אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדג נשך: חברי הדג נחש לא מוותרים על שירה פוליטית צילום: עמית שעל

הדג נשך: חברי הדג נחש לא מוותרים על שירה פוליטית

בעידן של טרור טוקבקיסטים, מתעקשים חברי “הדג נחש” לשיר פוליטיקה. רגע לפני סיבוב הופעות חדש הם מסבירים למה אמנים לא צריכים לחשוש ממחאה: "גם אם נשיר על גרביים עם פרחים, יהיו הייטרים"

06.02.2019, 08:17 | מאיה נחום שחל

המפגש שלי עם להקת "הדג נחש" התקיים הרחק מאור הזרקורים בבית ספר תיכון לחינוך מיוחד בהוד השרון. ששת חברי הלהקה העבירו כיתת אמן, שרו וענו על שאלות של עשרות תלמידים ומורים נרגשים ממגמת מוזיקה. "להקה כמונו שמתעסקת בנושאים חברתיים צריכה לעשות את המינימום, ולא רק לזרוק סיסמאות בשירים", אומר סולן הלהקה שאנן סטריט."בתור להקה עם מודעות חברתית אני מרגיש שזה חלק מהמילואים שלנו", מוסיף הקלידן דודוש קלמס.

קראו עוד בכלכליסט

הדג נחש בכיתת האמן שערכו בשבוע שעבר בבית ספר לחינוך מיוחד בהוד השרון. "זה שירות מילואים עבורנו", צילום: עמית שעל הדג נחש בכיתת האמן שערכו בשבוע שעבר בבית ספר לחינוך מיוחד בהוד השרון. "זה שירות מילואים עבורנו" | צילום: עמית שעל הדג נחש בכיתת האמן שערכו בשבוע שעבר בבית ספר לחינוך מיוחד בהוד השרון. "זה שירות מילואים עבורנו", צילום: עמית שעל

אחרי קיץ של הופעות ענק החליטה הלהקה לחזור לסיבוב מועדונים ברחבי הארץ ולהתקרב לקהל שלה. בשישי הקרוב בתאריך ה-8.2, הם יגיעו לבארבי עם המופע "עד שיצא עשן"."החורף הזה אנחנו נותנים אקסטרה במועדונים כי חשוב לנו להתחבר למקום היותר 'בלאדי', לתת 'רוקנ’רול', להתחבר חזרה לקהל ולעצמנו ולנסות חומרים חדשים", אומר נגן כלי הנשיפה שלומי אלון. "הגדרנו את הבארבי כמופע של המיטב, כי יהיו שם להיטים שלא עשינו הרבה שנים", אומר יאיא כהן אהרונוב.

לפני כמה שבועות יצא הקליפ החדש לשירם "יוצא לדרך" מתוך האלבום האחרון "וולקאם טו איזראל", העוסק בבעיית הפליטים בעולם, וערוך כולו מחומרי ארכיון דוקומנטריים. הטריגר היה המלחמה בסוריה. "יש 65 מיליון פליטים בעולם, 5.5 מיליון סורים שצריכים לברוח ויותר מחצי מיליון הרוגים ומרוב שחיקה זה כבר לא מעניין אז זה לא מגיע לכותרות", אומר סטריט. "דווקא בשיר אפשר לגעת יותר".

אילו תגובות קיבלתם?

"קיבלנו הרבה תגובות לכאן ולכאן, אבל אני שיניתי את דעתי באופן כללי על תגובות. אני חושב שאם היום אנחנו או כל אמן בישראל יכתוב שיר על גרביים ורודים עם פרחים, בלי שום אמירה פוליטית, יהיו הייטרים שיהיה להם מה להגיד, אז מה זה משנה? אם אתה לא יכול לסבול את השנאה, אל תכתוב שירים, ואל תהיה בענף הזה".

בימים הקרובים ישוחרר "אנה אנחנו"' שיר נוס; מהאלבום האחרון שבו מתארחת צליל דנין. "אין לי אף אחת אחרת/ אבל משהו קרה לנו, משהו נסדק/ משהו מרחיק בינינו/ כבר לא נדבק". "זה התחיל בתור שיר על המדינה, כי הרגשתי שהשנאה בשיאה ויש פילוג גדול", מספר כהן אהרונוב. "ואז יוסי פיין המפיק הציע שנכתוב את זה כשיר אהבה למישהי. אני חושב שזה קצת מייצג אותנו, כי יש לנו הרבה מאוד אהבה למדינה הזו וגם הרבה מורכבות ביחסים איתה".

בלהיט שלכם מ־2010 "אני מאמין" תקפתם שורת בעיות במדינה, אבל הפזמון אמר שלא משנה כמה תמחו, "זה לא מזיז לאף אחד את התחת". זה חלחל לשירים שלכם? המחאה התמתנה והתחלפה בדימויים על זוגיות?

"שום דבר לא השתנה", אומר סטריט, "אנחנו עדיין מדברים על דברים ספציפיים, מעוררים בעיות כמו בשיר 'יוצא לדרך'. הסינגל הראשון שיצא מ'וולקאם טו איזראל' הוא ‘עוד יהיה טוב’ שהוא מאוד ספציפי (‘ממה אני שואב עידוד/ מה זה שעוזר לי לא ללכת לאיבוד/ לא העבודה ובטח לא ליכוד/ טוב, אולי העבודה קצת.....’) וגם הסינגל השני ‘מצביעים ברגליים’ (‘שומר על ראש בריא גם במיטה חולה/ מדליק מדורות כי השמש לא עולה/ לארנב מהפרסומת לא נגמרת סוללה/ גם לא לפועלים שמחליפים ת'הנהלה...’). פשוט נכנסו עוד כמה דברים כמו ענייני משפחה, זוגיות ובריאות".

המופע של "הדג נחש" יעלה בבארבי ב-8.2.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות