אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופית: כהונתה של יוליה שמאלוב ברקוביץ' כיו"ר הרשות השנייה - לא תוארך צילום: אלכס קולומויסקי

סופית: כהונתה של יוליה שמאלוב ברקוביץ' כיו"ר הרשות השנייה - לא תוארך

בעקבות תלונה שהוגשה למשרד התקשורת ונבדקה על ידי המנכ"ל, נתי כהן, החליט השר קרא שלא להגיש את שמה של שמאלוב ברקוביץ' לוועדת המינויים

06.11.2018, 15:31 | יואב סטולר
מועמדותה של יוליה שמאלוב ברקוביץ' לתפקיד יושבת ראש הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו הוסרה בהחלטת שר התקשורת. בעקבות תלונות שהוגשו למשרד ונבדקו על ידי המנכ"ל, נתי כהן, הוחלט שלא להגיש את שמה של שמאלוב ברקוביץ' לוועדת המינויים.

קראו עוד בכלכליסט

יוליה שמאלוב ברקוביץ יוליה שמאלוב ברקוביץ' | צילום: אלכס קולומויסקי יוליה שמאלוב ברקוביץ

מנכ"ל המשרד הניח בפני השר קרא את דו"ח הבדיקה במסגרת העברת מועמדותה של יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הממלאת מזה כשנה את תפקיד יו"ר הרשות השנייה. בדו"ח המליץ כהן שלא לקדם את מינויה של יוליה שמאלוב ברקוביץ' לתפקיד, למרות שכך הוכרז עם תום ההליך האיתור בספטמבר.

בעקבות הדו"ח שנבע מאותן תלונות, השר אימץ את מסקנות הדו"ח והחליט שלא למסור את שמה של שמאלוב-ברקוביץ' לוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות המכונה ועדת גילאור, ובכך להסיר את מינויה.

במשרד התקשורת שוקדים על איתור מועמד חדש לתפקיד במקומה של שמאלוב־ברקוביץ' שמועמדותה הוסרה על ידי שר התקשורת איוב קרא. "מדובר בפסילה סופית, לא בעיכוב מינוי או בשקילה מחדש", הבהירו גורמים במשרד התקשורת ל"כלכליסט".

במשרד התקשורת מסרבים לפרסם את דו"ח הבדיקה שהביא לפסילתה של שמאלוב־ברקוביץ' משום שלהגדרתם מדובר במסמך פנימי ובשל הרצון לא לפגוע בפרטיות של שמאלוב־ברקוביץ'. זאת למרות שהדו"ח בוחן באופן מעמיק את הליך קבלת ההחלטות של המועצה הנוגע למיזוג רשת וערוץ 10 — הליך ברגעי הכרעה שביכולתו לשנות את שוק הטלוויזיה לשנים רבות.

התלונות למשרד התקשורת הוגשו לאחרונה על ידי ארגון העיתונאים וגורמים נוספים בשוק הטלוויזיה. ארגון העיתונאים מחה על התנגדותה של שמאלוב־ברקוביץ' למיזוג וטען כי היא פועלת לסיכולו על אף התמיכה הרחבה, תוך שהיא נתלית בפרשנות משפטית לא מבוססת ואף לוחצת על חברי המועצה להתנגד לו.

"התנהלות זו של היו"ר זכתה לביקורת חריגה ממשרדי האוצר והמשפטים, ולוותה בהתבטאויות בעייתיות כגון 'אף בעל מניות לא יסגור ערוץ בזמן בחירות בגלל שהוא מעוניין בהשפעה'. השילוב בין ההתנגדות הנחרצת של יו"ר הרשות להיעדר הסבר כלשהו לכך מייצרים תחושה קשה אצל רבים מהמעורבים שהיא פועלת מתוך מניעים זרים", נכתב בפנייה של ארגון העיתונאים. התלונות עסקו גם ביחס המזלזל של שמאלוב־ברקוביץ' כלפי המחלקת המשפטית של משרד התקשורת. שמאלוב־ברקוביץ' אמרה בדיון סגור כי היא אינה מכבדת את המחלקה וחוות דעתה.

גורמים הבקיאים בפרטים אמרו ל"כלכליסט" שהופעתה של שמאלוב־ברקוביץ' בוועדת הכלכלה לפני כשבועיים הטתה את הכף נגדה. שם איימה יו"ר הרשות השנייה לעזוב את האולם כמה פעמים בתגובה לדברים שהשמיעו חברי הכנסת, ואמרה שהגיעה רק מתוך חיבה אישית לראש הוועדה איתן כבל.

יצויין כי עוד קודם להחלטתו של קרא למנות את שמאלוב־ברקוביץ' ליו"ר קבועה ידעה מערכת היחסים ביניהם עליות ומורדות, שבשלן הופתעו רבים כשקרא החליט למנות אותה ליו"ר קבועה. לפי ההערכות, התלונות שהוגשו נגד שמאלוב־ברקוביץ' למשרד לאחר ההודעה על מינויה הקבוע היו הקש ששבר את גב הגמל, בין היתר מחשש שוועדת גילאור תפסול את מועמדותה.

חרף ההחלטה, מי שיקבע בסוגיית המיזוג היא עדיין מועצת הרשות השנייה הנוכחית ובראשה שמאלוב־ברקוביץ'. היום הוא המועד שבו ביקש שר התקשורת מהמועצה להכריע בנושא, אך לא מדובר במועד מחייב עבור המועצה, שכן לשר אין סמכות לקבוע לה תאריך יעד להחלטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות