אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנטרופי סוללת הדרך לתחרות בין ביגר לשקדי על ראשות דירקטוריון פז צילום: רמי חכם, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אנטרופי סוללת הדרך לתחרות בין ביגר לשקדי על ראשות דירקטוריון פז

חברת הייעוץ ממליצה למוסדיים לאשר את הגדלת דירקטוריון פז, כך שיתווסף לו דירקטור שיתמודד על כיסא היו"ר. אם האסיפה תאשר זאת, תזומן אסיפה נוספת שעל סדר יומה בחירה בין שני מועמדים אפשריים, אחד מהם אברהם ביגר שאם ייבחר יתמודד מול אליעזר שקדי על כיסא היו"ר

25.11.2018, 17:23 | רחלי בינדמן

חברת הייעוץ אנטרופי ממליצה לגופים המוסדיים המשקיעים בפז לתמוך באסיפת בעלי המניות הקרובה ב-3 לדצמבר בהגדלת מספר חברי הדירקטוריון ל-10 במקום 9 כיום כך שיתווסף מועמד נוסף להתמנות ליו"ר החברה.

קראו עוד בכלכליסט

באנטרופי מבהירים לשם הגילוי הנאות כי פז היא לקוחה של קבוצת אנטרופי; ואמנם, חברה אחרת מקבוצת אנטרופי העניקה באחרונה לפז דירוג ממשל תאגידי בתשלום.

מי שיזם את האסיפה המיוחדת הוא בית ההשקעות מיטב-דש שלא היה שבע רצון מהמועמדים לדירקטוריון בפז - כשבשלב זה המועמד המרכזי הוא אליעזר שקדי, בעבר מנכ"ל אל על, שמונה באחרונה לדירקטור בפז לאחר שהומלץ על מינויו על ידי משקיע אחר - ילין לפידות.

במיטב-דש שואפים להביא למינויו של אברהם ביגר, המנכ"ל המיתולוגי של פז, לדירקטור בחברה - בתקווה כי ימונה ליו"ר.

באנטרופי מנמקים המלצתם בכך ש"ראוי לעודד משקיעים מוסדיים להציע מועמד מטעמם לתפקיד דירקטור או דח"צ. כמו כן אנו רואים בחיוב מעורבותם של הגופים המוסדיים בצעדים שנועדו לחזק את הממשל התאגידי בחברה ציבורית ובכלל זה חיזוק הדירקטוריון. הגדלת הדירקטוריון נועדה לאפשר איתור מועמד נוסף שיוכל להתמודד על תפקיד יו"ר הדירקטוריון - תפקיד מרכזי בגיבוש ויצירת ממשל תאגידי איתן בחברה".

אם יאושר דירקטור רגיל נוסף הוא יצטרף לשקדי ואריק שטיינברג - דירקטור טרי נוסף שבאופן פוטנציאלי יכול להתמודד על תפקיד היו"ר אם כי ככל הנראה אין בכוונתו להתמודד.

שקדי וביגר, צילום: רמי חכם, אוראל כהן שקדי וביגר | צילום: רמי חכם, אוראל כהן שקדי וביגר, צילום: רמי חכם, אוראל כהן

אם אסיפת בעלי המניות של פז בניהולו של יונה פוגל תאשר את הרחבת הדירקטוריון, תידרש אסיפת בעלי מניות נוספת שבמרכזה בחירת הדירקטור הנוסף מבין שני מועמדים אפשריים כאשר כנראה ביגר יהיה אחד מהם ואחד אחר יוצע על ידי דירקטוריון החברה. אסיפה נוספת תתכנס רק 35 יום לאחר הוצאת זימון בעניין ולפני זה יהיה תהליך של הצעת מועמדים, כך שפז עשויה להתמודד עם עוד תקופה ארוכה ללא יו"ר.

יו"ר פז הקודם יצחק עזר התפטר באוקטובר האחרון תוך שהוא מציף טענות על איכות הממשל התאגידי בחברה ועל מערכת יחסים עכורה עם המנכ"ל פוגל.

לתקופה קצרה כיהן בתפקיד ממלא מקום גבי רוטר שפרש לפני קצת יותר מחודש מהדירקטוריון ומאז אין יו"ר מכהן.

לכאורה לפי תקנון פז החברה יכולה להתנהל ללא יו"ר 90 יום שצפויים להסתיים כשבועיים לאחר קיום האסיפה הכללית (16.12). המשמעות היא שעל הדירקטוריון יהיה להחליט מיד לאחר האסיפה האם למנות יו"ר זמני לפז עד בחירת הדירקטור הנוסף שיתמודד על הכיסא. ככל הנראה, אם בעלי המניות יאשרו את שינוי התקנון ויהיו בעד הגדלת הדירקטוריון, לא יהיה מנוס לדירקטוריון לאשר מינוי זמני עד בחירת הדירקטור הנוסף. מדובר כמובן בסיטואציה לא טריוויאלית שבה חברה ציבורית כה גדולה שנסחרת בבורסה ללא בעל שליטה מתנהלת בעצם ללא יו"ר דומיננטי המפקח על ההנהלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות