אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה נסגר עם מחיר למשתכן: למי יש אינטרס לתחזק את מורשת כחלון במשרד האוצר צילום: טלי מאייר

מה נסגר עם מחיר למשתכן: למי יש אינטרס לתחזק את מורשת כחלון במשרד האוצר

שר האוצר התחייב שתוכנית הדגל שלו, שמאפשרת לזוגות צעירים לרכוש דירות בהנחה, תתקיים גם בממשלה הבאה. אבל אם כחלון לא יהיה חלק מהקואליציה הבאה, לא בטוח ששר האוצר החדש יהיה להוט להמשיך להפעיל תוכנית שמזוהה עם קודמו

31.12.2018, 06:54 | ענת דניאלי
שר האוצר משה כחלון השיק בקול תרועה רמה את תוכנית הדגל שלו בתחום הדיור — מחיר למשתכן — לפני יותר משלוש שנים, בעת הקמת הממשלה הנוכחית במאי 2015. התוכנית נועדה לספק מענה לזוגות צעירים שמתקשים לרכוש דירה בשל עליות המחירים שהתרחשו במהלך העשור. השיטה: עריכת הגרלות שבהן יוכלו הזכאים לזכות בדירות בהנחה של כ־20% בממוצע על מחיר השוק. הנתון הזה לבדו עורר ביקורת רבה על התוכנית, שכן פירושו הבדלים עצומים בין ההנחות שנובעים מההבדלים במחירי הקרקע. כך, בעוד הזכאים שזכו בדירות במרכז קיבלו הנחה של כמיליון שקל, יתר הזוכים קיבלו הנחה נמוכה משמעותית. למעשה, גובה ההנחה הממוצעת עמד על 285 אלף שקל לדירה.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, התוכנית השפיעה באופן עמוק על כל שוק הנדל"ן בארץ, שכן כמעט כל קרקעות המדינה שעליהן ניתן לבנות בבנייה רוויה שווקו במסגרת התוכנית. מחיר למשתכן גם הובילה לקיפאון ברכישת הדירות בשוק החופשי ולבלימת העליות במחירי הדיור.

שר האוצר משה כחלון , צילום: חיים צח, לע"מ שר האוצר משה כחלון | צילום: חיים צח, לע"מ שר האוצר משה כחלון , צילום: חיים צח, לע"מ

עד היום נרשמו לתוכנית 137 אלף משקי בית. מתוכם, 62 אלף משקי בית זכו בדירות במסגרת התוכנית, אך עד כה הונפקו היתרי בנייה ל־22 אלף דירות בלבד. הנתון החשוב באמת — מספר הדירות שאוכלסו על ידי הזוכים — אינו חשוף לציבור מכיוון שקברניטי התוכנית חוששים שפרסומו יגרור ביקורת חריפה עליה. לפי ההערכות, עד היום אוכלסו מאות דירות בודדות.

כעת, נוכח הקדמת הבחירות, השאלה החשובה היא מה יעלה בגורלה של התוכנית. בשבוע שעבר כחלון טען שהתוכנית כאן כדי להישאר: "עשרות אלפי זוגות צעירים נרשמו לתוכנית ויש להם תקווה לדירה בזכותה. אנחנו לא מתכוונים לאפשר לאף אחד לפגוע בהם. אנחנו עומדים על המשמר כדי להבטיח שהתוכנית תימשך". אבל קיום ההבטחה תלוי במציאות הפוליטית שתתבהר לאחר הבחירות. אם כחלון יישב בממשלה הבאה, סביר להניח שהוא יצליח לשמור על התוכנית ולהפעיל אותה גם בעתיד. אם הוא לא יהיה חלק מהקואליציה, לא בטוח ששר האוצר הבא ירצה להמשיך לקיים תוכנית שמזוהה בצורה מובהקת עם קודמו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות