אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לתרזה מיי בפרלמנט: הברקזיט לא יידחה צילום: אי פי

ניצחון לתרזה מיי בפרלמנט: הברקזיט לא יידחה

התיקון לחוק הברקזיט שנועד להביא לדחייה בביצועו נפל בהצבעה - זאת בשעה שמיי מתנגדת לדחייה; במקביל, הפרלמנט תמך הערב בשאיפתה לחזור לבריסל ולנסות לשנות את ההסכם; הפאונד יורד ב-0.5% מול הדולר בשל חוסר הוודאות שעדיין קיים סביב ההליך

29.01.2019, 22:29 | שירות כלכליסט

ניצחון לראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי: חברי הפרלמנט הצביעו הערב (ג') נגד ההצעה שקוראת לדחיית הברקזיט מעבר ל-29 במרץ שמטרתה הייתה למנוע את עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי ללא הסכם מסודר. התיקון לחוק הברקזיט הוצע על ידי חברת הפרלמנט איווט קופר מהלייבור, והוא נועד למקרה בו חברי הפרלמנט לא יגיעו להסכמות לגבי תיקונים בהסכם הברקזיט הקיים. הפרלמנט דחה את ההצעה ברוב של 321 נגד 298, ובכך ניצחה מיי המתנגדת לדחייה בביצוע הברקזיט. בעקבות כך יורד הפאונד הבריטי ב-0.5% לרמה של 1.308 דולר - בשל חוסר הוודאות שעדיין קיים סביב ההליך.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף לכך - לאחר התבוסה ההיסטורית שנחלה מיי בהצבעה לפני כשבועיים, הצעתה מהיום לחזור לבריסל ולקיים משא ומתן מחודש על ההסכם עברה ברוב קולות של 317 לעומת 301.

הפרלמנט קיים הערב הצבעות על שבעה תיקונים, ופרט להצעה של קופר העביר הערב תיקון לחוק הברקזיט שפוסל אפשרות של "ברקזיט קשה" או ברקזיט ללא הסכם (זאת בניגוד להצעה שקוראת לביצוע דחייה בהסכם במקרה של חוסר הסכמה בין חברי הפרלמנט, ושנפסלה בהצבעה). כן אישר הפרלמנט תיקון שיחליף את הצעת הבקסטופ בגבול האירי עם "הסכם חלופי". העברת התיקון המונע פרישה ללא הסכם היא אינדקציה לכך שתרחיש של ברקזיט מסוג זה מוסיף להיות הפחות סביר. יש לציין כי התוצאה של ההצבעה בפלרמנט אינה מחייבת באופן חוקי את הממשלה לפעול כך. 

תרזה מיי בפרלמנט, הערב, צילום: אי פי תרזה מיי בפרלמנט, הערב | צילום: אי פי תרזה מיי בפרלמנט, הערב, צילום: אי פי

האיחוד האירופי לא צפוי להתקפל לפני הרגע האחרון 

מיי הפצירה בחברי הפרלמנט לתמוך בתיקון אחר לחוק שהיה מאפשר "הסדרים חלופיים" לתוכנית הבקסטופ האירית השנוייה במחלוקת. הבקסטופ היא תוכנית ביטוח בתוכניתה של מיי שמטרתה למנוע בדיקת סחורות והגבלת חופש התנועה של אנשים בגבול עם צפון אירלנד. ישנם חברי פרלמנט החוששים כי הבקסטופ ישאיר את בריטניה כבולה לתקנות האיחוד האירופי ללא הגבלת זמן. הבקסטופ היה רכיב מפתח בהסכם הברקזיט המקורי שנדחה ברוב קולות היסטורי על ידי הפרלמנט בתחילת החודש.

מיי אמרה כי היא מודעת לכך שקיים "תיאבון מוגבל" באיחוד האירופי לשינויים להסכם, אך כי היא מאמינה שתוכל להשיג הסכם כזה עליו יסכימו גם באיחוד בסופו של דבר. על פי קטיה אדלר, פרשנית הדסק האירופי ברשת בי.בי.סי, האיחוד האירופי לא צפוי להתקפל לפני הרגע האחרון: "מנהיגי האיחוד לא צפויים לעשות שום שינוי בבקסטופ, עד שהברקזיט ללא הסכם יהפוך לסכנה מוחשית".

 

במהלך היום טלפנה מיי למנהיגים בכירים באיחוד האירופי, זאת לקראת ההצבעה בפרלמנט, ושוחחה בין השאר עם נשיא הנציבות האירופי ז'אן קלוד יונקר ועם ראש הממשלה האירי, ליאו וראדקר. בה בעת, האיחוד מסר כי לא יפתח מחדש במשא ומתן ולא ישנה את הטקסט המשפטי שעליו הוסכם עם מיי. על פי סוכנות בלומברג, היא תגיע לבריסל עוד השבוע.

בדברים שנשא במהלך ביקור בקפריסין, דקות ספורות לפני שהחלה ההצבעה בפרלמנט הבריטי, הדגיש נשיא צרפת עמנואל מקרון כי הסכם היציאה שגיבשה מיי עם האיחוד האירופי הוא בלתי הפיך. "כפי שהבהירה המועצה האירופית באופן חד משמעי בדצמבר, הסכם הפרישה שנידון בין בריטניה לאיחוד האירופי הוא ההסכם הטוב ביותר שאפשר לגבש", הדגיש הנשיא הצרפתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות