אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות הרפואית מבקשת מבג"ץ: השוו את המס על הטבק צילום: תומריקו

ההסתדרות הרפואית מבקשת מבג"ץ: השוו את המס על הטבק

מבקשת להצטרף לעתירה של המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן נגד השר כחלון ומשרד הבריאות. לטענתה מחקרים מעידים על כך שהשוואת המס על הטבק לגלגול, תוביל לצמצום פערים בריאותיים וכלכליים

24.01.2019, 13:43 | עמרי מילמן

ההסתדרות הרפואית בישראל הגישה כבר בחודש דצמבר בקשה להצטרף כידידת בית המשפט לעתירה של הארגון החברתי המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן נגד שר האוצר כחלון ומשרד הבריאות, על כך שאינם משווים את המס על הטבק לגלגול.

קראו עוד בכלכליסט

לבקשה צורפה חוות דעת מקצועית של רופאים מומחים בבריאות הציבור: פרופ' נדב דוידוביץ', ד"ר יעל בר-זאב וד"ר חגי לוין. בחוות הדעת שפורסמה אתמול, ממליצים הרופאים לתקן מיידית את עיוות המס על הטבק לגלגול ולהעמידו בשיעור זהה למס המוטל על סיגריות בחפיסה במטרה להגן על בריאות הציבור בישראל.

מוקדם יותר השבוע ביקשה חברת דובק להצטרף לעתירה, בבקשה לדחות אותה ולקבל את עמדתו של כחלון (מאחר והיא יצרנית ומשווקת חלק ניכר מהטבק לגלגול) זאת לאחר שהפרקליטות הודיעה כי היא מוכנה שבג"ץ יוציא צו שיחייב את כחלון לחתום על השוואת המיסוי.

משה כחלון שר האוצר, צילום: אבי מועלם משה כחלון שר האוצר | צילום: אבי מועלם משה כחלון שר האוצר, צילום: אבי מועלם

בבקשה מציינים כי "דווקא העובדה שהטלת מס גבוה מקשה יותר על אוכלוסיות מוחלשות לרכוש מוצרי טבק, מהווה צידוק חשוב נוסף להטלתו. המסקנה המתבקשת מעמדת האוצר היא שהמדינה מפקירה את האוכלוסיות החלשות ואינה מעניקה להן תמריץ זהה להפסיק לעשן או לכל הפחות לצמצם את העישון."

בחוות הדעת מתייחסים הרופאים למחקרים מנורבגיה, מהם עולה כי הסיכון לסרטן ריאות בקרב משתמשי טבק לגלגול לעומת משתמשים בסיגריות ממפעל הוא לעתים יותר מכפול, כך גם לגבי סרטני הפה הלוע והלרינקס. עוד צויין ש"סקירה שיטתית של 36 מחקרים מ-15 מדינות שונות, הראתה שמיסוי והעלאת מחירים יעילה אף למוצרי טבק שאינם סיגריות". 

בסקירה העריכו כי עלייה של 10% במחיר טבק לגלגול, תוביל לירידה בצריכה של 6.4% (טווח אפשרי של 4.3%-8.4%).

המחקר מסתכם במסקנה שלאור האפשרות להחליף מוצר אחד בשני (מסיגריות לטבק לגלגול), כדאי לשקול שהמיסוי יהיה זהה ובאותו הזמן לכל מוצרי הטבק".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל: "הנזקים לבריאות מעישון טבק לגלגול דומים לנזקים הידועים היטב מעישון סיגריות ממפעל, כולל מוות, זיהומים, מחלות סרטן, לב, ריאות ועוד. בניגוד למיתוס, טבק לגלגול עצמי איננו "טבעי" יותר ולמעשה יש עדויות שהנזק מטבק לגלגול למעשן עלול להיות אפילו חמור יותר".

ד"ר יעל בר-זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל: "עיוות המס על הטבק לגלגול גרם נזק אדיר לבריאות הציבור בישראל ופוגע במוכנות של מעשנים להיגמל מטבק. אנו חייבים לתקן בדחיפות את עיוות המס. המחיר הזול של הטבק לגלגול עולה למדינה ובמיוחד למעשנים ביוקר".

פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל: "ארגון הבריאות העולמי קובע שמיסוי הינה השיטה היעילה ביותר ובעלת עלות-תועלת הגבוהה ביותר להורדת שיעורי העישון בכלל, כולל למניעת התחלת עישון אצל בני נוער. בניגוד לטענת שר האוצר, מחקרים מראים שהעלאת מיסוי טבק ובפרט השוואת המס על כל סוגי הטבק מצמצת פערים בריאותיים וכלכליים, ועוזרת במיוחד לעניים ולצעירים"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
ממשלה של חמורים. כל המחקרים מורים שהסכנה היא אותה סכנה למעשן,
שהאפקטים הקשים והקטלניים זהים. העיוות שקיים במיסוי על הטבק לגלגול גרם וגורם נזק עצום לבריאות הציבור בישראל. העיוות הזה הוא סוג של "תעלול" שפוגע במוכנות המעשנים לחדול מעישון. על המדינה לתקן במיידי את עיוות המס הזה. אחיזת העינים של טבק זול כביכול ו"טבעי" או מזיק פחות, יעלה למדינה פי כמה בטיפול בחולים ובגוססים מעישון. מה לא ברור כאן?
פיין  |  27.01.19
7.
מה לא מבינים בממשלה הזו? לפי מחקרים עדכניים
הסיכון לסרטן ריאות בקרב משתמשי טבק לגלגול, לעומת משתמשים בסיגריות ממפעל הוא לעתים יותר מכפול, כך גם לגבי סרטני הפה הלוע והלרינקס, אז מה יש לחשוב כל כך הרבה ולהתדיין ולבלבל? להשוות וזהו. כפי שדורשים הרופאים וממליצים אנשי המחקר.
שינברג  |  27.01.19
לכל התגובות