אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט ושקד לא מתפטרים: "רוצים להאמין לנתניהו" צילום מסך: ערוץ קשת 12

בנט ושקד לא מתפטרים: "רוצים להאמין לנתניהו"

בהצהרה מיוחדת שמסר הודיע יו"ר הבית היהודי כי מפלגתו תישאר בממשלה: "אין שום אפוקליפסה בדרך, אבל אם רה"מ רציני בדבריו אני אומר לו - אנו מסירים את כל דרישותינו הפוליטיות ונתייצב לסייע לך כדי שישראל תחזור לנצח". שקד: "לא נבחר בחרפה כמו ליברמן"

19.11.2018, 10:44 | ynet

נשארים בממשלה: ראשי הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, מסרו הבוקר (יום ב') הצהרה מיוחדת והבהירו כי הם לא מתפטרים מהממשלה. "אנחנו רוצים להאמין לנתניהו, נתייצב ונסייע במשימה אדירה זו שישראל תחזור לנצח", אמרו. זאת על אף ההערכות בסביבתם אמש כי הם מתכוונים להתפטר ולהוביל לבחירות. הקואליציה תישאר עם 61 חברי כנסת, כך שהממשלה תמשיך לכהן לעת עתה.

"מדינת ישראל מצויה במשבר אמון ביטחוני. הבעיה איננה באויבנו - אויבים אכזריים אינם דבר חדש עבורנו. אגב, המצב היום איננו מסוכן יותר מאשר לפני כמה חודשים כאשר ראש הממשלה פעל להפיל את ממשלתו שלו מסיבות פוליטיות או בגלל התאגיד, המצב אותו דבר. גם אז, לא היה נכון לעשות פוליטיקה מהביטחון. אין שום אפוקליפסה בדרך, יש אויבים, אך לא האויב הוא שמדאיג אותי. משהו לא טוב קורה לנו מבפנים".". כך פתח את דבריו שר החינוך נפתלי בנט את מסיבת העיתונאים הבוקר.

בנט הוסיף, "כבר שנים לא מועטות, כולל בעשור האחרון של הממשלות בראשות נתניהו, שמדינת ישראל הפסיקה לנצח. אני ראיתי זאת במו עיניי במלחמת לבנון השנייה כמפקד של כוח בגזרה המערבית בדרום לבנון. ראיתי את המבוכה, ראיתי את הבלבול, ראיתי את חוסר הנחישות, ראיתי את היעדר הרוח. איבדתי בלבנון גם את חברי הטוב, סגן אלוף עמנואל מורנו, בשלהי המלחמה. בגלל המלחמה הזאת עזבתי את ההייטק שכל כך אהבתי ונכנסתי לפוליטיקה".

השרה שקד דיברה לאחר בנט ואמר כי "ב-2015 ראש הממשלה סיכם עם בנט שבממשלה הבאה יכהן כשר הביטחון. לאחר הבחירות שבהן המפלגה ירדה לשמונה מנדטים, ראש הממשלה הפר את הסיכום. נפתלי בנט, שליח ציבור אמיתי, קיבל על עצמו את תיק החינוך ועשה בו פלאים בקדנציה האחרונה. אני מודה - בנט, אני ושאר חברי הסיעה שלנו עופות מוזרים. אנחנו רואים בפוליטיקה שליחות. אנחנו מאמינים שהפוליטיקה היא כלי לממש מדיניות ולשרת את הציבור".

לדבריה, "רבים הפצירו בנו להתפטר במהלך הימים האחרונים. לאחר שליברמן קם ועשה זאת היו כאלה שכעסו עלינו איך פספסנו את המומנטום. אנחנו שליחי ציבור עם אחריות, לעולם לא נברח מאחריות. לעולם לא נצא למהלך פוליטי תוך סיכון. נפתלי בנט הוא האיש המתאים לכהן כשר הביטחון של מדינת ישראל, להוביל לכך שישראל תחזור לנצח, שאויבנו יחזרו לפחד מאיתנו".

