אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוקרים טעו: אז יש או אין "עולם עבודה חדש" צילום: בלומברג

החוקרים טעו: אז יש או אין "עולם עבודה חדש"

החוקרים שחזו את "כלכלת החלטורות" אומרים שמחקר המפתח שלהם מ-2015 היה שגוי. עם זאת, נתונים אחרים מראים שיש שינויים במספר האנשים שעובדים כפרילנסרים במיוחד בסקטור העצמאים המקצועיים

14.01.2019, 11:50 | מעין מנלה

"כלכלת החלטורות" (gig economy) הייתה אמורה להיות העתיד של עולם העבודה. עובדים מכל הגילאים רצו את החירות שהיא הבטיחה לעומת צורת העסקה של שכיר ויותר ויותר חברות אימצו חוזי עבודה לטווח קצר או לצורך פרוייקט מסויים. זה בכל אופן מה שטענו המומחים. אבל שניים מהכלכלנים המפורסמים ביותר בעולם – אלן קרוגר מאוניברסיטת פרינסטון, ולורנס כץ, מאוניברסיטת הרוורד, אומרים כעת שמחקרם המשפיע מ-2015 היה שגוי, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל. מה שגרם להם לטעות היו נתונים שגויים והמיתון הכלכלי בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

בעת כתיבת המחקר, קרוגר וכץ טענו שטבע העבודה הולך ומשתנה. אנשים יצרו לעצמם פרנסה מעבודות מזדמנות דרך הסמרטפון, כמו למשל עם אובר ו-TaskRabbit.

אבל לאורך זמן, השינויים הצפויים בוששו להגיע. הלשכה לסטטיסטיקה של העבודה בארה"ב מצאה שבין 2005 ל-2017, למעשה שום דבר לא השתנה בעולם העבודה. אנשים שנמצאו ב"הסדרי עבודה אלטרנטיביים" היוו בערך 10% מכלל כוח העבודה. כפי שציין הניו יורק טיימס, זו הייתה ירידה לעומת 11% ב-2005.

השמחה על ה השמחה על ה'יציאה לעצמאות' הייתה מוקדמת? | צילום: שאטרסטוק השמחה על ה

בנוסף, לעוד יותר אנשים מבעבר היו עבודות "רגילות", עבודות של 9 עד 5. ואכן, על פי שני כותבי המחקר כלכלת החלטורות נראתה פורחת כאשר אנשים לקוחו עוד ועוד עבודות חלקיות על מנת להתפרנס בזמן המיתון הכלכלי. מה שהוסיף ל'פריחה' הייתה הבעייתיות שבנתוני הממשל האמריקאי לגבי אנשים עם יותר מעבודה אחת. "לארי כץ ואני מודים כעת שהייתה רק עלייה צנועה בשיעור העבודות הלא מסורתיות בשוק העבודה בעשור האחרון – כנראה בסדר גודל של 1%-2%, ולא העליה 5% דיווחנו בהתחלה," כך אמר קרוגר לוול סטריט ג'ורנל.

חברות שעובדות עם פרילנסרים מדווחות על נתונים אחרים

 

הנתונים של הלשכה לסטטיסטיקה האמריקאית אינם מבחינים בין פרילנסרים שהם מקצוענים ולפרילנסרים שעוסקים בעבודות מזדמנות שלא מצריכות כישורים מיוחדים כמו למשל שליחויות מזדמנות או נהגים של אובר. בנוסף, הם אינם מתייחסים לאנשים שיש להם 'עבודה מהצד'. כאלה שעובדים בעבודה מסורתית וגם מספקים שירותים כדרך לייצר הכנסה נוספת. חברות שעובדות פרילנסרים הן אמנם בעלות אינטרס כלכלי אך מציגות נתונים ומחקרים שמראים שיש עלייה במספר הפרילנסרים והיקף העסקאות בשוק הזה וכן כי יש צורך להבחין בין פרילנסרים מקצועיים לפרילנסרים מזדמנים.

