אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר לשכת השמאים: בקרוב נוכל לקבל תשלום לפי הצלחה צילום: דנה קופל

יו"ר לשכת השמאים: בקרוב נוכל לקבל תשלום לפי הצלחה

לדברי חיים מסילתי, מדובר במהפכה בכללי האתיקה של השמאים. תשלום לפי הצלחה יתאפשר במקרים שבהם מייצגים השמאים מול שמאי מכריע. יו"ר ועדת הפנים קיש: "שאלת תשלום היטל ההשבחה אחרי אישור תוכנית כוללנית עדיין פתוחה"

26.11.2018, 14:07 | נמרוד בוסו

בקרוב שמאי המקרקעין יוכלו לקבל תשלום על פי הצלחה, במקרים שבהם ההכרעה הסופית נעשית על ידי שמאי מכריע, כך אמר אתמול (א') יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי בפתיחת הכנס השנתי של הלשכה באילת.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "הולכים ומתגבשים הכללים החדשים לעניין האתיקה השמאית, ובהם תשלום על פי הצלחה, אבל חשוב להדגיש כי הדבר צפוי לקרות כאמור רק באותם מקרים מסוימים. קיימת חשיבות צרכנית מובהקת בתקנות האלה הן תקלנה קודם כל על ציבור הנישומים. צריך לזכור כי אנחנו והאזרח הקטן נמצאים באותו צד של המתרס".

על הצעת תיקון החוק לשומות מוסכמות, אשר אמורה לאפשר לאזרח להגיע להסכמה באופן עצמאי מול הרשות המקומית במקרים של חיובי היטלי השבחה בסכומים נמוכים, אמר מסילתי כי התיקון צפוי לעבור במליאת הכנסת בקריאה ראשונה והוא צפוי לחסוך לאזרח הקטן אלפי שקלים בעסקאות נדל"ן.

יו״ר ועדת הפנים ח”כ יואב קיש (הליכוד) התייחס גם הוא לתיקון ואמר כי "בסוף המטרה שלנו כשלחי ציבור הוא לעזור לאזרח הקטן שכמה אלפי שקלים משפיעים על הכיס שלו. הצעת החוק לשומות מוסכמות מדבר בדיוק על זה".

עו"ד חיים מסילתי , צילום: דנה קופל עו"ד חיים מסילתי | צילום: דנה קופל עו"ד חיים מסילתי , צילום: דנה קופל

לגבי הצעת חוק נוספת שאישרה הוועדה לאחרונה, לפיו תבוטל חובת בעלי הנכסים לשלם היטל השבחה בגין תוכנית מתאר עירונית. בין היתר התייחס קיש גם לסירוב הועדה לדון בשאלה כיצד יבוצע כעת חישוב ההשבחה, ולחוות הדעת שפרסם לאחרונה המשנה ליועמ"ש (אזרחי) ארז קמיניץ:

"בוועדה ניסו להכנס לדיון בשאלה האם הוא ישולם בשיטת המדרגות או המקפצה. קמיניץ הציע שנעשה בשיטת המקפצה ואני הבנתי שרוצים למעשה שאנחנו נקבע בוועדה גם את שיטת התשלום ואמרתי לפרוטוקול שאני לא קובע בהצעת חוק פרטית את השיטה ויש לעשות זאת בחקיקה נפרדת,.אמרתי להם תביאו הצעת חוק ספציפית לא במסגרת הצעת החוק הזאת.

"ואז אני מגלה מהתקשורת שקמיניץ הוציא חוות דעת שצריך לשלם בשיטת המקפצה, אבל זה על דעתו בלבד, זה לא על דעת הכנסת. השאלה הזו לתפיסתי עדיין פתוחה עד שזה יעבור בחקיקה".

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, התייחס לתוכנית שמקדם שר האוצר, לחיזוק והתחדשות עירונית בפריפריה בתמורה לזיכוי מס לקבלנים במסגרת פרויקטים שלהם באיזורי הביקוש. "שיטת קרדיט היא שיטה מקובלת בעולם וכבר שנים אנחנו מבקשים הממשלות השונות לאשר אותה. רק בדרך זו נוכל להציל חיי אדם של אלפי משפחות באזורים שאין שום כדאיות כלכלית לבצע בהן התחדשות עירונית".

בנושא הבטיחות בעבודה הזהיר בריק כי לא נראה שינוי דרמטי עד שיגוייסו לעניין גם העובדים בענף: "אני קורא מכאן לשר כץ – תואיל ותורה למפקחים לתעד עבירות עובדים וקבלנים יחד, כדי למגר התנהלות לא חוקית ולא אחראית של עובדים בדיוק, כפי שעשית לקבלנים. עכשיו הזמן למעשים. עייפנו מכותרות. המדינה חייבת לבצע השלמות להסכם שנחתם עם ההסתדרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות