אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סימני התאוששות: מספר הדירות החדשות שנמכרו באוקטובר – הגבוה מאז דצמבר 2017 צילום: דוד הכהן

סימני התאוששות: מספר הדירות החדשות שנמכרו באוקטובר – הגבוה מאז דצמבר 2017

לפי סקירת הכלכלן הראשי, כ-2,000 דירות חדשות נמכרו במחירי שוק, ו-900 במסגרת יוזמת "מחיר למשתכן"; בסך הכל נמכרו 8,400 דירות – עלייה של 33% לעומת החודש המקביל אשתקד

10.12.2018, 12:39 | נמרוד בוסו

עלייה נרשמה במספר העסקאות לרכישת דירה במהלך חודש אוקטובר האחרון - עלייה הנובעת ברובה מתקופת החגים שחלה השנה כמעט בשלמותה בחודש ספטמבר. כך עולה מהסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר שפורסמה היום (ב'). לפי הסקירה, כ-2,000 דירות חדשות נמכרו במחירי שוק, ו-900 במסגרת יוזמת "מחיר למשתכן", ומדובר במספר הגבוה מאז דצמבר 2017.

קראו עוד בכלכליסט

סך העסקאות בחודש אוקטובר עמד על 8,400 דירות - עלייה של 33% לעומת החודש המקביל אשתקד, בו חל חג הסוכות - כמעט 900 מהן רכישות מסובסדות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן". בניכוי העסקאות המסובסדות הסתכם מספר העסקאות ב-7,500 דירות – היקף דומה לממוצע העסקאות בשוק החופשי בחודשים יוני-אוגוסט האחרונים, ונמוך ב-10% בהשוואה לרבעון הראשון השנה.

"בממוצע דו-חודשי של חגי תשרי, דהיינו החודשים ספטמבר-אוקטובר, נרשמה יציבות במספר העסקאות", נכתב.

סך הדירות החדשות שנמכרו בחודש אוקטובר עמד כאמור על 2,900 דירות. בהשוואה לאוקטובר אשתקד נרשמה עלייה של 39% במכירות הקבלנים בשוק החופשי. גם כאן מיוחסת העלייה בחלקה למיעוט היחסי של ימי עבודה באוקטובר אשתקד על רקע חג הסוכות. בסיכום דו-חודשי של חגי תשרי (ספטמבר-אוקטובר) נרשמה עלייה מתונה של 5% במכירות הקבלנים בשוק החופשי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

עוד על פי נתוני הכלכלן הראשי, בחודש אוקטובר נרכשו קרוב ל-1,100 דירות ע"י משקיעים, גידול של 5% לעומת אוקטובר אשתקד. ואולם בחישוב דו-חודשי (ספטמבר-אוקטובר) שנעשה על מנת לנטרל את השפעת חגי תשרי, נרשמה ירידה חדה של 24% ברכישות המשקיעים בחודשיים האלו.

כשיעור מתוך סך העסקאות, נותר משקל רכישות המשקיעים בחודש אוקטובר על רמה נמוכה של כ-13%, בדומה לרמתו בשלושת החודשים הקודמים ונמוך מאוקטובר אשתקד, אז עמד משקל המשקיעים על 17%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
גם נתונים יש דרך להראות...
יפה שבחרתם לא להדגיש אלה לציין בקושי בין השורות את העובדה שבשנה שעברה כל חגי תשרי היו באוקטובר ולכן ההשוואה מול שנה שעברה של חודש מול חודש לא רלוונטית. זאתי הסיבה גם שמצויינת פתאום ההשוואה הדו חודשית של ספטמבר-אוקטובר, שם נראה שרמת המכירות נשארה אותו הדבר - כלומר בשפל אדיר לעומת מלפני שנתיים. בנוסף, *בחרתם* לא להציג גם את זה שברוב המקומות חלה ירידה ברכישות, למשל בתל אביב לעומת כמה מקומות ספציפיים עם עלייה, שגם היא כמובן מוסברת ממבצעי מכירות כמו מכיר למשתכן שבו כל ההגרלה רוכשת דירה ביום אחד או ״מבצעי המכירות״ של גינדי שרושמים אנשים במשך חצי שנה ואז אומרים להם לקנות דירה ביום אחד, זה עוזר מאוד לסטטיסטיקה ומצויין בדוחות עצמם. גם מצויין על ההון השחור, כל מלביני הכספים בנדלן מפחדים שמשנה הבאה הם יצטרכו להראות מקורות מימון לכסף, אז בבאר שבע 20% מהקונים עם הכנסה למשק בית של מתחת ל-11 אלף ש״ח ברוטו. הגיוני באמת ברמת מחירים של היום.... אז בואו פשוט נבחר להראות מה שאנחנו רוצים, בלי קשר ללהציג את המציאות ונגרום לאנשים להאמין בללה לנד
גם  |  11.12.18
לכל התגובות