
ריבית לא עולה בישראל = לא רוצים שמחירי הדיור ירדו
בנק ישראל והנגידה קרנית פלוג לא יעלו ריבית היא מסיימת את תפקידה והיא לא רוצה שום זעזוע שיזכרו אותה לטובה. מדיניות השארת ריבית 0 עבור בנק ישראל האוצר והקבלנים משמעות היא של שמירת רמות מחירי הנדל"ן במצב הקיים לאף אחד אין אינטרס להוריד את מחירי הדיור.
ירון  |  26.09.18
לכל התגובות