אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפופוליזם מזיק לבריאות: כחלון נאבק למען הטבק צילום: תומריקו

דעה

הפופוליזם מזיק לבריאות: כחלון נאבק למען הטבק

הסירוב של שר האוצר להעלות בעצמו את המס על טבק לגלגול גובל בסיכון בריאותי. הוא משאיר לבג”ץ את תיקון המס על העישון, מוצר אחרי מוצר, במקום לגבש מנגנון מיסוי רציונלי שיפחית את העישון ונזקיו

22.01.2019, 12:09 | עמרי מילמן

תשובת המדינה לעתירה הדורשת להעלות את המס על טבק לגלגול היא משל לבעיות ליבה שאפיינו את הממשלה היוצאת בכלל, ואת שר האוצר משה כחלון בפרט.

קראו עוד בכלכליסט

המדינה עשתה תרגיל: היא הסכימה לכך שבג"ץ יחייב את כחלון להעלות את המס, בעוד כחלון יוכל להמשיך להתנגד להעלאה הזאת, ולבצע את המהלך בעל כורחו.

זה תרגיל מוכר ושחוק. דוחקים בבג"ץ לקבל החלטה, וכשהיא גוררת ביקורת ציבורית, מגלגלים עליו את האשמה. הפרקליטות ממילא לא יכלה להגן על העמדה המגוחכת של כחלון; כל בר־דעת מבין שאם שני מוצרים מזיקים באותה מידה, הוגן וראוי למסות אותם באותו שיעור, במקרה הזה דינן של סיגריות אמור להיות כדינו של טבק לגלגול.

 , צילום: תומריקו צילום: תומריקו  , צילום: תומריקו

באותה דרך גלגלה המדינה אל בג”ץ את תפוח האדמה הלוהט של סיגריית אייקוס, ועוד קודם לכן את סוגיית הטבות המס ליישובים בפריפריה, כשאחרי שנים של מריחות היא היתה צריכה לשמוע מהשופטים שהטבות מס צריך לתת באופן שוויוני. שרים שזקוקים לכפייה של בג"ץ כדי לעשות את הדבר הנכון הם שרים חלשים. מנהיגים עושים את המעשה הראוי גם כשהוא מצטייר בעיני הציבור כגזירה.

אמנם, כחלון מיתג את עצמו כשר אוצר פופוליסט, שר שמעדיף לנקוט צעדים שייטיבו איתו בסקרים ובקלפי ולא בהכרח ייטיבו עם הכלכלה בטווח הארוך. אבל הסירוב שלו להעלות בעצמו את המס על טבק לגלגול גובל בסיכון בריאותי, שכן הוא עיכב את יצירתו של מנגנון מיסוי רציונלי, שאמור להוביל לירידה בעישון. במקום זאת אנחנו מקבלים מנגנון של תיקון זוחל שמתבסס על עתירות לבג”ץ, מוצר אחרי מוצר. בדרך זו נוצרים עיוותים. לדוגמה, כיום המס על סיגריית אייקוס גבוה אפילו יותר מהמס על סיגרים, אף שסביר שהיא לא מסוכנת יותר מהם. מבג"ץ אי אפשר לצפות להתוות מדיניות, אלא רק לתקן עוולות ספציפיות שמצביעים עליהם ארגונים אזרחיים, שכנראה דואגים לטובת הציבור יותר מכחלון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
הכתב טועה ובגדול כנסו
ג'ורג קרלין הגאון זצ"ל אמר:"אני חושב עד כמה מטומטם האדם הממוצע ומזדעזע לחשוב שחצי מהאנושות אפילו מטומטמים יותר" ולכן. מע שרוצה לעשן לעצמו את הבריאות שיהיה לו לבריאות. כשאותו אדם ינחת במערכת הבריאות בגיל 50 עם דום נשימה/סרטן/אירוע מוחי/קשיי נשימה/וכו אני רוצה לדעת שהוא הפקיד הרבה הרבה כסף לכיסוי הוצאותיו הרפואיות אז רוב האנשים ממש מטומטמים אבל פוליטיקאי חכם יודע לעבוד עם מה שיש לו בקיצור עדיף שעה אחת קודם וכחלון תמיד טועה כי הוא: מזרחי/ליכודניק/כחלון/פוליטקאי (מחק את המיותר)
פוזישיון  |  23.01.19
12.
הכתב יוצא מפוזיציה
אין קשר לעליית המס לבין הפחתת העישון. כמו שאין קשר בין עליית מס הבלו על הדלקים ונסיעות של הציבור. זה מוצר בטון-בטון יצוק מזוי.., אני לא יקנה מזון ועדיין יעשן. למה? כי ניסיתי כמה וכמה פעמים להפסיק. הרשעות של הכתבים ושל האוצר לא יודעת גבולות. המיסוי על הסיגריות השני בעולם בגובהו, וביחס לשכר הראשון בעולם. וישראל מדינה עניה בשכר. מה שאתם עושים זה לקחת סכין לנעוץ ולסובב עמוק עמוק עד שזה גל שיתפוצץ, כי אי אפשר לפול על אתם אוכלוסיות שוב ושוב ושוב ולהאשים את כל תחלואי העולם בזה, כי הם כבר כיסו הרבה מעב
מעשן  |  22.01.19
לכל התגובות