אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רז צימט: "היעד של הסנקציות נגד איראן הוא פוליטי, לא כלכלי" צילום: עמית שעל

רז צימט: "היעד של הסנקציות נגד איראן הוא פוליטי, לא כלכלי"

צימט, מומחה לאיראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי ואוניברסיטת תל אביב אמר בכנס פסגות 360 של כלכליסט שמבחינת המשטר האיראני, הדרישה האמריקאית לפירוק יכולות הגרעין היא רק תירוץ: "לתפיסתו, המערב ימשיך בדרישות ותירוצים אחרים"

15.10.2018, 13:03 | נעמי צורף
"האם הסנקציות נגד איראן יעילות? התשובה היא לא בהכרח במישור הכלכלי", כך פתח את דבריו ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי ואוניברסיטת תל אביב בכנס פסגות 360: כלכלה מסביב לעולם של בית ההשקעות בשיתוף "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

"לתפיסתי היעד של הסנקציות אינו כלכלי, אלא פוליטי. הקריסה הכלכלית היא דרך להשיג את היעד הפוליטי", אמר צימט. "המשטר האמריקאי רוצה לשנות את המשטר האיראני. במהלך המו"מ הגרעיני באתר הרשמי של חמינאי מנהיג איראן נכתב 'הגרעין הוא תירוץ'.

         

רז צימט, צילום: עמית שעל רז צימט | צילום: עמית שעל רז צימט, צילום: עמית שעל

              

"מבחינת המשטר האיראני היעד האולטימטיבי של האמריקאים אינו להביא לפירוק איראן מיכולתיה הגרעיניות, זה רק תירוץ. תירוץ להפעיל לחץ כדי להוביל לשינוי משטר. חמינאי אומר שהבעיה של המערב היא לא עם איראן גרעינית אלא עם איראן אסלאמית. לכן לתפיסתו, גם אם יקבל את הדרישה ויתפרק מכל תשתיות הגרעין זה לא ישנה דבר כי המערב יבוא עם דרישות ותירוצים אחרים: טילים ארוכי טווח, סיוע לטרור, הכרה בישראל ועוד ולכן הוא לא מוכן להתפשר".

בנוסף, צימט הסביר כי הגרעין הוא "תעודת ביטוח לעצם שרידותו של המשטר. חמינאי לא רוצה למצוא את עצמו חוזר על טעויותיו של קדאפי".

"מספרים על חומייני, מנהיג המהפכה האסלאמית, שבמטוס בדרכו מפריז לאיראן לתחילת המהפכה נשאל כיצד הוא מתכוון לפתור את המצוקות הכלכליות באיראן והוא השיב 'הכלכלה היא עבור חמורים'. בהמשך כשנשאל כיצד הוא מתכוון להתמודד עם בעיית האינפלציה הוא אמר 'אני לא חושב שהקרבנו כל כך הרבה קרבנות כדי לדבר על מחירו של המלון בשוק', על אחמדיניג'ד מספרים כי השקיע הון בסלילת כביש מאזור נידח לטהארן כדי שאם יחזור האימאם ה-12 יוכל להגיע בקלות ובמהירות", סיפר צימט.

"מהסיפורים האלו מצטייר לנו משטר אסלאמי ששאלת המחיר הכלכלי אינה רלוונטית בו, משטר אידיאולוגי שחי כולו בציפייה לשובו של האימאם הנעלם והנושא הכלכלי חסר חשיבות עבורו", אמר צימט.

"אבל כאשר מתמקדים בהיסטוריה של איראן אפשר לראות ששתי ההחלטות החשובות ביותר שקיבלו מנהיגי איראן ב-40 השנים האחרונות התקבלו על בסיס שיקול שהוא כלכלי לפחות בחלקו: ההחלטה שקיבל חומייני להפסקת האש עם עיראק למרות שהבטיח שלא יעשה זאת לעולם, וההחלטה של יורשו, חמינאי, ללכת למו"מ עם ארה"ב המכונה 'השטן הגדול' ולהסכים להסכם גרעין שבמסגרתו איראן התחייבה לויתורים מאוד משמעותיים בנושא הגרעין".

לדבריו של צימט, המשבר הכלכלי באיראן הולך ומחריף וזאת עוד לפני שהאמריקאים החזירו את הסנקציות על המגזר החשוב ביותר לה, מגזר הנפט. בנוסף ציין צימט כי הריאל האיראני קרס בשנה האחרונה ואיבד שני שלישים מערכו.

"אין שום ספק שבמישור הכלכלי הסנקציות הכלכליות עובדות. הן מדרדרות את מצבה הכלכלי של איראן שהיה מלכתחילה לא טוב", אמר צימט. "כשהוסרו הסנקציות בעקבות הסכם הגרעין, אחד מטורי הפרשנות בעיתונות האיראנית תאר את איראן כמכונית שהמנוע שלה נהרס בדיוק לפני שהיא נכנסה למנהרה והמנהרה קרסה, ומה שיקרה עם הסרת הסנקציות זה כמו לתקן את המנהרה, אבל צריך לזכור שהמנוע עדיין לא עובד". אבל, לטענתו של צימט, יעדן של הסנקציות הללו הוא לא יעד כלכלי טהור ולכן האיראנים גם לא ישברו בקלות.

"אי אפשר להתעלם מהמחאה באיראן, שאולי לא רואים בה כמות גדולה של אנשים אבל כן אפשר לראות את משבר האמון העמוק בין המשטר והציבור. אבל מי שחושב שהציבור האיראני חזק והמשטר חלש - טועה. המשטר האיראני עוד לא עשה שימוש ב-10% מאמצעי הדיכוי שברשותו והוא מוכן להשתמש בהם", אמר צימט.

"להערכתי לא תהיה מהפכה באיראן בקרוב, אבל אם מחר בבוקר תהיה מהפכה אוכל להסביר מדוע התרחשה. מי שבונה על כך שבסופו של יום המצוקות הכלכליות והקריסה הכללית יביאו לשינוי מדיניות אסטרטגית או לשינוי משטר עלול למצוא את עצמו עם ההבנה שאיראן משלמת מחיר כלכלי כבד אבל במובן הפוליטי היא עשויה ללוות אותנו עוד לא מעט שנים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות