אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנווידיה עלתה על שרטון; מדוע נעצרה צמיחתה - ואיך תתחדש? צילום: nvidia

אנווידיה עלתה על שרטון; מדוע נעצרה צמיחתה - ואיך תתחדש?

משקיעי ענקית השבבים היו אופטימיים מאוד מאז 2016, בשל הפוטנציאל הטמון בשווקי הבינה המלאכותית והקריפטו; רווחי ה-AI איכזבו בשל צמיחה איטית מהצפוי ותחום המטבעות הווירטואליים נמצא בצלילה ספיראלית, מה שגרם למניית החברה לרדת משמעותית, לראשונה מזה תקופה ארוכה

24.12.2018, 15:39 | רפאל קאהאן

ענקית השבבים אנווידיה עלתה על שרטון; לאחר צמיחה מתמשכת בשנתיים האחרונות, שהגיע עד לשיא של 285 דולר למניה, צנחה בכ-54% ועתה נסחרת ב-130 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ניתוח של CNBC, נבעה הצמיחה באופטימיות שלוותה את הזינוק בפופולריות מטבעות הקריפטו, והצפי לביקוש עצום עבור שבבים לתעשיית הבינה המלאכותית.  

מעבד אנווידיה, צילום: nvidia מעבד אנווידיה | צילום: nvidia מעבד אנווידיה, צילום: nvidia

ההתרסקות המתמשכת בשוק המטבעות הווירטואליים נוצרה בשל ריבוי הונאות וכניסת גורמי רגולציה לתחום; בתוך כך, נמשכת הירידה באמון המשקיעים במטבעות - וכורי הקריפטו, שמשתמשים בכרטיסי המסך של אנווידיה כדי להפעיל את המערכים שלהם, צריכים פחות מהם.

תחום ה-AI אמנם ממשיך לצמוח ומהווה הבטחה גדולה, אך ציפיות אנווידיה התבדו: החברה שאפה למכור לחברות שירותי הענן שבבים ייעודיים לחישובי בינה מלאכותית, אך רבות מהן העדיפו פתרונות אחרים. למשל, גוגל פיתחה את השבבים בעצמה, אמזון ומיקרוסופט העדיפו מוצרים מתחרים, וחברות אחרות פשוט לא הצמיחו תשתיות AI בהיקף לו קיוותה אנווידיה. שוק הרכב האוטונומי, שאמור היה להיות מקור רווח מהותי נוסף בזירת ה-AI, צמח לאט מהצפוי. בנוסף, מקרים כתאונה האוטונומית של אובר באריזונה גרמו לרתיעה נוספת בקרב המשקיעים.

כדי להתמודד עם הקשיים הללו, הודיעה אנווידיה שתשוב להשקיע בתחום הגיימינג, אך יתכן שגם שם לא תרווה נחת. הכניסה הצפויה של פלטפורמות סטרימינג למשחקי וידאו תשנה את מפת השוק, שכן הזרמת משחקים תאפשר שימוש במחשבים חלשים בהרבה כדי ליהנות מהמשחקים. בשוק שכזה, רוב צרכני כרטיסי המסך יהיו ספקי השירות, ולא הגיימרים עצמם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות