אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל יפוצה ביותר מחצי מיליון שקל על הפרת זכויות יוצרים בעקבות זיוף שטרות צילום: בלומברג

בנק ישראל יפוצה ביותר מחצי מיליון שקל על הפרת זכויות יוצרים בעקבות זיוף שטרות

התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה שיפוי בנק ישראל בגין נזקים שנגרמו עקב מעשיהם של הנתבעים. הפיצויים יגיעו ישירות לבנק ישראל ולא לקופת המדינה

12.11.2018, 12:24 | עמרי מילמן

בית משפט השלום באשקלון נתן תוקף של פסק דין להסכם תקדימי במסגרתו יקבל בנק ישראל פיצוי על הפרת זכויות יוצרים בעקבות זיוף שטרות. הסכם הפשרה אליו הגיע בנק ישראל עם רועי בר איתן במסגרתו הוא מודה בהפרת זכויות היוצרים של בנק ישראל וישלם פיצוי של 150 אלף שקל. בית המשפט קיבל גם את בקשת המדינה ונתן פסק דין בהעדר הגנה כנגד יעקב מורסיאנו, שהורשע יחד עם בר איתן, על כל סכום התביעה של בנק ישראל בגובה 400 אלף שקל. השניים הורשעו כבר בינואר 2017 בזיוף שטרות של 200 שקל בערך כספי של עשרות אלפי שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בתביעה ראשונה מסוגה שהוגשה על ידי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ופרקליטות מחוז דרום (אזרחי) בשם הבנק כנגד שני הנאשמים שהורשעו על פי הודאתם בעבירת "זיוף שטר כסף", בעקבות הפרת זכויות היוצרים של בנק ישראל. בבנק ישראל הדגישו כי התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה שיפוי בנק ישראל בגין נזקים שנגרמו עקב מעשיהם של הנתבעים. הפיצויים יגיעו ישירות לבנק ישראל ולא לקופת המדינה.

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל

מנכ"ל בנק ישראל, חזי כאלו מסר: "מדובר בפסק דין חשוב שירתיע עבריינים מלזייף שטרות באופן שפוגע בציבור ובמדינה. אנחנו מברכים על שיתוף הפעולה עם הפרקליטות והמשטרה ונמשיך לפעול להגן על הציבור מזיופי מטבע בכל הכלים העומדים לרשותנו".

מהפרקליטות נמסר כי: "מדובר בתביעה תקדימית בה נעשה שימוש בכלי של תביעה אזרחית כנגד נאשמים שהורשעו בפלילים בגין מעשיהם – זיוף שטרות כסף. הנתבעים הפכו ל"ספקים" של כסף מזויף לצרכי מרמה שונים תוך שהם מפרים את זכויות היוצרים של בנק ישראל בשטרי הכסף וזאת כדי להפיק רווח כספי. הפרקליטות האזרחית תמשיך לפעול תוך שימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הפלילי במקרים דומים בעתיד, בכדי לאכוף ולהרתיע גורמים מלפגוע בזכויות הציבור".

התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין אסנת דפנה מהיחידה לאכיפה אזרחית ואנטוניוס מרשי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), בשיתוף בנק ישראל.

תגיות