אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנובה: האוצר מנחה את ועדת המחירים לפגוע בפיצוי למחלבות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

תנובה: האוצר מנחה את ועדת המחירים לפגוע בפיצוי למחלבות

ל"כלכליסט" נודע כי ועדת המחירים שוקלת לשנות רכיב בנוסחת החישוב של מחיר המטרה, במטרה שלא לעדכן את מחיר החלב בפיקוח לצרכנים

02.12.2018, 08:25 | נורית קדוש

מאבק האוצר ותנובה מתחמם לקראת הדיון בעתירת תנובה לבג"ץ נגד שר האוצר משה כחלון, על רקע סירובו לאמץ את המלצת ועדת המחירים להעלות את מחירי החלב בפיקוח ב־3.4%.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי ועדת המחירים שוקלת לשנות את אחד הרכיבים בנוסחת החישוב של מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי). זאת כדי לאפשר תחשיב שלפיו המחלבות אינן זכאיות לפיצוי על הזינוק במחיר המטרה - זינוק שנרשם מבלי שהאוצר יעדכן בהתאם את מחירי החלב שבפיקוח לצרכנים.

ממכתב ששלחה השבוע תנובה ליועצים המשפטיים של משרד האוצר ומשרד החקלאות ואשר הגיע לידי "כלכליסט" עולה כי לפני כחודש פנתה החברה לוועדת הפיקוח על המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות. הפנייה נעשתה לאחר שנודע לתנובה כי הוועדה הונחתה להתעלם בישיבתה מרכיב הרטרו בנוסחת הפיקוח, ולהתחשב לצורך קביעת מחיר המוצרים המפוקחים ברכיבים השוטפים בלבד. לטענת תנובה, הנחיה זו נועדה למנוע מהמחלבות פיצוי על הפסדים שנגרמו להן בשל שינויים במחיר המטרה שמשתנה כל רבעון, בעוד מחירי המוצרים המפוקחים משתנים מדי זמן ארוך יותר. בשנתיים האחרונות, מחיר המטרה עלה בכ־11%, מבלי שמחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעודכנו בהתאם. ועדת המחירים המליצה לשר האוצר משה כחלון להעלות את המחיר, אך זה סירב לחתום על ההמלצה.

שר האוצר משה כחלון. טענות להטייה בוועדת המחירים, צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון. טענות להטייה בוועדת המחירים | צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון. טענות להטייה בוועדת המחירים, צילום: עמית שעל

"מהלך כזה, המשנה את תהליכי קבלת ההחלטות נראה כמהלך שיעלה בקנה אחד עם תצהיר התשובה לצו על תנאי, שניתן על ידי מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בחודש שעבר. זאת על מנת לאפשר לשר האוצר להימנע מהעלאת המחירים המפוקחים בשנת 2019", כתבה תנובה ליועצים המשפטיים של האוצר והחקלאות. בתצהיר שהגיש בחודש שעבר בתגובה לעתירת תנובה, הודיע באב"ד כי ועדת המחירים תתכנס עד סוף חודש נובמבר ותדון בעניין העלייה הנדרשת במחיר החלב בפיקוח, לאחר שתשקול גם את הפער שנוצר במהלך החודשים שחלפו מאז המלצתה מחודש מרץ, ועד עתה. ככל הידוע בענף, הוועדה אכן התכנסה, אך לא קיבלה החלטה בעניין. הדיון בעתירה יתקיים בעוד כשבועיים וחצי, אולם הסכם החלב, עליו מתבסס האוצר בנסיון להציג ירידת מחירים עתידית בענף, כעילה לדחות את העתירה, נמצא בסכנה.

זאת על רקע תביעת הרפתנים נגד איגוד מגדלי הבקר. מחר ידון ביהמ"ש המחוזי בחיפה בטענה שמכסות החלב הן קניינם של הרפתנים ולכן אין לאיגוד סמכות לחתום על הסכם עם האוצר בשמם. במקביל, יתקייים דיון בוועדת הכלכלה תחת הכותרת "הסכם החלב החדש - אסון לחקלאים במושבים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות