אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הבית המסוכן של ישראל ביתנו

שימוש בכספי הפנסיה שמציע ליברמן לא רק יסכן את דור העתיד אלא גם יגדיל את הביקושים לדירות ויגרום לעליית מחיריהן, וכמו בומרנג יאלץ את הצעירים לגייס עוד הון עצמי לצורך רכישת הדירה היקרה יותר

25.02.2019, 07:58 | רחלי בינדמן

קלוז אפ על יד שאוחזת בידית ומנסה לפתוח דלת נעולה. כך מתחיל סרטון קצר שמפיצה מפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן ברשתות החברתיות. מהר מאוד מתברר שמדובר בסרטון שנוגע בבטן הרכה של הזוגות הצעירים בישראל: הקושי לרכוש דירת מגורים ראשונה, נושא אמוציונלי שנדחק לשולי השיח בקמפיין הפוליטי של שתי המפלגות הגדולות - כחול לבן של בני גנץ והליכוד בהובלת בנימין נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שהפתרון שמציע ליברמן וככל הנראה מצפה לקבל דרכו את הקולות של הזוגות הצעירים הוא מסוכן מאוד, והוא נחשף בכתובית שמופיעה מיד לאחר היד המנסה ללא הועיל לפתוח את הדלת לדירה החדשה: "רק חוק אחד מפריד בינך לבין דירה – מבטלים את המס על השימוש בכספי הפנסיה, מגדילים את ההון העצמי לזוגות הצעירים וקונים דירה ראשונה".

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן

ליברמן מציע לחוקק חוק שיאפשר משיכת כספי החיסכון הפנסיוני לפני גיל פרישה ללא קנס, כדי שאלו ישמשו למימון ההון העצמי לדירה ראשונה לזוגות הצעירים. כיום אפשרות כזו לא באמת עומדת על הפרק שכן משיכת כספי החיסכון לפני גיל הפרישה כרוכה במס של 35%.

ליברמן לא מציע כאן מתנה לזוגות הצעירים – הוא מציע להם לקחת את 100–200 אלף השקלים שהצטברו להם בחיסכון הפנסיוני, זה שנועד לאפשר להם לחיות בכבוד בגיל פרישה ולא להפוך לנטל על המדינה ועל כספי ביטוח לאומי, כדי לרכוש איתו דירת מגורים.

בסופו של הסרטון הוסיף ליברמן את המשפט הבא: "משנים את החוק. לא את השוק". נראה כאילו הוא מנסה לרמוז שהוא, בניגוד לקולגה שלו, שר האוצר משה כחלון, לא רוצה לשנות את שוק הדיור, הוא לא רוצה לפגוע בקבלנים, ובעסקנים בתחום הנדל"ן. אצלו כולם יכולים לצאת מרוצים – הצעירים שיקבלו את הדירה שלהם והקבלנים שימכרו להם אותה במחיר שוק.

אבל זה פשוט לא עובד ככה בכלכלה שפועלת לפי חוקי היצע וביקוש. שימוש בכספי הפנסיה לא רק יסכן את דור העתיד של הציבור הישראלי (שמצידו ייפול על כתפי המדינה בעוד 30 שנה, כשליברמן כבר לא יהיה בכנסת להתמודד עם הנזק הזה), אלא גם יגדיל את הביקושים לדירות ויגרום לעליית מחיריהן, וכמו בומרנג יאלץ את הצעירים לגייס עוד הון עצמי לצורך רכישת הדירה היקרה יותר.

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אחלה תכנית!
בואו בהמוניכם זוגות צעירים- שימו את כל חסכונותיכם, כולל הפנסיה, בדירה.... אל תדאגו- מחירי הדירות לא ירדו אף פעם, אתם לא תפוטרו אף פעם, תמיד תוכלו להחזיר את התשלומים בזמן (גם כשהריבית תעלה).... העיקר- יש בית שרשום על שמכם (טוב נו... הבנק גם מופיע שם אבל בואו לא נהיה קטנוניים).... אולי פה ושם מישהו יקבל מכה קטנה בכנף של החיים ויאבד את הדירה... לא נורא- זה יקרה לו בגיל 45-50... הוא בטוח יתארגן איכשהו על חסכונות+פנסיה חדשים בזמן שנותר לו.... אנשים תתעוררו!! תחסכו מספיק כסף 30 שנה וגם לכם תהיה דירה, בלי כל הסיכונים ההזויים האלה... ריבית לבנק ושכירות לבעל הדירה זה שני צדדים של אותו מטבע...
ניקול  |  25.02.19