אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיבה לאופטימיות? שיחות סחר בין ארה"ב וסין בשבוע הבא צילום: שאטרסטוק

סיבה לאופטימיות? שיחות סחר בין ארה"ב וסין בשבוע הבא

לפי משרד המסחר הסיני, צוות בראשות סגן נציב הסחר האמריקאי יגיע לבייג'ינג לשם קיום "דיונים חיוביים ובונים"

04.01.2019, 09:27 | שירות כלכליסט
האם יש סיבה לאופטימיות ביחס למלחמת הסחר בין סין וארה"ב? שתי המדינות יערכו שיחות בבייג'ינג ב-8-7 בינואר. זאת בניסיון לפתור את הסכסוך בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם - סכסוך שגובה מחיר כבד משתיהן ומשפיע לרעה על השווקים הפיננסיים הגלובליים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי CNBC, שתי המדינות נמצאות במלכוד של מלחמת הסחר מאז השנה שעברה, דבר שמפריע למעבר סחורה בשווי מאות מיליארדי דולרים ונוטע חששות מהאטה כלכלית גלובלית. לפי משרד המסחר הסיני, צוות עבודה שבראשו סגן נציב הסחר האמריקאי ג'פרי גריש יגיע לסין כדי לקיים "דיונים חיוביים ובונים" עם עמיתיו הסינים. המשרד ציין ששני הצדדים "אישרו" את התאריכים בשיחת טלפון היום (ו') בבוקר, אך לא פירט מעבר לכך.

טראמפ ושי. הפסקת אש, צילום: בלומברג טראמפ ושי. הפסקת אש | צילום: בלומברג טראמפ ושי. הפסקת אש, צילום: בלומברג

בפסגת ה-G20 שנערכה בארגנטינה בחודש שעבר, הסכימו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג על הפסקת אש במלחמת הסחר בין מדינותיהם, ועל דחייה של 90 יום בהטלת מכסים נוספים החל מה-1 בדצמבר, ובמקביל לשאת ולתת על הסכם קבוע. כעת עומדות סין וארה"ב בפני תאריך היעד לסיום הפסקת האש שחל במרץ, והן ינסו לסיים את המלחמה ביניהן, כאשר הברירה היא העלאה נוספת של המכסים על מוצרים סיניים מצד וושינגטון -שהייתה מתוכננת ל-1 בינואר, עוד לפני הסיכום בין טראמפ לשי. סביר להניח שהדבר יביא לתגובה סינית.

טראמפ אמר שהשיחות לקראת עסקה מתקדמות יפה, אך שלא ברור האם בייג'ינג תסכים לדרישות ארה"ב בנוגע לחוסר איזון במסחר, לגישה לשוק הסיני, ולהפרות לכאורה של סין בכל הנוגע לזכויות קניין רוחני.

מידע מהשבוע האחרון מצביע על אובדן מומנטום בשתי הכלכלות הגדולות בעולם בסוף השנה החולפת. פעילות הייצור בארה"ב האטה יותר מהצפוי בדצמבר, בעוד נתונים בסין מראים שגם היקף הייצור הסיני התכווץ לראשונה מזה שנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות