אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית מחיר למשתכן נועדה לעשירים? ממש לא!

תוכנית מחיר למשתכן נועדה לעשירים? ממש לא!

התירוץ החדש של המתנגדים לתוכנית שההייטקיסטים חוגגים עליה חוטא לאמת ונועד להשפיע על מקבלי ההחלטות כדי לגנוז את התוכנית או להפוך אותה לפרויקט פריפריאלי לעשירונים התחתונים

21.01.2019, 09:10 | רחלי בינדמן

האמת שקצת נמאס לשמוע את הצקצוקים על תוכנית מחיר למשתכן. כשמחירי הנדל"ן לא יורדים זועקים שהתכנית לא עובדת, כשהם כבר מתחילים לרדת מחפשים תירוץ אחר לחבוט בתוכנית הממשלתית האפקטיבית הראשונה מזה שנים לצינון שוק הנדל"ן.

המתנגדים לתוכנית (או יש שיטענו האינטרסנטים?) מצאו עכשיו תירוץ חדש לתקוף אותה חרף הירידה השנתית במחירי הדיור, לראשונה מזה שנים. לטענתם - ההייטקיסטים חוגגים עליה.

קראו עוד בכלכליסט

מעבר לזה שברור שהטיעון הזה נועד גם הוא להשפיע על מקבלי ההחלטות כדי לגנוז את התוכנית או להפוך אותה לפרויקט פריפריאלי לעשירונים התחתונים, הטיעון גם חוטא לאמת.

כנס מחיר למשתכן (ארכיון) כנס מחיר למשתכן (ארכיון) כנס מחיר למשתכן (ארכיון)

ראשית, זו צביעות להגיד ש"העשירים" שיכולים לרכוש דירות במרכז הארץ נהנים ממנה יותר. אותם "עשירים" שרכשו דירות במרכז הארץ שלא במסגרת התוכנית לפני עשור הרוויחו יותר מנסיקת מחירי הדיור ממי שלא שפר מזלו ויכול היה לקנות "רק" דירה בבאר שבע באותה עת. זוהי הכלכלה - בעלי הממון נהנים יותר. ועם כל הכבוד לטענות לסובסידיה מדינתית בל נשכח שהמדינה היא שהעלתה שנים את מחירי הקרקע במכרזים שלה כך שמי שקנה לפני עשור שילם פחות על הדירה שלו גם כי מחיר הקרקע היה נמוך יותר לקבלן ואילו כעת במסגרת התוכנית המדינה במקום לתת את הקרקע לכל המרבה במחיר מגדירה לה מחיר מראש.

אלא שמה שבאמת מרגיז בטענת "ההייטקיסטים" היא שאין כמובן שום דרך לבחון מעמד סוציו אקונומי של רוכשי דירה ראשונה.

יכול בקלות לבוא זוג בעלי שכר ממוצע במשק - מוסיקאית ומורה לצורך הדוגמא ולקנות דירה ברעננה. איך אתם שואלים? כי אבא ואמא שלהם הם אנשים עשירים. או אפילו סתם אמידים. אז מה מציעים המצקצקים לעשות כדי לבחון מצב סוציואקונומי? אולי נבדוק את הכיס העמוק של ההורים? ואולי אותם הורים מסוכסכים עם ילדיהם ולא יתנו להם שקל - מה אז? ואם הייטקיסט עם הורים בעלי הכנסה נמוכה יתמודד על דירה מול מוסיקאי עם הורים שמכינים עבורו ירושה גדולה - למי מהם מגיעה הדירה? ומה לגבי עצמאים מעלימי מס שמציגים תלוש שכר נמוך? הרי אפילו ברשות המיסים מודים שיש לא מעט כאלה. בסיפורי מחיר למשתכן ישנם לא מעט סיפורים על זוגות שמתגוררים בדירה של ההורים בתל אביב ומתמודדים על דירה להשקעה בראשל"צ.

אין יכולת אמיתית לבדוק איתנות כלכלית וכל נסיון כזה - בוודאי על סמך תלוש שכר יחטא למציאות וייצר הפליה פסולה - בטח להייטקיסטים שעם כל הקנאה האפשרית בשכרם הם גם ציבור משלמי המיסים המשמעותי בישראל שעל גבם התכנית הזו מלכתחילה ממומנת.

ובסוף בסוף גם אם הייתה יכולת לבצע מבחן יכולת כלכלית - הלא אז התכנית הייתה הופכת לכזו שמציעה רק דירות בפריפריה בשל מחירן הזול יותר, מציפה אותה בדירות שהיו מביאות להוזלתן בכל האזור בעוד המחירים במרכז הארץ היו ממשיכים להאמיר. הכללת התוכנית גם ברעננה, ראשלצ, נס ציונה ובאר יעקב מייצרת בנייה שתאפשר היצע שכירות גבוה יותר ובעתיד היצע רב יותר של דירות למכירה - ועשויה להביא להוזלתן לכלל התושבים של האזור ולמשפרי הדיור בפרט.

תוכנית מחיר למשתכן לא נקייה מכשלים - זמני המתנה ארוכים, רכישת דירות שלא נועדו למגורים אלא להשקעה והפיכת זוגות למשקיעי נדלן אבל הטענה שהיא מיטיבה עם הייטקיסטים היא צבועה ומתחסדת ומגיעה מרצון לחסלה לטובת בעלי האינטרס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
זכיתי וויתרתי על מחיר למשתכן
עבדתי עם אשתי קשה והגענו ל 600 אלף וזכינו בדירה ב 1.9 מליון לדירה הכי זולה. 4 שנים בנייה וצריך לקחת בחשבון גם מדד תשומות הבנייה וגם משכנתא במקביל לשכירות. אין לנו עזרה מההורים ואין להם חדר לספק לנו בביתם. מה שיוצא שוויתרתי על הזכיה כי אני מפחד מנפילה כלכלית במהלך השנים. מי יקנה את אותה הדירה ויזכה בהנחה משמעותית? אותו הילד שגר עם זוגתו אצל הוריו ואינו משלם שכירות ונהנה מחצי מליון שקל שהוריו הביאו ובנוסף גם את חסכונותיו. פערי מעמדות ואפליה של תוכנית הרסנית של הגרלות שתעזור לחלק קטן מהאוכלוסיה
רביד  |  19.12.20
6.
כתבה אוביקטיבית ולא כמו רוב המשמיצים
סוף סוף כתבה לא מטעם אינטרסנטים או מכהלה של אנשים שבאים להשמיץ. התכנית ממש לא מושלמת, במיוחד בתחילת דרכה. אבל בזכותה הרבה אנשים הגשימו את חלומם לגור בדירתם. לגבי הטענה שרק העשירים נהנו ממנה - טענה שיקרית ומניפולטיבית. קודם כל זה נתון שקרי - אין עונש על כתבות שקריות. ודבר שני, "העשירים" גם אזרחי מדינת ישראל שמסיהם ממנים המון הוצאות מדינה. מי שרוצה שבמדינה יהיו רק עניים - יאבד הכל אם זה יתממש.
מישהו  |  02.10.20
לכל התגובות