אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החללית הישראלית בראשית שוגרה לירח: "רגע היסטורי" צילום: איי פי

החללית הישראלית בראשית שוגרה לירח: "רגע היסטורי"

התעשייה האווירית ועמותת SpaceIL מסרו שהחללית ששוגרה לפנות בוקר מפלורידה כבר יצרה קשר עם חדר הבקרה ביהוד, שלשם גם הגיעו ראש הממשלה ונשיא המדינה. היא מתוכננת לנחות על הירח ב-11 באפריל. מנכ"ל נאס"א: "התרשמתי מהמחויבות של ישראל"

22.02.2019, 08:39 | אודי עציון

היסטוריה ישראלית: נחתת החלל "בראשית" שוגרה הלילה מפלורידה לירח. שעה קלה לאחר שיגורה המוצלח, בירך ראש נאס"א את ראשי הפרויקט וקבע כי "מדובר ברגע היסטורי בדרך למסחור החלל". בראשית שוגרה בהצלחה מקייפ קנוורל שבפלורידה, בטיל פלקון-9 של ספייס-X, שהכניס למסלול סביב כדור הארץ גם לוויין תקשורת אינדונזי ונאנו לוויין של חיל-האוויר האמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

התעשייה האווירית ועמותת space.il שתכננו ובנו אותה בעלות של כ-100 מיליון דולר מסרו כי החללית יצרה קשר כמתוכנן עם חדר הבקרה, פרסה בהוראתו את רגלי הנחיתה וממשיכה במסלול שנקבע לה מראש, באורך 6.5 מיליון ק"מ, שיביא אותה לירח ב-11 לאפריל. זוהי הפעם הראשונה שבו משוגר רכב חלל ישראלי אל מעבר למסלול סביב כדור הארץ.

השיגור, צילום: spaceX השיגור | צילום: spaceX השיגור, צילום: spaceX

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

השיגור עבר בהצלחה, צילום: spaceX השיגור עבר בהצלחה | צילום: spaceX השיגור עבר בהצלחה, צילום: spaceX

מעט אחרי השעה שלוש לפנות בוקר הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה למפעל החלל של התעשייה האווירית ביהוד וצפה בשיגור מחדר הבקרה של המשימה, לצד איש נשיא space.il מוריס קהאן, שתרם 40 מיליון דולר לבניית החללית, יו"ר תע"א הראל לוקר, מנכ"ל החברה נמרוד שפר, ומאות אורחים. נשיא המדינה ראובן ריבלין שיגר ברכה מצולמת.

ראש הממשלה נתניהו בחדר הבקרה ביהוד, צילום: אלירן אביטל ראש הממשלה נתניהו בחדר הבקרה ביהוד | צילום: אלירן אביטל ראש הממשלה נתניהו בחדר הבקרה ביהוד, צילום: אלירן אביטל

בהודעה מיוחדת שפירסם בירך מנהל סוכנות החלל האמריקאית, ג'ים בריידנשטיין, על הצלחת השיגור. "איחוליי ל-space.il ולסוכנות החלל הישראלית. זהו צעד היסטורי לכל האומות ולמסחור החלל, בזמן שאנחנו בוחנים את שיתופי הפעולה שלנו מעבר להקפת כדור הארץ לעבר הירח".

בראשית היא החללית הזולה ביותר ששוגרה אי פעם לירח, והיא הראשונה שנבנית ביוזמה פרטית, ולא כפרויקט ממשלתי. סוכנות החלל האמריקאית מעודדת כיום פרויקטים כאלה, שמוזילים דרמטית את עלויות הפעילות בחלל, תנאי חשוב לעידוד הפעילות האנושית מחוץ לכדור הארץ.

בריידנשטיין סיפר כי בביקורו בישראל בחודש יולי, שבו סייר במפעל החלל של התעשייה האווירית ביהוד ותודרך על הפרויקט, "התרשמתי מאוד מהמחויבות של ישראל להרחיב את חלקה בקהילת החלל הבין לאומית. ככל שאנחנו לומדים להבין טוב יותר את היכולות של ישראל ואת העבודה היצירתית בתעשיית חלל הפרטית שלה, אנחנו יודעים שהישראלים יהיו בעתיד פרטנר בין לאומי חזק עוד יותר, וחיוני להצלחת מסחור החלל אל הירח ובעתיד למאדים ומעבר אליו. יש הזדמנויות נהדרות שמחכות לישראל ולכולנו ככל שנתקדם בחלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
השקיעו דקה לניקוי עדשת מצלמת הניווט. ושעות..
על יחצנות . בלי מצלמת הניווט אין נחיתה על הירח. מצלמה זאת צריכה לראות כוכבים באור יום כי בחלל השמש מאירה כל הזמן רק על כדור הארץ יש לילה. אז בראשית והמכונית של מאסק פחות או יותר באותו כיוון בחלל העמוק. וזה מה שקורה כאשר דואגים לגובים ולא לאנשי מקצוע . בתעשיה אוירית ובכל מקום צריך לקדם לפי ידע ולא לפי ויטמין פ.
מוריצי  |  23.02.19
לכל התגובות