אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת כחלון להתרת יצוא קנאביס זוכה לתמיכה רחבה בממשלה צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ

בלעדי לכלכליסט

הצעת כחלון להתרת יצוא קנאביס זוכה לתמיכה רחבה בממשלה

ל"כלכליסט" הגיעה הצעת המחליטים של שר האוצר שהועברה למזכירות הממשלה ומגובה בחוות דעת משפטית. לפי ההצעה שזוכה לתמיכת השרים - למעט של ארדן - שרי הבריאות וביטחון הפנים יהיו רשאים להגביל את הפעילות במקרה של סכנה בריאותית או ביטחונית של הציבור. כמו כן יוקמו צוותים לפיתוח, מיתוג ועידוד השקעות זרות בתחום

21.11.2018, 23:45 | אדריאן פילוט

שר האוצר משה כחלון שיגר לפני דקות אחדות את הצעת המחליטים המתירה יצוא קנאביס מישראל. ההצעה הועברה למזכירות הממשלה לצורך העלאתה לממשלה ביום ראשון הקרוב. הנוסח הקיים, שהגיע לידי "כלכליסט", זוכה לתמיכה של שרי הממשלה - למעט של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת המחליטים מגובה בחוות דעת משפטית מנומקת של היועץ המשפטי של משרד האוצר, בהתאם לדרישתו של מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, שעד כה סירב להעלותה לממשלה על רקע חילקוי הדעות הקשים בין משרד לביטחון פנים לאוצר.

ויכוחים בצמרת יצוא קנאביס לא עלה להצבעה בממשלה בגלל ויכוח משולש מנכ"ל האוצר שי באב"ד טוען ששלח נוסח הצעה ליצוא קנאביס לקראת ישיבת הממשלה, מזכיר הממשלה טוען כי היא הגיעה באיחור וללא חוות דעת משפטית. ההחלטה תמתין כנראה לאחרי הבחירות, למרות חשיבות הראשוניות בשווקים העולמיים אדריאן פילוט, 14 תגובותלכתבה המלאה

לפי הצעת המחליטים, השר לביטחון פנים ושר הבריאות יוכלו להגביל את הפעילות בתחום במידה וסברו כי קיימת סכנה ממשית לביטחון הציבור או בריאות הציבור. שרים אלו יוכלו לפנות לממשלה - לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה - לצורך בחינה מחודשת של מדיניות הממשלה בנושא.

עם קבלת עדכון כאמור, המנהל - בהתאם להגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים - לא ינפיק רישיונות חדשים בתחומי גידול, ריבוי, ייצור וייצוא של הקנאביס הרפואי, וזאת עד לקבלת החלטת ממשלה בנושא.

לאחר פנייה לממשלה על ידי שר לביטחון פנים ו/או שר הבריאות, תתכנס הממשלה בתוך 30 יום לדיון לגבי האפשרות והצורך לשנות החלטה זו, לרבות בדרך של "החמרת התנאים למתן רישיונות או להחמרת תנאי הרישיונות שכבר ניתנו, אי הארכתם, הגבלת מספר הרישיונות שיינתנו יחד עם קביעת שיטה חדשה לחלוקת כלל הרישיונות, ובכלל זה הרישיונות הקיימים בהליך תחרותי ושוויוני, ביטול הרישיונות, הקצאת משאבים נוספים לפיקוח ואכיפה, בכפוף לסיכומים תקציביים, או כל דרך אחרת שתבטיח את ביטחון הציבור או את בריאותו או את מדיניות הממשלה וצורכי הציבור באותה עת, בכפוף למחויבות מדינת ישראל לאמנות בינלאומיות אשר היא חתומה עליהן", כך נכתב בהצעה.

התרת יצוא קנאביס צפויה להגדיל באופן משמעותי את כמות העוסקים בתחום, לרבות ריבוי חוות גידול. במשטרה מעריכים כי חוות אלו נמצאות בסיכון גבוה יותר לזליגה לשימושים בלתי חוקיים ועל כן קיים צורך לעקוב אחר השפעות החלטה.

כחלון וארדן, צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ כחלון וארדן | צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ כחלון וארדן, צילום: עומר מסינגר, יואב דודקביץ

הסוגייה של אישור יצוא קנאביס רפואי מלווה בחילופי אשמות ומהלומות בין השחקנים המקדמים את הנושא, לרבות אנשי משרד האוצר, בהם מנכ"ל המשרד שי באב"ד - לבין אנשי המשרד לביטחון הפנים, בראשות השר גלעד ארדן. השבוע דווח ב"כלכליסט" כי פגישה שהתקיימה אצל מזכיר הממשלה, צחי ברוומן, הסתיימה בחילופי קללות בין באב"ד לעוזרו של ארדן, ליאור חיימוביץ.

היה נראה כי המשבר הפוליטי שנוצר וכמעט מביא את ישראל לבחירות מוקדמות היה זה שטרפד את היוזמה, אך נראה כי גם כעת חילוקי הדעות נותרו על כנם. על אף בקשת האוצר לקדם את הצעת המחליטים במקביל לחקיקה שתגביר את סמכויות האכיפה של המשטרה, השבוע שיגר היועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים מכתב ובו דרישה מחודשת לקדם את החקיקה - ורק אחריה את הצעת המחליטים. השבוע האשים באב"ד, שוב, את גלעד ארדן בעיכוב מיותר באישור ההצעה ובגרימת נזק לכלכלת ישראל. גורמים המעורים בפרטים מסרו, כי "נראה שארדן לא מגיע נקי. הוא מוסיף כל פעם בעיה אחרת במקום לנסות ולמצוא פתרונות".

עוד עולה מההצעה, כי יוטל על השר לביטחון פנים לקדם חקיקה שתיתן למשטרה סמכות עצמאית לביצוע פעילות אכיפה בקשר לעיסוק בקנאביס רפואי וכן להקים צוות בין-משרדי שיבחן את כל ההיבטים לצורך יצירת פיקוח ואכיפה אפקטיביים לשם שמירה על ביטחון הציבור על כל העוסקים בתחום הקנאביס הרפואי.

השר ארדן התנה את אישור יצוא הקנאביס בהגברת סמכויות המשטרה בכל הנושא של אכיפה - דרישה שהתקבלה על ידי שאר השרים המעורבים ביוזמה, לרבות שר האוצר משה כחלון, שרת המשפטים איילת שקד שזירזה את יישום היוזמה ושר החקלאות אורי אריאל.

שלושה צוותים ייעודיים

עוד מוצע לקבוע דיונים עתיים בין שר הבריאות והשר לביטחון הפנים וכן להקים צוותים בין-משרדיים במספר נושאים. הראשון - צוות ייעודי למיתוג, לרישום סימון מסחרי וקידום השיווק והיצוא של קנאביס רפואי ומוצריו, שיבחן מדי שנה את התקדמות תהליכי היצוא וימליץ לממשלה ככל שנדרש על צעדים לקידום היצוא ולהסרת חסמים ביצוא ללמידה ובדיקת יעילות ויישימות אישור המשקיעים הזרים בתחום הקנאביס הרפואי.

הצוות השני יבחן את כל ההיבטים לצורך יצירת פיקוח ואכיפה אפקטיביים לשם שמירה על ביטחון הציבור, על כל הגורמים העוסקים בתחום הקנאביס הרפואי. הצוות ימליץ לשר לביטחון הפנים על פעילות נדרשת, לרבות יצירת כלי אכיפה מנהליים ותיקוני חקיקה; הצוות השלישי יעסוק בלמידה ובבדיקת יעילות ויישימות אישור המשקיעים הזרים בתחום הקנאביס הרפואי.

החוק מטיל על שרי הבריאות וביטחון הפנים לקיים דיון עתי - לפחות אחד כל 6 חודשים - במשך 4 שנים, על מנת לבחון את המשמעויות של החלטה זו על ביטחון הציבור ובריאותו ולהביא לממשלה, במידת הצורך, הצעה לשינויים נדרשים.

ארדן החל בשבוע שעבר, בתמיכת יו''ר ועדת הפנים, יואב קיש, לקדם את החקיקה שמעניקה למשטרת ישראל סמכויות אכיפה מוגברות בכל נושא קנאביס רפואי והיא עברה לקריאה ראשונה.

השר ארדן מסר כי יצביע בעד ההחלטה, כל עוד החקיקה שנותנת סמכויות פיקוח למשטרה תאושר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
כחלון מקדם צעד ליברלי ומבורך מנגד ארדן מיצג ומקדם
כחלון מקדם צעד ליברלי ומבורך מנגד ארדן מיצג גישה חשוכה של ימי הביניים. שוק של מכירת זכויות הפרט בישראל והעצמת הכח הטואליטרי של מערכת אכיפת החוק במלחמת העולם הישן כנגד האזרח והעדפותיו. מיליון אזרחי מדינת ישראל עם חרב על תיק פלילי ושלילת רשיון נהיגה. ארדן נתראה בפרימריס !
ציפי  |  22.11.18
לכל התגובות