שקד הוסיפה: "המדיניות הביטחונית של ישראל, אם יש כזו, משדרת גמגום והססנות. את התעוזה הישראלית החליפה מדיניות של 'שב ואל תעשה'. את הסולדריות הישראלית מחליפה מדיניות ההכלה כל עוד מדובר 'רק' בתושבי העוטף. את החתירה לניצחון החליפה התפטרותו המבישה של שר הביטחון - מתנה לחמאס שתהווה לנצח אות קין.

קראו עוד בכלכליסט

איילת שקד ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים, צילום מסך: ערוץ קשת 12 איילת שקד ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים | צילום מסך: ערוץ קשת 12 איילת שקד ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים, צילום מסך: ערוץ קשת 12

בנט התייחס למערכה האחרונה בעזה: "לאחר ירי של יותר מ-530 רקטות חמאס אל עבר יישובי ישראל וטיל קורנט לעבר אוטובוס עם חיילים, אנחנו פתאום מספרים לעצמנו באותות ובמופתים שבעצם הכל בסדר ושחמאס מורתע כפי שלא היה מעולם. כאשר כל מרפסת בלתי חוקית נהרסת תוך ימים, ממשלת ישראל נכנסת לתבהלת שווא וחוששת לפנות מאחז ערבי בלתי חוקי, את חאן אל-אחמר למרות כל פסיקות בג"ץ מהפחד מה יגידו עלינו מאירופה, מה יעשו לנו בהאג?

"השכל הישר פינה את מקומו לפלפולים משפטיים. המערכות נהיות כבדות, מסורבלות ובינוניות. רוצחי ישראלים זוכים למול עינינו למשכורות של 15 אלף שקלים בכל חודש. בתיהם לא נהרסים, משפחותיהם זוכות לכבוד וקצבאות ואנחנו עומדים מנגד ולא עושים שום דבר לעצור את זה. לוקח לנו חודשים ארוכים להרוס בית של מחבל וגם אז אנחנו הורסים חצי חדר או אוטמים אותו כאילו שהמחבל התחשב בנו כל כך ובמשפחה של הקורבן. ברגע זה עומדים 102 בתי מחבלים שצה"ל מדד אותם ואין לנו את הרוח, אין לנו את הכוח להרוס אותם".

לדברי בנט, "חמאס וחיזבאללה חצופים יותר מיום ליום כי הם מאמינים שאנחנו חוששים להתעמת איתם. מה שראש הממשלה מכנה 'אחריות' מתפרש על ידי אויבינו לעתים כהססנות והקו ביניהם הוא דק. רבותיי, הספינה של בטחון מדינת ישראל שטה בעשור האחרון לכיוון לא טוב, והדבר הכי מסוכן למדינת ישראל הוא שהתחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור, למחבלים, לטילים. שאין מה לעשות - אבל יש מה לעשות".

הוא הוסיף: "כשישראל תרצה לנצח אנחנו נחזור לנצח. זאת לא גזירת גורל, אפשר לקחת ספינה ששטה לכיוון ולשנות את כל הנתיב. אנחנו באנו לפוליטיקה כדי להציב אלטרנטיבה, להחליף את ההססנות בעוצמה, את העייפות ביוזמה, את המבוכה באמונה".

עוד אמר בנט: "הוכחנו במעשים - אפשר לשנות כיוון. באקדמיה, בחינוך, במשפט, במדיני. עד לפני כמה שנים כל עם ישראל ידע שתכף מקימים מדינה פלסטינית, באנו ושינינו את הנתיב משמאל לימין. כדי לחולל את השינוי הנדרש בתפיסה הביטחונית של ישראל, כדי להחזיר לנו את ההרתעה שנשחקה מול אויבנו, כדי להנחיל יצירתיות וחדשנות פניתי לראש הממשלה לפני כמה ימים על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון.

"לאחר ששר הביטחון הקודם נכשל כישלון חרוץ, הוא הפקיר את שדה המערכה. אני ביקשתי לפעול בדיוק הפוך, לקחת אחריות ברגע קשה, להתייצב למרות הקשיים שכולם מכירים. בשיחתנו ביום שישי הבהרתי לראש הממשלה שאינני מציב בשום פנים ואופן אולטימטום וקיבלתי בהערכה את אמירתו שהוא רואה בי מועמד ראוי לתפקיד שר הביטחון - אבל בפועל החליט אמש נתניהו מסיבותיו שלו לקחת את התפקיד לעצמו. בנאומו הבטיח לציבור הישראלי לשנות נתיב, להוביל למהפך בביטחון, לשנות נתיב של עשר שנים לכיוון של עוצמה".

בנט הבהיר: "אם ראש הממשלה רציני בכוונותיו, ואני רוצה להאמין למילים שלו אמש, הרי שאני אומר כאן לראש הממשלה - אנחנו מסירים ברגע זה את כל דרישותינו הפוליטיות ונתייצב לסייע לך במשימה אדירה זו שישראל תחזור לנצח. אני מניח שאני אשלם מחיר פוליטי מסוים בשעות הקרובות, בימים הקרובים. לא נורא, נתגבר. עדיף שראש הממשלה ינצח אותי בקרב פוליטי מאשר שהנייה ינצח את מדינת ישראל".

הוא סיפר על הלחצים שהופעלו עליו מאז אתמול: "אחרי שהודענו על מסיבת העיתונאים ולאחר שנפוצו שמועות שאנחנו מתכוונים להתפטר, כל העולם חיפש אותי. פתאום ראיתי בצג הטלפון את שמו של פרופסור אומן. בדיוק לפני ארבע שנים, בשיא המו"מ הקואליציוני היה זה פרוספור אומן שייעץ לי ואמר לי 'תתביית על דרישה אחת ולך איתה עד הסוף'. התבייתי על תיק המשפטים לאיילת שקד והשאר היסטוריה.

"אמר לי אתמול אומן, אוהב ישראל ואב שכול שאיבד את בנו במלחמת לבנון הראשונה, הוא אמר לי 'נפתלי, אל תתפטר'. שאלתי אותו 'למה? הרי לפי תורת המשחקים זה מנוגד בדיוק למה שצריך לעשות. זה יקשה עליי בפעם הבאה במו"מ מול נתניהו'. ענה לי 'זה נכון מה שאתה אומר, אבל המדינה חשובה יותר מהכל'. אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד על כרעי 61 ח"כים. אני לא שיניתי את ההערכה שלי שיהיה קשה לנהל ממשלה כזו אבל אנחנו מוכנים לנסות.

"אם הממשלה תוביל בנתיב הנכון, תפעל כממשלת ימין אמיתית - כדאי לנסות. הכדור עובר לראש הממשלה. בשבועות הקרובים המהפך הביטחוני המובטח יעמוד למבחן. האם אנחנו נשתחרר מהמדיניות הרופסת מול חמאס? האם סוף סוף נצא מהתבהלה ונפנה את חן אל-אחמר? האם יפסיק להיות כדאי לרצוח יהודים בארץ ישראל? המבחן יהיה במעשים, לא במילים. הציבור שבע מילים. אנחנו לא נעמוד כצופים ביציע שבוחנים את ראש הממשלה, אלא כמובן ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולתנו לסייע. אני גם חייב לומר שמכאן אני אחזור בשמחה גדולה ובאהבה גדולה להוביל את חינוך ילדי ישראל".

"אנחנו לא נעצים את ההישג התדמיתי שהעניק ליברמן לארגוני הטרור ברצועה. הם צופים בצעדינו, ולא רק הם - המזרח התיכון כולו מביט לעברנו. ייתכן שההחלטה שקיבלנו תפגע בנו ברמה האישית. בחרנו לנהוג באחריות לאומית. אין לנו את הלוקסוס לשקול שיקולים אישיים. היד שלנו חשובה מכדי להוריד אותה. מפלגת הבית היהודי תמשיך להיות המצפן הלאומי של הממשלה הזו. עשינו עבודה מדהימה בחינוך ובמשפטים ועוד היד נטויה. אני מקווה שקרב היום שנעשה זאת גם בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ולי, לי יש ועדה לבחירת שופטים ביום שישי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות