אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השינוי המבני בחברת מקורות יגיע לאישור הממשלה בתחילת השבוע צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

השינוי המבני בחברת מקורות יגיע לאישור הממשלה בתחילת השבוע

היועמ"ש אישר את המהלך, שדורש השקעות שנתיות בהיקף של 1.4 מיליארד שקל מצד חברת המים מקורות, שבמקביל אישרה את צעדי ההתייעלות כחלק מהשינוי המבני. התוכנית כוללת הזרמת מים לכנרת בהיקף של כ-300 מיליון קוב לשנה, פרישת 170 עובדים, מחיקה והפרטת מקורות ייזום וצעדים נוספים

21.02.2019, 10:09 | ליאור גוטמן

הרפורמה המבנית בחברת המים הלאומית מקורות תעלה לאישור הממשלה כבר בתחילת שבוע הבא. כך עולה מנוסח הצעת המחליטים שהופץ אתמול בלילה למשרדי הממשלה השונים. כפי שפורסם השבוע ב"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הכוונה להשלים את המהלך הגיעה לאחר קבלת "אור ירוק" מכיוונו של היועמ"ש, זאת בשל הנימוק שלא מדובר בנושא בעל משמעויות פוליטיות לצד הימני או השמאלי של המפה אלא בנושא עקרוני של טיפול במשק המים ש"סוחב" על גבו חמש שנות בצורת, ומחייב טיפול מיידי ועמוק ללא קשר לאיזו ממשלה תקום בשנה הקרובה.

מנדלבליט. נתן אור ירוק, צילום: יואב דודקביץ מנדלבליט. נתן אור ירוק | צילום: יואב דודקביץ מנדלבליט. נתן אור ירוק, צילום: יואב דודקביץ

כזכור, ביוני האחרון אישרה הממשלה את תכנית החירום להשקעות במשק המים עד לשנת 2030 עם מטרה להקים עוד מתקני התפלה ולהכפיל את כמות המים המותפלת בישראל (כיום כ-550 מיליון קוב בשנה). המהלך דורש השקעות שנתיות בהיקף של 1.4 מיליארד שקל מצד חברת המים מקורות, אולם זו הודיעה לממשלה שהיא אישרה הפחתת השקעות בדירקטוריון החברה בשל עיכוב השינוי המבני שם. עתה כאמור המהלך יוכל לצאת לדרך, זאת במקביל לביצוע מהלכי התייעלות בחברה.

עיון בהצעת המחליטים מגלה דימיון רב עד זהות להסכמי הרפורמה בחברה שאושר לא מכבר מול ההסתדרות הכללית.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל שר האנרגיה יובל שטייניץ | צילום: עמית שעל שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל

לרבות פרישה של כ-170 עובדים, מחיקה והפרטת פעילות חברת הבת מקורות ייזום (לרבות מכירת מתקן ההתפלה הכושל באשדוד, מתקני מים בקפריסין ומתקני טיהור שפכים בישראל) והרחבת סל העבודות של חברת הבת השניה (מקורו שח"מ). עוד כוללת התכנית הזרמת מים לכנרת בהיקף של כ-300 מיליון קוב לשנה. עוד נקבע שמקורות תקים שתי חברות בת חדשות בשותפות עם חברות מים אזוריות - האחת בענק חפר השניה בעמק יזראל - כדי לשפר ולשדרג את מערך אספקת המים בכל אזור.

עוד קובעת ההחלטה שחברת מקורות תפסיק לבצע מכרזים אלא יותר תנהל אותם, בדומה לסידור שיש בענף התחבורה עם חברות נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר). סעיף חשוב נוסף הוא הקמת צוות בין משרדי בראשות משרד האוצר למיפוי נכסי המקרקעין של מקורות, לרבות כאלו שהיו שייכים בעבר לחברת מפא"ר שמחזיקה היסטורית חלק מהשטחים שעליהם עובר המוביל הארצי. הצוות יוכל להפשיר שטחי נדל"ן שאין בהם שימוש לטובת הקמת אלפי יחידות דיור באזורי ביקוש לרבות במרכז הארץ.

מי שמגיש את ההחלטה הם שר האנרגיה יובל שטייניץ ושר האוצר משה כחלון. מבחינת שטייניץ מדובר ב"סגירת מעגל" של הטיפול במשק המים, שלא זכה לתשומת לב מיוחדת בזמן הקדנציה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
תמשיכו לשלם שכירות על דירה. .אולי עוד תצטרכו לשלם שכירות במשך עשרות שנים............
תמשיכו לשלם שכירות על דירה. .אולי עוד תצטרכו לשלם שכירות במשך עשרות שנים, עד שהמחירים ירדו במרכז למחירים שאתם רוצים ואולי תצטרכו להמתין ללא מימוש קניית דירה ותצטרכו לשלם שכירות במשך כל חייכם .*אם תתעקשו לקנות רק במרכז, במחירי ריצפה.
תמשיכו ל  |  21.02.19
2.
מחטף הפרטה - מכירות סוף העונה
מקורות ייזום נשחטה ע"י וויזניצ'ר והוכנה להפרטה לידי יצחק תשובה ומונופול המים המותפלים שלו. גם תחנות הכוח של חברת החשמל המייצרות חשמל באמצעות טורבינות גז יופרטו לידיו בהליך שקוף (הוא ייתן את ההצעות הגבוהות ביותר כי הגז לא עולה לו כסף).
משה  |  21.02.19