"המומחים אולי צודקים, אבל בלי לנתח את עתיד "כלכלת החלטורות" הם עלולים להחמיץ את הסיפור האמיתי", אומר ג'וני סטיל, סמנכ"ל השיווק ב-Payoneer. "הטרנד של אנשים ש'מלקטים' פרנסה ממספר עבודות מזדמנות בעיקר באמצעות אפליקציות כמו Uber או TaskRabbit אולי לא צומח כמצופה. עם זאת, המגזר המעניין יותר בתוך 'כלכלת החלטורות' הוא אנשי מקצוע ויזמים שבוחרים להיות פרילנסרים ולבנות את העסק של עצמם. מדובר באנשים בעלי כישורים, חכמים ובעלי מוטיבציה שבחרו בכלכלה הזאת כאלטרנטיבה למקומות העבודה המסורתיים. פרילנסרים בכל העולם משתמשים ב-Payoneer כדי לקבל תשלום מלקוחותיהם ברחבי העולם, והנתונים שלנו מראים באופן ברור שתעשיית הפרילנסרים ממשיכה לצמוח. ב-2018 חלה עלייה של 56% בכמות התשלומים בהשוואה לשנה הקודמת. לפי מורגן סטנלי, פרילנסרים כבר היום מייצגים 35% מכוח העבודה האמריקאי וצפויים לייצג מחצית מכוח העבודה עד 2027. אנחנו גם רואים שהטרנד הוא עולמי ואנשים בעלי מקצועות חופשיים ממדינות מתפתחות לוקחים חלק ב'חגיגה'. לכן, לדעתנו 'כלכלת החלטורות' חיה ובועטת".

גם פלטפורמת פייבר שמאפשרת לפרילנסרים להציע את שירותיהם ומן הצד השני לאנשים לרכוש את השירותים האלה מדווחת על פריחה במספר הפרילנסרים ברחבי העולם וגם בהיקף העסקאות. בנוסף, הם מצביעים על מחקרים שמראים נתונים מעט שונים מהלשכה לסטטיסטיקה האמריקאית. "בפייבר אנחנו חווים גידול אקספוננציאלי בכמות הפרילנסרים שמצטרפים לפלטפורמה. כל יום נפתחים 8,200 שירותים חדשים מכל העולם ואנחנו צפויים להגיע השנה ך-3 מיליון שירותים", אומרת גלי ארנון, סמנכ"לית השיווק של Fiverr. לדבריה מי שמוביל היום את השוק הוא הקטגוריה של פרילנסרים מקצועיים. "יש את הפרילנסרים שאינם בעלי כישורים מיוחדים, אנשים שהם שליחים של אמזון, שעושים חלטורות צדדיות כדרכים אלטרנטיביות להשלמת הכנסה. לעומת זאת בפייבר רוב האנשים הם כותבי תוכן, עורכי וידאו או מעצבים, פרילנסרים מקצועיים - כאלה שהחליטו לעזוב את 'מרוץ העכברים' ומתפרנסים מזה כאילו זאת הייתה משרה מלאה".

היא מצביעה על שני מחקרים שמראים על פריחה בשוק הפרילנסרים. האחד הוא מחקר של Mbo partners שמצא ש-44% מהאמריקאים עוסקים היום באיזשהו סוג של עבודה עצמאית. השני הוא מחקר של Rockbridge שנערך עבור פייבר וניתח את נתוני רשות המסים האמריקאית על פרילנסרים. המחקר מצא שב-15 בערים הגדולות בארה"ב הסקטור של בעלי מקצוע פרילנסרים צמח ב-7% ובין 2012 ל-2014 ב-22%. "מצד אחד יש יותר פרילנסרים אז יש יותר תחרות אבל גם יותר ויותר אנשים צורכים שירותים מפרילנסרים אונליין", היא אומרת. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות