אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוקרים הטיחו באשת השופט: את מחזיקה חצי מיליון פרנק שוויצרי בחשבון סודי ב-UBS צילום: גיל נחושתן

נחשף בכלכליסט

החוקרים הטיחו באשת השופט: את מחזיקה חצי מיליון פרנק שוויצרי בחשבון סודי ב-UBS

נציגי הפרקליטות חשפו היום בביהמ"ש חלקים מעדותו של בנקאי UBS שנעצר בעבר בישראל, והצביע על אביבה גלעד, אישתו של השופט המחוזי לשעבר משה גלעד, כמי שהוא מנהל עבורה חשבון סודי בשוויץ. הפרקליטות על ההחלטה לסגור את התיק נגד אשת השופט בכופר: "גם אם הייתה מורשעת העונש לא היה חמור"

18.12.2018, 15:26 | תומר גנון ועומרי מילמן

פרשת UBS: אביבה גלעד, אישתו של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה לשעבר משה גלעד שנחשדה בהעלמת מס והתיק נגדה נסגר בהסדר כופר של 600 אלף שקלים, החזיקה בחשבון סודי בבנק UBS שוויץ לפחות חצי מיליון פרנק שוויצרי (כ-1.9 מיליון שקלים).

קראו עוד בכלכליסט

כך הטיחו חוקרי מס הכנסה בגלעד במהלך חקירתה בעבר, לאור מידע שמסר להם רוני אליאס, בנקאי ישראלי-שוויצרי שנעצר בעבר בישראל, ובטלפון הנייד ובמחשב שלו נמצא מידע ממנו עלה חשד כי גלעד מחזיקה לכאורה חשבון לא מדווח בשוויץ. פרטים אלה התגלו היום (ג') לראשונה במהלך דיון שנערך בבית משפט השלום בת"א.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט", השופטת דנה אמיר, שדנה בכתבי אישום שהוגשו נגד מרצה באוניברסיטת ת"א בפרשת UBS, מתחה ביקורת על הפרקליטות שהחליטה לסגור בהסדר כופר מקל את התיק נגד גלעד, למרות ששתקה בחקירה, לא שיתפה פעולה ולא הודתה בקיומו של החשבון אן בסכומים שהיו בו.

אביבה גלעד, צילום: גיל נחושתן אביבה גלעד | צילום: גיל נחושתן אביבה גלעד, צילום: גיל נחושתן

במסגרת הדיון שנערך היום בפני אמיר, היא ביקשה לעיין בחומרי החקירה בעניינה של גלעד. נציגי הפרקליטות עדכנו את השופטת שלאור הערותיה הם פתחו במו"מ עם סנגוריה של המרצה, הדה בן בסט המואשמת בהעלמת הכנסות של כ-1.24 מיליון שקלים, כדי לנסות לסיים את התיק בהסדר.

"בית המשפט הפנה אותי להטחה של החוקר לגבי הסכום בחשבון הבנק בקשר לגב' גלעד", אמר בדיון עו"ד אלעד פנחס מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), שליווה את התיק והגיע היום לדיון. "יודגש וכפי שבית המשפט ציין, מדובר בסכום של קרן בחשבון".

עו"ד פנחס הוסיף כי: "בית משפט הפנה אותי להטחה של החוקר. ממה שעלה מעדותו של אליאס, הסכום שהיה בחשבונה של הגב' גלעד הוא חצי מילון פרנק שוויצרי, זה החוקר הטיח. הנתון שמופיע (בפרוטוקול החקירה, ת.ג וע.מ) 800 אלף יורו הוא לא ראיה. גם סכום ההון בחשבון, היה בלתי ידוע. אבל ניתן היה לומר בהתבסס על הודעת אליאס, ולא בהתבסס על הטחת חוקר, שהוא איננו פחות מחצי מיליון פרנק שוויצרי.

עו"ד פנחס הוסיף ואמר כי: "במאמר מוסגר אומר שגם סכום הקרן של חצי מיליון פרק שוויצרי, כאשר הוא מוכפל בשער הפרנק השוויצרי, הוא נמוך במידה רבה מסכום הקרן בחשבון של הגב' בן בסט (כ-4 מיליון שקלים לטענת הפרקליטות - ת"ג וע"מ).

הנתון שהיה: בין חצי מיליון למיליון פרנק שוויצרי. כאשר יש לך נתון של סכום בלתי ידוע כזה, הסכום שאנחנו עומדים בו או שאנו יכולים להוכיח הוא הסכום הנמוך, דהיינו חצי מיליון פרנק שוויצרי. סכום ההכנסות עודנו נותר בלתי ידוע. לכן כתב האישום הפוטנציאלי עומד על סכום הון בחשבון שהוא בלתי ידוע הוא מעל חצי מיליון פרנק שוויצרי, וסכום הכנסות בלתי ידוע. לסכום ההון בחשבון – אין באמת השלכה עונשית".

פנחס הרחיב בדיון לגבי החלטת הפרקליטות לסיים את התיק נגד גלעד בהסדר כופר, והקריא מהמלצת הפרקליטות לועדת הכופר. " מצוינת העובדה שסכום ההכנסות שניתן להוכיח הוא בלתי ידוע, ושזוהי העובדה המרכזית התומכת בקבלת הבקשה (לכופר, ת"ג וע"מ)".

הוא הוסיף והקריא את הנימוקים כי "בהנחה שהגב' גלעד תורשע, נראה כי לאור יתר הנסיבות המפורטות בבקשה ובראשן גילה, העדר עברה הפלילי, מצבה הרפואי והנזק שנגרם כתוצאה מהחקירה והנזק שנגרם למשפחתה כתוצאה מהחקירה - העונש שיושת עליה לא יהיה חמור".

את בן בסט מייצגים ד"ר משה דרוקר ועו"ד מיקי מיכאלוביץ'. את אביבה גלעד ייצג עו"ד עמית חדד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות