אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על רקע שביתת הנשים ביום שלישי: דרישה לאפשר גם לעובדות הכנסת לשבות צילום: שארטסטוק

על רקע שביתת הנשים ביום שלישי: דרישה לאפשר גם לעובדות הכנסת לשבות

ח"כ מרב מיכאלי קראה ליו"ר הכנסת לבטל את דיוני הוועדות ביום לשלישי כדי לאפשר לעובדות ועובדי הכנסת להצטרף לשביתת הנשים. בין הערים שיאפשרו לעובדות לשבות - ת"א, חיפה וב"ש

02.12.2018, 10:01 | שחר אילן

ח״כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני קראה הבוקר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבטל את דיוני הוועדות ביום שלישי בבוקר כדי לאפשר לעובדות הכנסת להצטרף לשביתת הנשים. מיכאלי ציינה ש״אל השביתה שנקבעה לאחר שבוע מדמם הצטרפו ראשי וראשות ערים רבים וחברות מסחריות המאפשרות לעובדות ולעובדים שלהן לשבות. על כן, אני קוראת לך לאפשר לעובדות ועובדי הכנסת הרוצות בכך, לממש את זכותן האזרחית לקחת חלק בשביתה״.

סיעת יש עתיד מעלה מחר הצעת אי אמון על כישלון הממשלה בטיפול ברצח נשים. יו"ר הועדה למעמד האישה לשעבר ח"כ עליזה לביא מיש עתיד אמרה ש"הממשלה עוצמת עיניים וממשיכה להתעלם. הקואליציה מזלזלת ובזה לכל ניסיון למנוע את רצח האישה הבאה, ואין שר וגם לא שרה שלוקחים אחריות. חייבים לעצור הכל ולזעוק".

מוקדם יותר שורה ארוכה של עיריות ומועצות מקומיות יהודיות, מעורבות וערביות וכן חברות במשק הודיעו שיאפשרו לעובדות שלהן להצטרף לשביתת הנשים ביום שלישי במחאה על רצח הנשים. מדובר בעירית תל אביב, חיפה, רמת גן, אור יהודה, בת ים ובאר שבע. את השביתה מארגנת קואליציית "דגל אדום", המונה למעלה מ-50 ארגונים פמיניסטיים בישראל, לאחר שמתחילת השנה נרצחו 24 נשים ולאור אוזלת היד של הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

עיריות ירושלים אשדוד וחולון הודיעו שיאפשרו לעובדות להצטרף לשביתה. ראש עיריית ירושלים הנבחר משה ליאון גם הורה לקיים שעורי הסברה בנושא המאבק באלימות במשפחה בחטיבות הביניים ובתיכונים. ליאון אמר ש"הקלות הבלתי נסבלת של אלימות כנגד נשים צריכה להיפסק. הגיע הזמן שהחברה הישראלית תקום כולה כאיש אחד להיאבק בתופעה המזעזעת הזו".

בנוסף לרשויות המקומיות הודיעו גם מספר גופים עסקיים וארגוני מעסיקים שיצטרפו ליוזמה ויאפשרו לעובדיהם לשבות.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע הבוקר (א') כי הוא מאשר לעובדות וגם לעובדי הארגון, שיבקשו לקחת חלק באירועי המחאה בעניין המאבק באלימות נגד נשים, להיעדר מהעבודה ביום ג' הקרוב מבלי שינוכה להם יום חופש.

במקביל, יו"ר ההסתדרות קורא למעסיקים, לאפשר לעובדות ולעובדים במקומות העבודה, המעוניינים לקחת חלק באירועים המתוכננים, לעשות זאת מבלי לפגוע בשכרם. ניסנקורן אמר כי "המאבק באלימות נגד נשים הוא לא רק מאבק של נשים, זהו מאבק של כל החברה הישראלית".

 

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, אמרה כי "אני מביעה שאט נפש וזעזוע מאלימות כלפי נשים, ואעשה כל שבידי לעזור לנשים כדי לצאת מהסכנה, ולרתום את כל המסגרות העירוניות הרלוונטיות לשם כך".

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, צילום: YNET ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם | צילום: YNET ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, צילום: YNET

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן אמר ש"הנחתי את מנכ"ל העירייה לאפשר ביום כניסתי לתפקיד לכל עובדות העיריה לשבות". לדבריו, "בכל מאבק ומחאה שיהיו לחיזוק מעמד האישה וכנגד הדרה או קיפוח העיר רמת גן תתייצב בחזית ללא היסוס".

תשע רשויות מקומיות ערביות הודיעו כי יאפשרו לעובדותיהן לשבות, מלבד בבתי הספר. הרשויות הן טמרה, ג'לג'וליה, טירה, טייבה, קלנסווה, כפר קאסם, סכנין, כפר ברא ועראבה. חצי מהנשים שנרצחו השנה היו ערביות. בתי הספר במגזר הערבי יתחילו את הלימודים ביום שלישי ב-10:00.

אלימות במשפחה, אילוסטרציה, צילום: שארטסטוק אלימות במשפחה, אילוסטרציה | צילום: שארטסטוק אלימות במשפחה, אילוסטרציה, צילום: שארטסטוק

התאחדות הסטודנטים הארצית הודיעה ביום רביעי שתאפשר לעובדותיה להצטרף לשביתה ולא תנכה להן יום חופש. כן היא קראה למוסדות האקדמיים לאפשר לנשות הסגל לשבות באותו יום. יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית רם שפע אמר ש"זו השעה של הארגונים חברתיים, חברות עסקיות ומשרדים ממשלתיים, לעשות כמונו וליצור חזית אחת כדי לעקור את האלימות מן השורש".

גם הסתדרות המורים תומכת בקריאה לשביתת נשים. עם זאת המורות עצמן יהיו ממילא בחופשת חנוכה. מהסתדרות המורים נמסר: "האלימות כלפי הנשים בישראל הולכת וגוברת כאשר רק בשנה האחרונה נרצחו 24 נשים. זהו מספר בלתי נתפס שלא ניתן להשלים איתו".

קואליציית ״דגל אדום״, המונה למעלה מחמישים ארגונים פמיניסטיים הכריזה על יום שלישי הקרוב, ה-4.12, כיום זעם נגד רצח נשים בידי בני משפחתן שבמרכזו שביתה ארצית, הפגנות ואירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, והפגנה גדולה בשעות הערב בתל אביב. זאת לאור סירוב הממשלה להגדיל את התקציב למאבק באלימות במשפחה ולהקים ועדת חקירה פרלמנטרית לאחר רצח שתי נערות בשבוע שעבר - יארא איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-13.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
עדיף מוסלמית
מאז שהאישה יצאה מהבית(קריירה), המחירים רק עלו, החדשות רק החמירו, ההומואים נהיו עזי פנים, הערב רב הכפיל את עצמו, חמאס, תנזים, דעאש, פת''ח, ביבי, סודאנים, אריתראים. תראו למה גרמתן תחזרו הביתה, אתן יכולות לעשות שביתה כל השנה, גם ככה אתן רק מזיקות למשק הישראלי!
אשה=סחיטת רגשות  |  03.12.18
3.
במדינה בה נרצחים 300-400 גברים מידי שנה רוצים להקים וועדת חקירה לרצח של 20 נשים...
מדינה הזויה! אם מנקים מרשימת 20 הנשים הללו, מגזרים "בעייתיים", מגלים שהמספר עוד נמוך בהרבה (למשל, מספר הנשים שנרצחו על ידי בעליהן עומד על 7 בלבד בשנה!!!!) הפמיניזם הדורסני מראה את פרצופו המכוער!
אא  |  02.12.18
לכל התגובות