אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר הידרדרה למקום האחרון בתשואות גמל, אך ראשונה בגיוסים צילום: עמית שעל

אלטשולר הידרדרה למקום האחרון בתשואות גמל, אך ראשונה בגיוסים

אף שהתשואות שלה היו הגרועות בענף, גיוסי העתק של אלטשולר שחם נמשכים - יותר מ־12.5 מיליארד שקל ב־11 החודשים הראשונים של 2018. אקסלנס, שנמצאת במקום השני בגיוסים, צפויה לעבור אותה

07.01.2019, 08:20 | רחלי בינדמן

תופעת הכוכב התורן בתעשיית הגמל נמשכת. שחקן אחד שמוביל בתשואות בשוק הגמל קוטף את כל הקופה, אך כעבור כמה חודשים הוא מתחיל לאבד את נכסיו לטובת הכוכבת התורנית. אם צריך לנחש, מסתמן שאקסלנס (של הפניקס) תככב בטבלת הגיוסים ב־2019. ילין לפידות היתה הכוכבת של 2016 ו־2017, אף שהתשואות שלה החלו לדשדש. כעת אלטשולר שחם היא הכוכבת, עם העברות חסרות תקדים של יותר מ־12.5 מיליארד שקל ממתחריה, בזכות ההובלה בתשואות בשנים האחרונות.

קראו עוד בכלכליסט

הבעיה עם תופעת הכוכבת היא שהחוסכים רואים תשואות גבוהות ומתפתים לעבור אליה, לא פעם רק אחרי שהביצועים נחלשים. בניהול השקעות לטווח ארוך יש להסתכל על ביצועים לאורך עשר שנים ויותר. לא תמיד טוב להיות הכוכבת - בייחוד אם עוברים מהמקום הראשון לאחרון מהר, כפי שקרה לילין לפידות ולאלטשולר.

בתעשיית הגמל התגובה אטית, בעיקר מכיוון שמדובר בתעשייה שהכספים בה עוברים בתיווך של סוכני ביטוח, שמקבלים עמלות על גיוס לקוחות. הסוכנים מציגים תשואות של שלוש עד חמש שנים. כך, גם אם גוף מתחיל לדשדש בתשואות בשנה מסוימת, חולף זמן עד שהביצועים נראים רע גם בטווח הארוך.

 גלעד אלטשולר בעלי אלטשולר שחם, צילום: אוראל כהן גלעד אלטשולר בעלי אלטשולר שחם | צילום: אוראל כהן  גלעד אלטשולר בעלי אלטשולר שחם, צילום: אוראל כהן

אלטשולר הידרדרה למקום האחרון בתשואה ב־11 החודשים הראשונים של 2018. היא אף איבדה את המקום הראשון בתשואות בשלוש השנים האחרונות לאנליסט.

למרות החולשה של אלטשולר בשנה האחרונה, חברת הגמל שלה ממשיכה לגייס סכומי עתק מדי חודש. בנובמבר היא גייסה 850 מיליון שקל - גבוה בהרבה מהמתחרות. במקום השני נמצאת אקסלנס, עם 134 מיליון שקל.

אלא שאם מסתכלים על קצב ההעברות של אלטשולר, שהוא כ־1.146 מיליארד שקל בחודש, רואים ירידה קלה שצפויה להחריף בחודשים הקרובים, אם בית ההשקעות לא יעשה שינוי כלשהו במדיניות ההשקעות שלו. דצמבר עשוי לטרוף את הקלפים בכל הנוגע לביצועים של המתחרות.

במידה שהחולשה של אלטשולר שחם תימשך, היא עשויה להעביר את השרביט לשיאנית התשואות החדשה. כרגע התחרות היא בין הלמן־אלדובי לאקסלנס. בשלוש השנים האחרונות התשואות של אקסלנס הן המובילות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות