אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המגעים להסדר באינטרנט זהב: הזרמת הון תמורת דחיית הפירעון צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

המגעים להסדר באינטרנט זהב: הזרמת הון תמורת דחיית הפירעון

דיסקונט, הפועלים והבינלאומי שמחזיקים ב־55% מהחברה מינו יועץ שיקבע אם ישנה כדאיות כלכלית להזרמת הון מצדם, ואם כן, באיזה היקף. ההזרמה, אם תיעשה, תגיע מקופת הנשייה של יורוקום ובתמורה יסכימו בעלי האג"ח לדחייה של שנתיים בתשלומי הקרן

03.02.2019, 06:49 | גולן חזני

התפתחות במגעים בין הבנקים הנושים של יורוקום לבין מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב. ל"כלכליסט" נודע כי שלושת הבנקים, הפועלים דיסקונט והבינלאומי, שמחזיקים ב־55% ממניות אינטרנט זהב ודרכה מעשית גם בשליטה בחברת בזק, הסכימו למנות יועץ כלכלי שיכין חוות דעת אם ישנה כדאיות בהזרמת הון מצדם לאינטרנט זהב, ואם כן, באיזה היקף. מדובר למעשה במגעים להסדר החוב באינטרנט זהב, בניסיון להגיע להסכם שבו יזרימו הבנקים עשרות מיליוני שקלים לאינטרנט זהב, ואילו מחזיקי האג"ח יסכימו לדחייה של שנתיים בתשלומי הקרן של איגרות החוב.

קראו עוד בכלכליסט

מחזיקי האג"ח, המיוצגים על ידי הנאמן יוסי רזניק, נציג האג"ח אדוארד קלר והיועץ המשפטי עו"ד עדי פיגל, כבר קיימו שלוש פגישות עם המנהלים המיוחדים של נכסי יורוקום תקשורת – עורכי הדין פיני רובין, אמנון לורך ואורי גאון, ודרשו הזרמת הון לאינטרנט זהב. דיסקונט, שמיוצג על ידי לורך, סירב, אבל הבינלאומי והפועלים הסכימו לשקול את ההזרמה ולמנות את שרון זאורבך, בעלי חברת הייעוץ MNS, כדי שיכין את העבודה האמורה. זאורבך יבחן איזו הרמת הון דרושה כדי להעניק לאינטרנט זהב ובי־קום שקט של שנה, ואת מידת ההיתכנות להתאוששותה של מניית בזק, נכס הבסיס של החברות, בתקופה זו.

הזרמה מקופת הנשייה

ההזרמה של הבנקים לא אמורה להיות חיצונית אלא מקופת הנשייה של נכסי יורוקום שהספיקו למכור, בראשם מניות השליטה באנלייט הציבורית. בקופה זו מצויים 90-80 מיליון שקל, והזרמה של מעבר לסכום זה, אם תידרש על פי קביעתו של זאורבך, עשויה להביא את הבנקים להחלטה שלא להזרים. הזרמה נמוכה מסכום זה, אם תידרש, תביא לדיון בין שלושת הבנקים שבסיומו יחליטו אם וכמה להזרים. בכל אופן, הסיכוי להזרמה של הון מצד הבנקים לאינטרנט זהב גדל מעט לאור המינוי. אינטרנט זהב עצמה מלווה בתהליך על ידי גיזה זינגר אבן.

רק לפני חצי שנה, בגיוס ההון באמצעות הנפקת מניות של אינטרנט זהב שנערך ביוני 2018, הזרימו הבנקים 55 מיליון שקל מקופת הנושים של יורוקום לאינטרנט זהב. הזרמה זו ירדה למעשה לטמיון, משום שאף ששמרה על חלקם היחסי של הבנקים בשליטה, הרי ששווי אינטרנט זהב נחתך בצורה משמעותית מאז, ושווי כל מניות הבנקים בחברה עומד על כ־30 מיליון שקל בלבד.

באותה הנפקה גייסה אינטרנט זהב 45 מיליון שקל נוספים מהציבור במחיר מקסימלי של 11.25 שקל למניה, כאשר בית ההשקעות אלטשולר שחם ואי.די.בי פתוח רכשו את כמות המניות הגדולה ביותר. אלטשולר שחם, שרכש 6.22% מהחברה, הפך לבעל עניין באינטרנט זהב, ואילו אי.די.בי פתוח של אדוארדו אלשטיין, שהשקיעה כ־10 מיליון שקל, מחזיקה ב־3.5% מהחברה.

בתקווה להתאוששות בזק

הזרמה של הבנקים ועלייה בשווי המניות של בזק, אם יקרו, יביאו לעלייה בשווייה של בי־קום ועמה גם לעלייה בשווייה של אינטרנט זהב, וסיכוי לאפסייד בשווי המניות שבידי הבנקים, כדי שינסו להחזיר את ההשקעה ולנסות לגבות חלק מהחוב של יורוקום, שהיתה בשליטת שאול אלוביץ' והגיעה לפירוק בשל חוב של 1.6 מיליארד שקל.

במקרה של אפסייד ידרשו מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב, שנסחרת בתשואת זבל של יותר מ־65%, לקבל חלק מהאפסייד והעלייה בשווי המניה. זאת, בתמורה לדחייה בתשלומים של החברה ב־2019 למחזיקים, שלהם היא חייבת 728 מיליון שקל כאשר תשלום הריבית הקרוב אמור להתבצע ב־15 במרץ הקרוב. המחזיקים העדיפו עד כה שלא לפנות לבית המשפט נגד החברה אלא להשאיר זאת כאופציה אחרונה.

למעשה, המגעים שנערכים בימים אלה עם הבנקים מבהירים גם כי הנטיה של המחזיקים היא להימנע מתהליך מכירה מהיר של השליטה בבזק, ולהתמקד בניסיון ליהנות מאפסייד והתאוששות של החברה. זו גם הסיבה שהם לא ממהרים לקחת לידיהם את המניות של אינטרנט זהב חדלת הפירעון. השבוע תתקיים אסיפת אג"ח שבה יקבלו המחזיקים עדכון מהחברה ונאמן האג"ח.

בעלי האג"ח דורשים: "לצמצם את דירקטוריון אינטרנט זהב מ-7 ל-4 חברים"

מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב דורשים מדירקטוריון החברה לצמצם את מספר החברים בו לארבעה בלבד. "עמדת מחזיקי האג"ח היא כי מלכתחילה לא היה מקום למנות תשעה דירקטורים לדירקטוריון החברה (כזכור, הגדלת מספר הדירקטורים נעשתה לבקשה הבנקים אשר גם הבטיחו את זהות הדירקטורים שהוספו), קל וחומר אמורים הדברים במצבה הנוכחי של החברה שאינו יכול להצדיק כהונה של שבעה חברים בדירקטוריון... מדובר לא רק בעניין של עלויות מיותרות אלא גם בנראות של הדברים", מסרו מחזיקי האג"ח במכתב לחברי הדירקטוריון באמצעות עו"ד עדי פיגל.

עם ההזרמה של 55 מיליון השקלים לקופת אינטרנט זהב על ידי הבנקים, לפני כחצי שנה, הם מינו חמישה חברי דירקטוריון חדשים כדי לקבל רוב בדירקטוריון שיוציא לפועל את עמדת הבנקים בסוגיות השונות. חברי הדירקטוריון שמינו הבנקים היו יובל ברונשטיין, אילן כהן, יהל שחר, גלעד שר ומשה לוסקי.

הדירקטוריון מנה אז תשעה חברים אבל שניים מחברי הדירקטוריון הקודם עזבו בינתיים. נציגות האג"ח מדגישה במכתב כי אם דרישתה לא תיענה, היא שומרת לעצמה הזכות לנקוט צעדים וכל הליך נדרש.

"לתומנו סברנו שהחברה תפעל לצמצום מספר הדירקטורים, אבל עד כה לא נעשה דבר. הנושים לא יסכימו להשלים עם מצב שבו גורם זה או אחר ינסה להיאחז בקרנות המזבח על מנת להמשיך לקבל תשלומים שבפועל מבוצעים על חשבון הנושים".

גולן חזני

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות