אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון הודף את הביקורת: "אף אחד לא עזב את מחיר למשתכן - התור לא התקצר" צילום: אבי מועלם

כחלון הודף את הביקורת: "אף אחד לא עזב את מחיר למשתכן - התור לא התקצר"

שר האוצר בתגובה לביקורת על תוכנית הדגל שלו: "אני לא מכיר קבלן ביצוע אחד שפשט רגל בגלל מחיר למשתכן. כשהגעתי השוק בער, היום הוא במינוס אחרי 12 שנה"

11.12.2018, 18:35 | בילי פרנקל
"אף אחד לא עזב את מחיר למשתכן, כי התור לא התקצר. יש לזכאים 3 פעמים אפשרות לוותר וזה בסדר, לפעמים מוצאים עסקה יותר טובה או מגרשים יותר זמינים, אבל אנשים לא מוותרים בקלות". כך אמר היום (ג') שר האוצר משה כחלון, בכנס עיר הנדל"ן המתקיים באילת.

השר אמר את הדברים בתגובה לביקורת לפיה זוכים רבים התייאשו מהתוכנית. "זו מתנה אדירה ואני לא מתרשם ממה שכתוב. אני ברחוב, שומע את האנשים. הם פה, אף אחד לא עזב. בנוסף, כל אדם שנכנס להגרלה יודע מה מועד מסירת הקרקע ומחליט. אם לא מתאים לו – הוא ייקח במקום אחר. יש תור של 130 אלף איש.

קראו עוד בכלכליסט

בדבריו התייחס השר לאתגרים שעמדו בפניו עם כניסתו לתפקיד. "ידעתי ששוק הנדל"ן יהיה מסובך. בשנתיים האחרונות יש הכי הרבה שיווקים והכנסות. זה שלקחתי את כל הגופים אלי הביא לתוצאות פי 10 יותר טובות. יש עוד מה לעשות ולשפר אבל היום רשות מקרקעי ישראל נמצאת במקום אחר ממה שהיה שעבר. מה שלקח פעם 13 שנה היום לוקח 13 חודשים. הכל הולך לאט, אבל בכיוון הנכון. הבעיה היא בזמן, והוא מתחיל לעבוד לטובתנו.

"אני חושב שהשוק כיום הוא שוק טוב, יציב. שוק של שפיצים לא טוב לכלכלה. היום מתחילים לראות התייצבות. החודש המכירות היו 30% יותר לעומת אוקטובר שעבר. גם הורידו מחירים, אז אנשים קונים. יש קרקעות משווקות, לאט לאט אנחנו שם".

"נדלן לוקח זמן", כחלון הוסיף. "גם כשקונים מיזם פרטי זה לוקח זמן. גם אם 1,000 או 2,000 דירות במחיר למשתכן מאוכלסות – הפרויקט החל באוקטובר 2015, אנחנו בדצמבר 2018. אני חושב שקצב הבנייה של מחיר למשתכן לא יורד מקצב הבנייה של קבלן, לא רואה פערים גדולים. רוב הקבלנים במדינה לוקחים חלק בפרויקט".

שר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון | צילום: עמית שעל שר האוצר משה כחלון, צילום: עמית שעל

בהמשך ציין כי התוכנית נתנה דחיפה חזקה בעיקר לקבלני ביצוע ופחות ליזמים. "אני לא מכיר קבלן ביצוע אחד שפשט רגל בגלל מחיר למשתכן. כשהגעתי השוק בער, היום הוא במינוס אחרי 12 שנה. היה אפס דירות לזוגות צעירים - היום 60 אלף מגרילים. יש פה מהפכה שקרתה בתקופתי. בלמתי את העליות והיום אנחנו במגמה טובה".

בהמשך הגיב לקריאות של קבלנים מהקהל ואמר כי "כמה שתתאמצו לשבש את הנתונים וכמה שתתאמצו לתקוף את מחיר למשתכן, אתם לא תוקפים אותי - אתם תוקפים את הזוגות הצעירים. אני עושה את מה שאני יכול בצורה הכי טובה ונקייה שאני יכול. זה לא נגדכם".

"על חשמל ודלק אין לי השפעה"

בסיום דבריו, התייחס השר לגירעון וציין כי הוא לא צפוי להיות גבוה ב-2018 יותר ממה שתוכנן והבטיח שלא צפויות העלאות מסים. "בינואר יירדו מחירי מכסים של מוצרי חלב מסוימים ב-40%". עוד אמר בהתייחס לעליית מחירי החשמל והמזון: "על חשמל ודלק אין לי לי אין השפעה. אבל גם במוצרי מזון, איפה שהמחירים עולים ללא סיבה ויש אפשרות לפתוח שווקים, אנחנו עושים את זה. פתחנו גבינות דגים ובשר. צריך גם צרכנות נבונה, אם יקר אל תקנו. אני פועל בכל הדרכים שאני יכול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות