אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק המחשבים, תמונת מצב: לנובו חוזרת לצמרת, מיקרוסופט מפתיעה מלמטה צילום: ניצן סדן

שוק המחשבים, תמונת מצב: לנובו חוזרת לצמרת, מיקרוסופט מפתיעה מלמטה

הענקית הסינית תפסה ל-HP את המקום הראשון, Dell עדיין נותרה במקום השלישי ושיעור משלוחי המחשבים עלה בצורה זניחה בהשוואה לרבעון הקודם. ואולם, בשוק האמריקאי נרשמה הפתעה, כשמחשבי הסרפס של מיקרוסופט - לפטופים שנועדו בעיקר להדגים את יכולות ווינדוס - תפסו את המקום החמישי

11.10.2018, 16:02 | רפאל קאהאן
שוק המחשבים העולמי ממשיך לסבול מסטגנציה יחסית - כך עולה מדו"חות משלוחי המחשבים שניתחו חברות המחקר גרטנר ו-IDC. כ-67 מיליון מחשבים הופצו ברבעון השלישי כאשר הביקוש הונע בעיקר מרכישות של מחשבים לקראת שנת הלימודים וכן רכישות ארגוניות.

קראו עוד בכלכליסט

לנובו תפסה את המקום הראשון עם כ-16 מיליון יחידות ונתח שוק של כ-24%, תוך שהיא מדיחה את HP שהחזיקה בו ברבעון השני. לעומתה HP שלחה כ-15 מיליון יחידות והחזיקה כ-22.5% מהשוק. במקום השלישי, כמו ברבעונים הקודמים בשנים האחרונות, נמצאת Dell.

מחשב V330 של לנובו, צילום: ניצן סדן מחשב V330 של לנובו | צילום: ניצן סדן מחשב V330 של לנובו, צילום: ניצן סדן

אייסר ואפל מתחלפות במקום הרביעי והחמישי בהתאם לספירה של גרטנר, שעומדת על כ-4.8 מיליון יחידות לראשונה וכ-4.76 מיליון יחידות לאחרונה. אך אצל IDC אפל במקום הרביעי עם כמיליון משלוחים יותר ואייסר יורדת למקום החמישי עם כ-4 מיליון יחידות. הסיבה להבדלים בין אפל ואייסר נובעת מאופן החישוב של שתי חברות המחקר. בגרטנר נמנעים מלספור אייפדים או מחשבי כרומבוק של גוגל לעומת IDC שנמנעים ממחשבים היברידיים כגון הסרפס פרו. אייסר מייצרת לא מעט לפטופים בתצורת כרומבוק ואפל השיקה את האייפד פרו בשנה שעברה כתחליף למחשבים ניידים קלים.

השוק האמריקאי, שדומה בנתוניו לשווקי שאר העולם, הציג הפתעה: חברת גרטנר מצאה כי מחשבי הסרפס של מיקרוסופט נכנסו בו לחמישייה הפותחת, עם מיליון מחשבים שהופצו. ההפתעה כפולה, שכן מיקרוסופט פיתחה ליין הסרפס להדגמת טכנולוגיות ווינדוס, ולא כדי לכבוש את השוק; למעשה, המחשבים הללו מתחרים במחשבי שאר היצרניות (למעט אפל, כמובן) -  אבל נראה שהלקוחות דווקא מוצאים בהם עניין רב. אפל נמנעה מלהציג עדכונים מהותיים לקו מחשבי המק שלה ולא ברור מתי תעשה זאת אם בכלל השנה. זו כנראה הסיבה לירידה הקלה בהיקף המחשבים שהיא שלחה ברבעון האחרון למרות שהיא נחשבת אהוב בקרב סטודנטים.

שוק המחשוב הנייד נמצא במצב מאכזב; ברבעון הקודם נרשמה צמיחה במשלוחים ובמכירות, אך הפעם עמדה הצמיחה על שיעור זניח למדי של פחות מאחוז. יש להניח שליקויי האבטחה שנמצאו במעבדי אינטל ו-AMD בשנה האחרונה כנראה גרמו לארגונים רבים להמתין לדור התשיעי של מעבדי ה-Core כדי לשדרג את המחשבים. ואולם, מעריכים בחברות המחקר, לא עתידה לחול ירידה משמעותית במשלוחים בשנתיים הקרובות, עד שיושלמו מחזורי תחלופת המחשבים בארגונים גדולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות