אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם אמזון משפיעה מבפנים על מכרזי ענק של ממשלת ארה"ב? צילום: אי פי איי

האם אמזון משפיעה מבפנים על מכרזי ענק של ממשלת ארה"ב?

הנשיא טראמפ אמנם מתחזק יריבות אישית עם החברה, אך שלוחות הממשל פותחות לה דלתות לרווחה: בכירה באמזון ייעצה למינהל הרכש הלאומי בפרויקט להקמת פורטל הזמנת ציוד משרדי שצפוי לגלגל 53 מיליארד דולר בשנה

27.12.2018, 13:47 | רפאל קאהאן

בכירה של אמזון ייעצה לממשל האמריקאי בפרויקט הקמת פורטל רכש לאומי חדש - כך חשף אמש (ד') הגרדיאן הבריטי. מדובר באתר שנועד להוות בסיס לביצוע כל עסקאות הציוד המשרדי של סוכנויות הממשל, ודרכו יתבצעו עסקאות בכ-53 מיליארד דולר בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

עדיין לא פורסם מכרז רשמי להקמה ותפעול של הפורטל, אך לפי הערכות, תהיה אמזון פייבוריטית לזכייה בו: החברה זכתה בשנה שעברה במכרז אחר בתחום ניהול הרכש, 5.5 מיליארד דולר היקפו. לפי הערכות, הקשר הקרוב של החברה עם השלטון דוחף אותה למכרזים הממשלתיים בעמדה מצוינת. החברה מתמודדת כיום על מכרז JEDI העצום לתפעול תשתית ענן חדשה לפנטגון, כשהיא כבר מפעילה את התשתית של ה-CIA.

הנשיא כועס? בזוס עדיין מרוויח, צילום: רויטרס הנשיא כועס? בזוס עדיין מרוויח | צילום: רויטרס הנשיא כועס? בזוס עדיין מרוויח, צילום: רויטרס

חשיפת הקשר שבין בכירת אמזון וגורמי הממשל מחזק הערכות לפיהן ישנם מכרזים בארה"ב שנתפרים למידותיה של החברה. ואולם, הקירבה בין שני הגופים מפתיעה מאוד, בהתחשב ביריבות שבין העומדים בראשם: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, פשוט שונא את מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס. האחרון מחזיק במערכות הוושינגטון פוסט והביזנס אינסיידר, שמבקרים בחריפות את הנשיא.

הקשר הקרוב בין החברה ומשרדי הממשלה נשען על יחסים שמוסדו בימי שלטון אובמה; לאחר שנכנס טראמפ לבית הלבן, פוטרו בכירים רבים במשרדי הממשלה השונים, ואמזון מיהרה ושכרה חלק מהם כדי לנצל את הקשר האישי שלהם לסלילת ערוץ תקשורת נוח. משרדי ממשלה בארה"ב אמנם עוברים בד"כ החלפת בכירים כשנכנס נשיא חדש, אך מנהלים בדרגי הביניים שומרים על כסאותיהם, ולא נרתעים מקשר עם קולגות שחצו את הקווים.  

הגישה הנוחה של אמזון לפרויקטים ומכרזים אמנם מטה את המצב לטובתה, אך אין בעיה משפטית בפרקטיקה הזו; נציגי ארגוני זכויות צרכנים בארה"ב אמרו שהתנהלות אמזון חוקית, אך "מדיפה ריח רע". הנשיא טראמפ, כך נראה, אינו מודע למצב; מעניין באילו צעדים ינקוט, אם בכלל, כשיהפוך יריבו בזוס לספק המועדף של הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות