אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי בכר בקריצה לשלמה אליהו: "אצלי לא היו מטבחונים, מעולם לא התקשרתי לדירקטור לפני ישיבה" צילום: אוראל כהן

יוסי בכר בקריצה לשלמה אליהו: "אצלי לא היו מטבחונים, מעולם לא התקשרתי לדירקטור לפני ישיבה"

יו"ר דיסקונט נשאל בוועדת הטייקונים לגבי תפקוד הדירקטורים החיצוניים בבנקים לאור הפיקוח ההדוק עליו הורה אליהו בהנהלת מגדל. המנכ"לית ברבר צדיק: "שיעור ההפרשה לאשראי עסקי גדול הוא אפסי". יו"ר הוועדה כבל: "רוצים להתמקד בעבר ולא בנפלאות העתיד"

18.11.2018, 14:04 | רחלי בינדמן

ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקר אשראי הטייקונים, המוכרת גם בשמה המקוצר "ועדת הטייקונים", מתכנסת שוב היום (א'). בפתח הדיון ביקש יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל להבהיר לנציגי הנהלות הבינלאומי ודיסקונט שהגיעו הפעם, כי בניגוד לקודמיהם בפועלים ולאומי שהתמקדו בהפקת הלקחים לעתיד, הוועדה מעוניינת לחפור דווקא בכשלי העבר החל מ-2003 והלאה.

קראו עוד בכלכליסט

כבל פתח את הישיבה עם יו"ר ומנכ"לית הבינלאומי סמדר ברבר צדיק ואמר: "נא לעשות כל מאמץ לא לספר לנו על נפלאות העתיד וההווה. אנחנו מבקשים לקבל הבהרות על אשר נעשה ממועד המנדט שניתן לוועדה מ-2003 ועד לימים אלה.

ברבר צדיק אמרה: "הבנק הוא הקטן מבין חמשת הבנקים הגדולים, הבינלאומי מהווה 9% מסך האשראי במשק ומהווה מחולל תחרות עם תיק אשראי איכותי המנוהל ברמה שמרנית.

"מאז 2003 חל גידול באשראי למשקי הבית והקטנה באשראי ללווים גדולים. ב-2002 תיק אשראי של הבינלאומי (היה מורכב) 70% אשראי עסקי גדול, ב-2003 חל שינוי פרופיל וב-2018 רק 21% מתיק האשראי הוא אשראי עסקי גדול".

סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי, צילום: אוראל כהן סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי | צילום: אוראל כהן סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי, צילום: אוראל כהן

עוד אמרה ברבר צדיק: "משנים מדיניות האשראי של הבנק ובתיאבון הסיכון של הבנק וקובעים לבנק מגבלות, חלקן רגולטוריות וחלקן מגבלות שמחמירות את המגבלות הרגולטוריות. מגבילים פעילויות בעלות סיכון גבוה ולא נותנים אשראי למימון עסקאות נדל"ן בחו"ל.

"שיעור ההפרשה לאשראי עסקי גדול הוא אפסי, לפחות בשמונה השנים האחרונות ונמוך בהשוואה ליתר הבנקים במערכת". במילים אחרות ברבר צדיק מרמזת כי הבינלאומי ממש לא מתאים להופעה בפני הוועדה.

ח"כ איתן כבל עימת את סמדר ברבר צדיק עם סוגיית קידומו של אילן בצרי, ראש החטיבה העסקית בבנק. לדברי כבל, "ב-2002 פורסם כי בנק ישראל חייב את אילן בצרי לעזוב את תפקידו כתוצאה מליקויים בפעילות האשראי של הבנק".

יוסי בכר, יו"ר דיסקונט, צילום: אוראל כהן יוסי בכר, יו"ר דיסקונט | צילום: אוראל כהן יוסי בכר, יו"ר דיסקונט, צילום: אוראל כהן

אך ברבר צדיק הבהירה, כי היא לא מכירה את המקרה שכן היה לפני שהגיעה לבנק. אלא שכבל לא הפסיק: "ב-2007 את מתמנה למנכ"לית ובצרי מונה לראש החטיבה העסקית בבנק, האם הוא נענש בעקבות הליקויים שהיה אחראי להם? נעשה עניין להעמיד אותו על מקומו?".

ברבר צדיק השיבה: "היום מדיניות האשראי של הבנק שמרנית". כבל הבהיר: "לא שאלתי על יכולותיו של בצרי, אלא אני מנסה להבין איך בצרי מקודם אחרי הדו"ח של בנק ישראל?".

ברבר צדיק השיבה שוב: "בצרי הוא ראש חטיבה עסקית מצויין ואינני מכירה את הדוח שעליו אתה מדבר של בנק ישראל".

גם אירית איזיקסון, יו"ר הבנק, התייחסה לכך ואמרה: "נכנסתי לתפקיד בינואר 2017 והדו"ח אינו מוכר לי". אלא שכבל המשיך להתעקש: "אנחנו פוגשים את בצרי בפרשת הרצת המניות של איתי שטרום ונוחי דנקנר".

יוסי בכר בקריצה לשלמה אליהו: "אצלי לא היו מטבחונים, מעולם לא התקשרתי לדירקטור לפני ישיבה"

יו"ר דיסקונט היוצא יוסי בכר שיגר עקיצה קלה לעברו של בעל השליטה במגדל שלמה אליהו. במסגרת דיוני ועדת כבל הפנתה ח"כ איילת נחמיאס ורבין שאלה לבכר תוך שהיא מתייחסת לוועדה שמינה לאחרונה אליהו לפקח באופן צמוד יותר על הנהלת מגדל ביטוח וכוללת אותו עצמו, ושני דח"צים במגדל אחזקות - אברהם ביגר ורונית בודו. נחמיאס ורבין הציפה את העניין כחלק משאלה רחבה יותר סביב תפקוד הדירקטורים החיצוניים במערכת הבנקאית ועד כמה הם משמשים כשומרי סף.

נחמיאס ורבין תהתה אם במצב כמו שהתרחש במגדל, הדירקטוריון יכול למלא את תפקידו. על כך השיב בכר "את שואלת שאלות קשות. אני יכול להעיד רק על עצמי - בחיים לא התקשרתי לדירקטור לפני הדיון ואת כל הדיונים ניהלתי רק סביב שולחן הדירקטוריון. לא היו אצלי מטבחונים ולא היו אצלנו מקורבים וכל דירקטור נחשב בדיוק כמו כל דירקטור אחר"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות