אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה זה 6 שנים - עלייה במספר העיתונאים שנרצחו צילום: אי פי איי

לראשונה זה 6 שנים - עלייה במספר העיתונאים שנרצחו

על פי הדו"ח השנתי שפרסמה היום הפדרציה הבינלאומית לעיתונאים, 94 עיתונאים ועובדי תקשורת נהרגו במהלך 2018 ברציחות מכוונות, פיגועים וירי באזורי מלחמה, עלייה של 12 הרוגים לעומת 2017

31.12.2018, 11:23 | שירות כלכליסט
מספר העיתונאים שנרצחו השנה במהלך מילוי תפקידם עלה, לראשונה מזה כשש שנים, כך לפי נתונים שפרסמה הפדרציה הבינלאומית לעיתונאים (IFJ).

על פי הדו"ח השנתי שפרסמה היום (ב') הפדרציה, 94 עיתונאים ועובדי תקשורת נהרגו במהלך 2018 ברציחות מכוונות, פיגועים וירי באזורי מלחמה, עלייה של 12 הרוגים לעומת 2017.

העיתונאי הסעודי ג העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י שנרצח | צילום: אי פי איי העיתונאי הסעודי ג

בחמש משש השנים האחרונות נרשמה ירידה במספר העיתונאים ההרוגים, זאת לאחר שב-2012 נהרגו 121 אנשים שעבדו בארגוני חדשות. מאז החלו בפדרציה לעקוב אחר הנתונים הללו ב-1990, השנה הקטלנית ביותר הייתה 2006 אז נהרגו 155 עיתונאים.

עוד עולה מהנתונים כי המדינה המסוכנת ביותר לעבוד בה כעיתונאים היא אפגניסטן, שם נהרגו 16 מהעיתונאים. מכסיקו דורגה שנייה מבחינה זו עם 11 עיתונאים הרוגים בעוד שבתימן נהרגו השנה 9 עיתונאים ובסוריה שמונה. ב-25 השנים האחרונות נהרגו בעיראק 309 אנשי חדשות, והיא לרוב מדורגת ראשונה ברשימת הפדרציה. השנה נהרג בה צלם עיתונות. לעומת זאת, ארה"ב עלתה בדירוג לאחר שנהרגו בה בשנה האחרונה 5 עיתונאים. ביוני, אדם פצח בירי במערכת עיתון באנפוליס, מרילנד ורצח 5 עיתונאים ועובדים. התקרית ארעה לאחר שהיורה הפסיד בתביעת דיבה שהגיש נגד העיתון.

מעבר לטרגדיה הפרטית, ההריגות הללו פוגעות במרדף אחר האמת ושיתוף המידע בקהילות ובמדינות בהן קורים האסונות הללו, כך לפי נשיא הפדרציה, פיליפה לרות'. "העיתונאים הופכים למטרות כי הם עדים", הוסיף. "כתוצאה מכך, כשעיתונאי או עיתונאים נרצחים במדינה, חווים עלייה בצנזורה העצמית במקום".

הפדרציה מחברת בין 600 אלף עיתונאים מ-187 איגודים ביותר מ-140 מדינות. לפי הצהרת הפדרציה, הדו"ח מצביע על כך שעיתונאים עומדים בפני סכנות מעבר לכך שהם מדווחים מאזורי קרבות ומדווחים על תנועות של קיצונים. "היו גורמים נוספים, כמו חוסר הסובלנות הגדל לעיתונאות עצמאית, פופוליזם, שחיתות גואה ופשע, וכן התפרקות של משטרי חוק וסדר", נכתב בהצהרה.

המקרה הבולט ביותר השנה היה רציחתו בטורקיה של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י. הוא נהג לפרסם טורי דעה בוושינגטון פוסט נגד המשטר הסעודי ונרצח בעת שביקר בקונסוליה הסעודית במטרה לסכם את גירושיו כדי שיוכל להתחתן עם ארוסתו הטורקיה, אך התוקפים חנקו אותו וביתרו את גופתו. "ג'מאל חשוקג'י הוא דמות מוכרת מאד, אבל למרבה הצער הנתון המחריד ביותר הוא שהרוצחים של 9 מכל עשרה עיתונאים שנרצחים חומקים בלי עונש", סיכם לרות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות