אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השוטרים יקבלו תוספת לשכר - הציבור הרחב ישלם את המחיר צילום: אלכס קולומויסקי

השוטרים יקבלו תוספת לשכר - הציבור הרחב ישלם את המחיר

את ההחלטה שתעלה למשלמי המסים 1.2 מיליארד שקל בשנה, קיבל שר האוצר משה כחלון בלי להתייעץ עם הדרג המקצועי במשרדו; החשש הוא שהדרך למימון התוספת הנדיבה תהיה הגדלת הגירעון

17.10.2018, 19:04 | עמרי מילמן

שר האוצר משה כחלון והשר לביטחון פנים גלעד ארדן סיכמו אתמול בערב (ג') על המתווה להגדלת המשכורות של השוטרים וסוהרים בכ-7% שיעלה למשלמי המסים 1.2 מיליארד שקל בשנה. השכר הממוצע (ברוטו) לשוטר עלה לכמעט 18 אלף ב-2017 לפני נתוני האוצר.

 

כחלון וארדן חוגגים כעת את התוספת של 7% לשוטרים. את המחיר, שהוא למעשה מחיר הכניעה של כחלון ונתניהו, הם לא טרחו לציין בהודעות שלהם; למעשה, כחלון גם טרם הכריע לפחות רשמית מה הוא יהיה, אבל אין לו הרבה אפשרויות. לא סתם המספרים עוד לא מסודרים. את ההחלטה להוציא 7 מיליארד שקל רטרואקטיבית על פני 15 שנה, ועוד 700 מיליון שקל כל שנה, כחלון קיבל עם ארדן רגע לפני בחירות ובלי להתייעץ עם הדרג המקצועי. בזמן ההחלטה, הממונה על התקציבים שאול מרידור וסגנו העוסק בתחום, עופר מרגליות בכלל שהו בחו"ל ועודכנו רק בדיעבד. גם הממונה על השכר והחשב הכללי לא עודכנו על הנעשה.

מכיוונו של ארדן מתנערים מהמילה קיצוץ. ואכן הדרך למימון המתנה הנדיבה היא לא בעיה שלו, אולם כשדורשים, ומקבלים סכומים כאלה, אי אפשר להתכחש למשמעות ולמחיר שהם גוזרים.

תוספת שכר לשוטרים. מה שכחו כחלון וארדן לספר לנו?, צילום: גיל נחושתן תוספת שכר לשוטרים. מה שכחו כחלון וארדן לספר לנו? | צילום: גיל נחושתן תוספת שכר לשוטרים. מה שכחו כחלון וארדן לספר לנו?, צילום: גיל נחושתן

הסיכוי שהכסף לא יגיע מקיצוץ אלא מהעלאת מס הוא כמובן נמוך מאוד. החשש הוא שהדרך למימון התוספת הנדיבה תהיה הגדלת הגירעון. מה שכמובן יגדיל את החוב הציבורי ואת תשלומי הריבית שנוגסים בתקציבי משרדי הממשלה והשירותים החברתיים.

לחזק את החזקים

 

חשוב לשים את הדברים בקונטקסט הנכון. לפי נתוני הממונה על השכר, נכון ל-2016, שוטרים מרוויחים בממוצע כ-16 אלף שקל ברוטו בחודש, מאז השכר עלה ל-18 אלף ברוטו שקל בעיקר תודות להסכם בין כחלון לניסקורן שהעלה את השכר במגזר הציבורי בעוד 7%.

כחלון, סביר להניח, יציג את התוספת כמהלך "חברתי". ואולם בפועל קשה לראות איך המהלך של לתת עוד כל כך הרבה כסף דווקא לחזקים, נכנס לאותה קטגוריה. האם מתן תוספת עבור "היעדר ביטחון תעסוקתי" למי שאי אפשר לפטר הוא מהלך צודק? השוטרים טוענים שאין להם שום איגוד, ולכן הממשלה אמורה ללכת לקראתם. אבל בפועל, מכבש הלחצים שהופעל בחודשים האחרונים, על השרים, הפקידים והתקשורת, היה עצום. במקרה של כחלון ונתניהו, גם חצי מהלחץ הזה כנראה היה מספיק.

את המחיר הפוליטי ישלמו בעיקר הממשלות בשנים הבאות שייאלצו לשלם על אותן שנים אחורה, שכן הסכום הולך ועולה עם השנים. לא סתם כחלון לא הסכים למהלך עד כה. עדיף שהבאים בתור ישלמו. את המחיר הכלכלי הציבור הרחב ישלם.

תגיות

33 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

32.
שוחד בחירות ותמריץ לדיכוי הפגנות השמאל
שוטרי ישראל קיבלו כסף כדי להכות את מפגיני השמאל, לעצור את מנהיגיהם ולדכא כל התנגדות לשילטון הפשע המאורגן באלימות. תשובה משלם משכורות ענק לניצבים ומפכ"לים לשעבר העובדים אצלו (חפים מכל ידע כלכלי) שנים רבות. המשטרה נמצאת בידיהם של פוליטיקאים מושחתים וטייקונים אכזריים.
משה  |  22.12.18
31.
כתבה מבחילה
18,000 שח ברוטו בממוצע? אדוני הכתב עמרי מילמן אתה מוזמן להתגייס, אם תגיע למחצית מהמשכורת הזו אתה תהיה מרוצה. כתבה מלאה בשקרים השמצות וחוסר בנתונים. זוהי לא "העלאת שכר" אלא קבלת המגיע לנו בהתאם להחלטת בגצ!!! מי הזמין את הכתבה הזאת? האם נרשמה ע"פ תפקידך כעיתונאי חוקר או כעיתונאי המקבל הזמנות לכתבות משמיצות ומעוררות סלידה? מזמין אותך ליום בתחנה כלשהי בארץ, למשמרת סיור אחת... אחר כך תעשה כתבה. תתבייש בתור עיתונאי שמוכר את נישמתו לבעלי ההון!
נראה אתכם  |  17.11.18
29.
מי מימן את הכתבה ????
תוספת העדר ביטחון תעסוקתי לגמלאי ואנשי כוחות הביטחון נגזלה מאיתנו כבר 12 שנה ! בשנת 1979החליטו לקחת לנו את זכות ההתאגדות בחקיקה ועל מנת לשמור על התנאים שלנו עשו השוואת תנאים לצה"ל , אנשי הקבע וגמלאי צה"ל קיבלו תוספת לפני 12 שנה שכובסה במילים " העדר ביטחון תעסוקתי " דרשנו את התוספת על פי ההצמדה משרד האוצר סירב לשלם , שתי ערכאות שיפוטיות של בית הדין האזורי והארצי לעבודה קבעו שהתוספת מגיעה לנו כדין !!!!! האם לעובדי חברת החשמל או לעובדי רכבת ישראל היו מתנהגים כך - לא ! הם היו משביתים את המדינה . ניהלנו מערכה משפטית 12 שנה במהלכה הלכו לעולמם מעל 4,300 גמלאים ובאים היום לומר שהשכר של השוטרים בסדר .... השכר של הגמלאים נשחק ב-10% במהלך השנים האחרונות עקב ההצמדה למדד ו..חברי הכנסת העלו את שכרם בקריאה אחת בדקה בטענה ששכרם נשחק עקב ההצמדה למדד ! אנשי כוחות הביטחון עובדים שבתות וחגים , משמרות של 12 שעות משכורת גלובלית ללא שעות נוספות . הרווחנו את זה ביושר והכתבות המגמתיות מבית היוצר של פקידי האוצר מנסות להלך אימים על הציבר . נקבל את המגיע לנו כדין !!!!!
גיל רוטר  |  19.10.18
לכל התגובות