אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין תאיץ את הכלכלה דרך סבסוד מכוניות ומכשירי חשמל ירוקים צילום: בלומברג

סין תאיץ את הכלכלה דרך סבסוד מכוניות ומכשירי חשמל ירוקים

בעקבות דיווחים על האטה היסטורית בצמיחה, חשף הממשל מהלכי חירום. אלה יתמקדו בהאצת הצריכה של רכבים לאחר ירידה ראשונה במכירות זה שלושה עשורים. משלחת סינית נחתה בוושינגטון כדי לקדם את שיחות הסחר

29.01.2019, 18:52 | שירות כלכליסט

ימים ספורים לאחר שדווח כי כלכלת סין צמחה ב־2018 בקצב האיטי ביותר זה שלושה עשורים, 6.6%, חשף היום (ג') הממשל בבייג'ינג שורה של מהלכים שמטרתם לאושש מכירות של מגוון מוצרים, ממכוניות ועד מכשירי חשמל ביתיים, בדגש על שימור איכות הסביבה.

קראו עוד בכלכליסט

הנציבות הלאומית לפיתוח ולרפורמות (NDRC) מסרה כי תקל את המגבלות שחלות על שוק רכבי יד שנייה ותעניק סובסידיות "הולמות" לתושבי האזורים הכפריים, זאת במטרה להאיץ מכירות של כלי רכב מסוימים ורכישה של מכוניות המונעות באנרגיה נקייה. NDRC לא מסרה פרטים לגבי היקף הסובסידיות, ודיווחה כי אלה ייקבעו על ידי הממשלות האזוריות והממשל המרכזי. מהלכים דומים נקטה ממשלת סין ב־2016.

התמריצים מגיעים בעקבות הודעת משרד האוצר הסיני בשבוע שעבר, לפיה יגביר את ההוצאות הפיסקאליות השנה על מנת לתמוך בכלכלה ויבצע קיצוצים במסים ובהיטלים שמשלמות חברות קטנות.

לראשונה זה שלושה עשורים, מכירות כלי רכב רשמו ירידה בסין ב־2018, זאת על רקע ההאטה בכלכלה ומתיחות הסחר מול ארה"ב. אתמול נחתה בוושינגטון משלחת סינית בהובלת סגן ראש הממשלה ליו הא, כדי להמשיך ולקדם את שיחות הסחר בין שתי המדינות.

המהלכים החדשים נועדו "לא רק כדי להגביר צריכה של מכוניות גדולות, כי אם לקדם את השינויים התעשייתיים ולשדרג את הצריכה", אמר ליו יונאן, דובר מטעם NDRC במסיבת עיתונאים.

על פי פטריק יואן, אנליסט בחברת הברוקראז' ג'פריז, בהונג קונג, ישנם סימנים לכך שמכירות כלי הרכב התאוששו בינואר, וכי באמצעות מהלכי תמיכה מקומיים, "מכירות של מכוניות חדשות יוכלו לעבור לצמיחה חד ספרתית נמוכה", צפה. וואנג בין, בכיר במשרד הסחר, אמר כי המכירות ארוכות טווח של מכוניות הן עדיין המנוע המרכזי באישוש הצריכה.

מלבד עידוד צריכת מכוניות, בכוונת NDRC להגביר את קצב הנפקת הרישיונות המסחריים לטכנולוגיות דור 5, שיאפשרו חיבור של כל דבר, ממכוניות ועד מכשירי חשמל ביתיים, במהירויות גבוהות.

עוד במסגרת המהלכים, סין תעודד מכירת מכשירי חשמל ירוקים וחכמים. בהודעת NDRC נאמר, כי על הממשלות האזוריות לשקול הצגת סובסידיות למוצרים שיתרמו את התרומה המשמעותית ביותר להאצת הצמיחה הכלכלית במקביל לצמצום פליטות גזי החממה.

הבוקר רשמו מניות יצרניות מכשירי החשמל המובילות את הביצועים החזקים ביותר בבורסה הסינית. מניית גרין אלקטריק טיפסה ב־1.2% ואילו קבוצת מידאה התחזקה ב־0.8%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות