אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוזה מול הסינים נסגר: כיל תספק אשלג במחיר שזינק ב-26% בתוך שנה

החוזה מול הסינים נסגר: כיל תספק אשלג במחיר שזינק ב-26% בתוך שנה

כימיקלים לישראל תספק 905 אלף טון אשלג עם אופציה להגדלה בעוד 375 אלף טון. המחיר המוערך - 290 דולר לטון

13.10.2018, 10:50 | חזי שטרנליכט

לאחר מספר חודשים של עיכובים מפתיעים, הודיעה בסוף השבוע חברת כיל של החברה לישראל שבשליטת עידן עופר על פריצת דרך וחתימה על חוזי אספקת אשלג חדשים עם לקוחותיה בסין. החוזים למעשה הסתיימו בסוף יוני האחרון, כאשר באופן חריג שררה אי ודאות בנוגע לחתימה על החוזים המחודשים לשנה הקרובה, והפעילות מול המשק הסיני נעשתה על "אדי דלק" של החוזים הקודמים שנחתמו. חוזה האספקה הקודם, לשם השוואה, נסגר בסוף יולי אשתקד. כלומר השנה חלה דחייה של כמעט חודשיים וחצי ביחס למועד אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

בפרק הזמן שחלף, בזמן שהרשויות בסין השתהו, חתמה כבר כיל על חוזים חדשים מול לקוחותיה בהודו, שבדרך כלל ממתינים לראות את מחיר אספקת האשלג שנסגר מול סין בכדי להשלים את המו"מ.

החוזים החדשים מול סין הם לאספקת אשלג בהיקף של 905 אלף טון, עם אופציה להגדלה בעוד 375 אלף טון, והם מיועדים לאספקה בתקופה שתסתיים בחודש יוני 2019. המחיר שישלמו הלקוחות הסינים מול כיל זינק בכ-26% ביחס למחיר שנרשם בשנה שעברה, עליה של 60 דולרים לטון, והוא מוערך בשוק בסכום של כ-290 דולרים לטון אשלג (החברה לא מפרסמת באופן רשמי את המחיר).

הגידול החד במחיר משקף את העליות שהחלו להירשם במחירי האשלג לפי החוזים שנחתמו בשנה החולפת. עניין שמגולם בהתעוררות מניית כיל בבורסה. מניית כיל אמנם ירדה ביום חמישי בכ-1.7%, טרם ההודעה ועל רקע המפולות בבורסות בעולם, אך מתחילת השנה כבר טיפסה במעל ל-62%, וב-12 חודשים רשמה תשואה של 49.3%.

אשלג במפעלי ים המלח אשלג במפעלי ים המלח אשלג במפעלי ים המלח

כאמור בשבועות האחרונים התחילו להתקבל סימנים מקדימים לסגירת החוזה המיוחל מבחינת המשקיעים של כיל, מול סין. בחודש שעבר מתחרה של כיל מבלארוס סגרה חוזה לאספקת אשלג מול סין. באוגוסט חתמה החברה מול הודו חוזה אספקה חדש ל-775 אלף טון אשלג עד יוני 2019 במחיר דומה לזה שנסגר מול סין כעת.

כיל, נזכיר, דיווחה בסוף אוגוסט כי חתמה חוזה לאספקת אשלג עם לקוח בהודו בהיקף של 775 אלף טון, לתקופה שבין ספטמבר 2018 ליוני 2019. ההתאוששות בעסקיה של כיל לא נפקדת מעיני האנליסטים, ומוקדם יותר החודש פרסם ענק הבנקאות האמריקאי סיטי המלצה חיובית (קנייה) למניה בנימוק כי הפעילות הגלובלית ממשיכה להתאושש ובמקביל כיל נהנית מעלויות תפעוליות נמוכות ביחס למתחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות