אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק הנקמנות: חוק הנאמנות בתרבות עוד יתהפך על רגב צילום: אלכס קולומויסקי

חוק הנקמנות: חוק הנאמנות בתרבות עוד יתהפך על רגב

שרת התרבות מירי רגב רק מחפשת דרכי נקמה. ההיסטוריה מלמדת שמי שמשתיק אחרים, סופו שיושתק בעצמו

06.11.2018, 08:36 | יאיר רוה

עבור כמה מחבריי הימנים יש מטרה אחת מאוד ברורה לחוק הנאמנות בתרבות, שעלה אתמול לקריאה ראשונה בכנסת ויאפשר לשרת התרבות לבטל תמיכה ממוסד או יצירה "הפוגעים במדינה או מבזים אותה". המטרה הזאת היא להחזיר לשמאל על שנים של השתקה וסתימת פיות. מבחינתם, כשם שיצירות וסרטים בעלי אג'נדות ימניות ופטריוטיות לא זכו עד כה לתקציבים, כך עתה הגיע הזמן שסרטים "שמאלניים", כאלה המבקרים את המדינה, יצטרכו גם הם להסתדר לבד, ללא תמיכת המדינה. זה לא חוק "הנאמנות" אלא "חוק הנקמנות".

קראו עוד בכלכליסט

שרת התרבות מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי

נניח בצד את ההבדלים באופן שבו אנחנו מפרשים סרטים (אני, למשל, רואה ב"פוקסטרוט" וב"וואלס עם בשיר" סרטים אולטרה־פטריוטיים המציגים את צדקת הדרך של ישראל והמחיר הנפשי שאזרחיה משלמים על מלחמות). אם נתמקד במציאות מנקודת מבט היסטורית, אחד הדברים שנגלה שוב ושוב זה עד כמה המשמעות של סרטים משתנה בחלוף הזמן. בכל הרצאה שלי על אפרים קישון הקהל צוחק כשאני מספר שב־1964 גולדה מאיר דרשה למנוע את הקרנת “סאלח שבתי” בחו"ל, מחשש לפגיעה בשם המדינה (האופן שבו ייצגו את הקיבוץ בסרט העליב אותה). כן, מפא"י היו חזקים בצנזורה.

"ואלס עם בשיר". אולטרה פטריוטי "ואלס עם בשיר". אולטרה פטריוטי "ואלס עם בשיר". אולטרה פטריוטי

והנה ההיסטוריה חוזרת על עצמה, הפעם מירי רגב בתפקיד גולדה מאיר. והדחייה שתתהפך עליה בעוד 40 שנה, כשעילת הפסילה תיחשב בלתי רלבנטית, אבל הסרטים ישרדו. אותה מירי רגב, שכל כך נרעשת כשסרט ישראלי עכשווי (שהיא לא ראתה) מציג את צה"ל באור ביקורתי, סיפרה לפני שנה כמה היא אוהבת את "הלהקה", סרט שעוסק במרד צבאי, שקל לנחש שהיה מאוד מעצבן אותה לו היה נעשה כיום.

"הלהקה". סרט על מרד צבאי "הלהקה". סרט על מרד צבאי "הלהקה". סרט על מרד צבאי

אבל זה לא באמת העניין. שהרי שרת התרבות לא מעוניינת לנקום ב"פוקסטרוט", פסטיבל חיפה או סינמטק תל אביב, אלא באנשים שמזוהים עם המושגים האלה. כאלה שאינם אנשי שלומה. שרת התרבות, שההיגיון הפשוט אומר שתגן בגופה על התחום שבאחריותה, באה להתנקש בו.

"סאלח שבתי". הצגה שלילית של הקיבוץ "סאלח שבתי". הצגה שלילית של הקיבוץ "סאלח שבתי". הצגה שלילית של הקיבוץ

החוק הפלילי כבר מכיל כיום הגנה נגד תוכני הסתה או ביזוי סמלי המדינה. העברת הסמכות לקביעת "מיהו פטריוט" לידי משרד התרבות רק תגרום לכך שבכל פעם שיישב על הכיסא הזה שר אחר ממפלגה אחרת, הוא יגדיר את הקווים האדומים של המשרד לפי גבולות העלבונות האישיים שלו. וכך, לא מופרך להניח שמי שמצנזר היום יצונזר בעתיד, וכל שר ינקום במצביעים של השר שלפניו.

"פוקסטרוט". רגב נוקמת במי שאינו איש שלומה, צילום: גיורא ביח "פוקסטרוט". רגב נוקמת במי שאינו איש שלומה | צילום: גיורא ביח "פוקסטרוט". רגב נוקמת במי שאינו איש שלומה, צילום: גיורא ביח

דמיינו סרט, שהלוואי שייעשה, המתאר ישראל עתידנית: ימי בית המקדש השלישי. סוף סוף, החזון הגדול של לא מעט מחבריי הימנים יתגשם: סרט שיש בו גם עיסוק בלאומיות הישראלית האוטופית וגם עיסוק בזהות יהודית־דתית.

אלא שעד הסרט הזה ייעשה, במשרד התרבות תשב כבר שרה מיש עתיד, נגיד, ועבורה העיסוק בבית המקדש השלישי והצגת ישראל כאימפריה תאוקרטית מלוכנית יהיה בגידה בערכי המדינה ובסמליה. תמיכת המשרד בסרט, על פי אותה תקנה, תבוטל. הפקתו, מן הסתם, תיגנז. וכך, שרה שרוצה לצנזר את הטראומות של חיילי צה"ל בהווה, תתחלף בשרה שתצנזר את החלומות של היהודים המשיחיים, חלק לא מבוטל באלקטורט של קודמתה.

יש הרבה דרכים להביא לאיזון ולמגוון בדעות ביצירה. צנזורה היא לא אחת מהן. אותי לימדו לא לנקום ולא לנטור. שאמנות היא יצירה סובייקטיבית, ביקורתית לאחד, מיינסטרימית לאחר. שכל סקנדל בהווה הופך לאנקדוטה בעתיד. ושבמאבק שבין משטר ובין תרבות, התרבות תמיד תנצח. אבל עכשיו נוקמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
אין אמן מעניין בימין כי אומנות צריכה לעסוק בביקורת ולא בחנופה לאומנית שזה פשיזם
יאללה תתנו את כל תקציבי הקולנוע למתנחלים או אולי לחברות המפוארת מהליכוד ביתן אמסלם זוהר מגיע לילדים שלכם תקציבי עתק לעשות אומנות והעולם יעמוד כולו דום מהרמה הירודה. כשיש ממשלה תת רמה אנושית בורחים לחוקי תרבות ונותנים במה לצרה מסכסכת שחוץ מליבוי שנאה וקירקור אין סופי על נאמנות אין לה מה להציע. אז תחליפו את הועדות ותתנו לחברים ומקורבים ממרכז הליכוד לנהל גם את מרכזי התרבות , כפי שכבר עכשיו המדינה הזאת הפכה לקומבינה של שחיטות וכסף שחור ככה גם תראה התרבות , היידה מירי
בוא נראה איזה סרטים עלובים יעשו אנשי הימין  |  08.11.18
19.
קצת אחרת
מאוד מרשים החוש המסחרי שלך שמתחת לסלוגן בובסטי של כתבה מתחבא מאעכר שמזכיר לנו שהוא נותן הרצאות , וואו איזה כיף לדעת. אתה לא דואג למדינה אלא רק לך ולכמותך בלבד , שכן בלעדיהם (היוצרים בעלי ציפיות מימון ממשלתי) על מה תכתוב? הסגנון הבולשביקי חייב להעלם. חופש הביטוי , עדין נמצא כאן כמו שאנחנו מבינים מהכתבה שלך. תשאל את דונלד פייגן שאתה (וגם אני) מעריץ אם במשך כל הקריירה שלו היו לו ציפיות שממשלה תממן לו איזשהו פרויקט,,,,, זה ניראה שה הנקמנות פה היא שלך.
אחד  |  07.11.18
18.
כנאמר, יש כבר חוק שדואג למקרי קיצון.
ואגב, אולי איכשהו הצלחת לפספס, למרות שזה לא ממש בניואנסים, מירי רגב הצליחה להרוויח ביושר את היחס המזלזל לו היא זוכה בזכות התנהלותה. אבל אם בכל זאת את/ רוצ לדחוף לכאן את עניין המגדר/מוצא, תהיה מוכן לקבלאת הטענה שכל הישג אליו הגיעה בחייה הינו תולדה של אפלייה מתקנת
ל 17  |  07.11.18
לכל התגובות