אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.בי.אי סוגר את קרן ההשקעות האלטרנטיבית שהיתה אמורה להרוויח מביטוח אסונות טבע צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

אי.בי.אי סוגר את קרן ההשקעות האלטרנטיבית שהיתה אמורה להרוויח מביטוח אסונות טבע

קרן אלטרנטיבית של בית ההשקעות, שהגדירה את הביטוח נגד אסונות טבע כ"תחום גדול ורווחי", גייסה 100 מיליון שקל לפני כשנה וחצי. אך 2018 הוכיחה שההימור על הסתברות לרצף אסונות טבע בעולם אינו משתלם. הקרן שהפסידה 5.6% תונזל ותיסגר

11.02.2019, 08:20 | רחלי בינדמן

מה הסיכוי שצונאמי ביפן והוריקן בארה"ב יקרו ביחד? "ביטוחים נגד נזקים מאסונות טבע הם תחום גדול ורווחי בענף הביטוח, ואתם יכולים להיות חלק ממנו" - כך שיווק בית ההשקעות אי.בי.אי באפריל 2017 את קרן ההשקעות האלטרנטיבית החדשה שהקים, שאמורה לשתף את המשקיע ברווחי חברות הביטוח מביטוחי אסונות.

אבל בדצמבר האחרון גילו המשקיעים בקרן - כולם משקיעים כשירים (שאינם זקוקים להגנת רשות ניירות ערך באמצעות פרסום תשקיף), שהתפתו להשקיע בה 100 מיליון שקל - כי איתני הטבע חזקים מכל הסתברות. אי.בי.אי, בניהולו של דייב לובצקי, בנו של המייסד והיו"ר צבי לובצקי, שיגרה להם הודעות על כך שהקרן, שרשמה בחודשים ינואר־נובמבר 2018 תשואה שלילית דולרית של 5.6%, תיסגר, וכי נכסיה (פוליסות הביטוח) יונזלו דרך אי־חידושן או מכירתן. מהלך כזה עלול להעמיק את ההפסד. התשואה בדצמבר טרם פורסמה, ובמהלך 2017 מאז השקתה הקרן נסחרה ללא שינוי משמעותי. לרווחת המשקיעים, הזינוק בשער הדולר מול השקל ב־2018, ביותר מ־8%, ריכך את המכה.

הצפות בצפון קרוליינה בעקבות הוריקן פלורנס, צילום: בלומברג הצפות בצפון קרוליינה בעקבות הוריקן פלורנס | צילום: בלומברג הצפות בצפון קרוליינה בעקבות הוריקן פלורנס, צילום: בלומברג

הקרן הוצגה בעת השקתה כבעלת פוטנציאל גדול לגיוון ופיזור השקעות. באי.בי.אי הדגישו כי מדובר בקרן ייחודית בתחום, כזו שאין לה מתאם (קורלציה) עם שוקי ההון ובעלת תנודתיות "נמוכה יחסית", דבר שהפך את ההשקעה בה ל"אמצעי נוסף לפיזור וגיוון הנכסים שלכם, גם יעדי התשואה אטרקטיביים", נכתב באתר של אי.בי.אי.

הקרן התמחתה בהשקעות במכשירים פיננסיים דמויי אג"ח, שחברות ביטוח מנפיקות, והתשואה נגזרת מאירועים ש"הסתברות המימוש שלהם", כך לפי אי.בי.אי, "נמוכה". במילים אחרות, חברת הביטוח מבצעת איגוח (מוכרת) של הפוליסות, כך שהלקוח נכנס לנעליה. חברת הביטוח עצמה מבצעת את ניתוח הסיכון האקטוארי, קובעת את התמחור, מתקשרת מול הלקוח ומשלמת לו את התביעה כמי שנושא בתשלום חלק מהפרמיה. לכן הוא נהנה מהרווח במקרה שהסיכון לא מתממש, אך גם נושא בסיכון אם העלויות שייצרו נזקי טבע גבוהות מהפרמיות שנגבו בעבורם.

מסוק כיבוי שריפות בקליפורניה, צילום: בלומברג מסוק כיבוי שריפות בקליפורניה | צילום: בלומברג מסוק כיבוי שריפות בקליפורניה, צילום: בלומברג

באתר של אי.בי.אי לא הסתפקו והוסיפו: "תחשבו אחת לכמה זמן קורה אסון נוראי כמו צונאמי ביפן, הוריקן קתרינה או סנדי בארה"ב וגם מה הסיכוי שכל האסונות יקרו ביחד?". עוד הבהירו באי.בי.אי למשקיעים, כי בנוסף להסתברות נמוכה להתממשות הסיכון, המכשירים הללו שילמו ריבית "הולמת העולה על הסיכון האקטוארי הגלום בהם, וכאן טמון הפוטנציאל לרווח".

ובכן, 2018 הוכיחה שיש סיכוי של ממש להתרחשות אירועי טבע חריגים בסמיכות זמנים. בשנה שעברה השתוללו שתי סופות הוריקן בצפון אמריקה - הוריקן פלורנס בקרוליינה והוריקן מייקל בפלורידה, פרצו שריפות בקליפורניה, וגם את דרום־מזרח אסיה פקדו שני אסונות טבע - טייפון ג'בי ביפן וטייפון מנגקוט בדרום סין.

נזקי טייפון מנגקוט בהונג קונג, צילום: בלומברג נזקי טייפון מנגקוט בהונג קונג | צילום: בלומברג נזקי טייפון מנגקוט בהונג קונג, צילום: בלומברג

בעקבות גל האסונות הזה, לא זו בלבד שחברות הביטוח לא הרוויחו מפוליסות הביטוח הללו, אלא הן גם הפסידו עליהן. כתוצאה מכך הן הודיעו על ייקור הפרמיות לשנת 2019, מה שלטענת אי.בי.אי הפך את כל פעילות הקרן לרווחית פחות.

אם משווים את ביצועי הקרן של אי.בי.אי לקרן שוויצרית מקבילה של קרדיט סוויס, רואים שגם היא הציגה ירידות דומות - 4.81% מערכה ב־2018 כולה ו־8.86% בחצי השנה האחרונה. עם זאת, הקרן של קרדיט סוויס אינה נסגרת כמו זו של אי.בי.אי.

בשנתיים האחרונות החלו בתי ההשקעות לשווק קרנות השקעה אלטרנטיביות, הכוללות גם כאלה העוסקות בתחומי הנדל"ן והאשראי הצרכני. זאת על רקע סביבת הריבית הנמוכה וחששם של המשקיעים מהתנודתיות בשוקי ההון הסחירים, על רקע העליות החדות בעשור האחרון. קרנות אלה הוצגו ככאלה שאין קשר בין ביצועיהן לביצועי השווקים הסחירים וכאלטרנטיבת השקעה סולידית.

מאי.בי.אי נמסר בתגובה: "ההחלטה להנזיל ולא לחדש את הפוליסות בקרן ILS לשנה הנוכחית נעשתה לאחר הערכת סיכונים מחודשת בנוגע לשוק ביטוחי המשנה, ומתוך ראייה אחראית לכספי המשקיעים. מדובר בתשואה דומה ואף גבוהה לעומת התשואה בשוק ה־ILS, שנבעה מצבר חריג של אירועי טבע. אף שאנו מאמינים ביכולת השוק להניב תשואות עודפות לאורך זמן, אנו סבורים שכדי להגן על המשקיעים במקרה של התממשות אירוע בטווח הבינוני והארוך, על הפרמיות לעלות באופן משמעותי. יצוין כי מדובר בעשרות בודדות של משקיעים בקרן, ורובם הופנו למסלולי השקעה חלופיים באי.בי.אי".

תגיות