אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מאז 2014: JD.com רשמה ירידה במספר המשתמשים צילום: רויטרס

לראשונה מאז 2014: JD.com רשמה ירידה במספר המשתמשים

ענקית הסחר המקוון דיווחה על ירידה של 2.7% במשתמשים הפעילים והכנסה רבעונית נמוכה מהתחזיות; החברה נמצאת במצב של אי ודאות על רקע האשמת המייסד, ריצ'רד ליו קיאנגדונג, באונס. הוא שולט בחברה ביד רמה, ועתידה בלעדיו אינו ברור

21.11.2018, 13:27 | שירות כלכליסט

ענקית המסחר המקוון הסינית JD.com דיווחה השבוע על ירידה של 2.7% במספר המשתמשים הפעילים בפלטפורמה, נפילה ראשונה מאז הונפקה ב-2014. בנוסף, הכנסות הרבעון השלישי היו נמוכות מהתחזיות. נתונים אלה, בשילוב אי הוודאות לגבי עתידו של המנכ"ל שנעצר באוגוסט, שלחו את מניית JD.com לשווי הנמוך ביותר זה שנתיים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי תוצאות הרבעון השלישי שהתפרסמו שלשום, ההכנסות נטו כמעט ושילשו את עצמן לכ-3 מיליארד יואן (432 מיליון דולר). זאת, כתוצאה מהכפלת ההשקעה במחקר ובטכנולוגיה. עם זאת, המכירות, שעמדו על 104.8 מיליארד יואן, החמיצו את התחזיות. לדברי החברה, כלכלת סין הנחלשת גוררת אחריה ירידה ברכישות של פריטים יקרים.

"הרבה מהצמיחה בסין נבעה מההנחה שתמיד יהיו לקוחות חדשים, ושאלה תמיד יבזבזו עוד", אמר לוול סטריט ג'ורנל בן קאבנדר, אנליסט בכיר בצ'יינה מרקט ריסרץ' גרופ. "המשקיעים מתחילים לומר 'הסימנים לא טובים', ולתהות 'מתי ההשקעות האלה יתורגמו לרווחים?'".

ריצ ריצ'רד ליו קיאנגדונג | צילום:גטי ריצ

JD.com מתמודדת גם עם הנזק שנגרם ממעצרו בארה"ב של מייסד ומנכ"ל החברה, ריצ'רד ליו קיאנגדונג, באשמת אונס. אף ששוחרר יום לאחר שנעצר ומבלי שתוגש נגדו תביעה, המקרה עדיין נמצא בחקירה. לפי אנליסטים, האפשרות שתוגש נגדו תביעה מעיבה גם היא על ביצועי המניה. כמי שמחזיק ב-80% מהמניות בעלות זכות ההצבעה, הדירקטוריון לא רשאי להיפגש בלעדיו, אלא אם יאשר זאת.

בתוך החברה ליו ידוע כמי שידו בכל; לאחר מעצרו אמר כי יתרחק מהניהול השוטף של JD.com ויתמקד יותר באסטרטגיה. עם זאת, על פי ההערכות, דבריו נמסרו רק במטרה להרגיע את הרוחות בקרב המשקיעים. מנגד, לדבריו של ז'אנג יי, מנכ"ל חברת הייעוץ הטכנולוגית iiMedia Research, לפחות חלק מהמשקיעים סברו כי ליו אותת על פרישה עתידית. "אם הוא יורשע, סביר שהמשקיעים ילחצו להדיח אותו", אמר. "זה ייצור הרבה חוסר ודאות לגבי עתיד החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות