אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבועה שתעקוף את הפקקים: שירות באבל יחל לפעול בסוף מרץ קרדיט: חברת דן

הבועה שתעקוף את הפקקים: שירות באבל יחל לפעול בסוף מרץ

שירות התחבורה החכמה בגוש דן של דן ו-VIA יפעל בשעות 06:00 ל-22:00; הנוסעים יזמינו באפליקציה רכבים עם 10 מקומות ישיבה, ומי שיבריז 5 פעמים ייחסם מהשירות

03.03.2019, 08:19 | אודי עציון
בסוף החודש יתחיל לפעול בתל־אביב, רמת־גן וגבעתיים, אחד הניסיונות המסקרנים ביותר של המדינה להעביר אותנו מהרכב הפרטי לתחבורה הציבורית ולהילחם בפקקים: Bublle ("בועה"), כך ייקרא שירות התחבורה החכמה החדש של חברת דן בשיתוף עם VIA ,שהוכרז בנובמבר האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

השירות יופעל במתכונת מצומצמת כבר בסוף מרץ, ובמתכונת מלאה אחרי פסח.השירות יופעל בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 06:00 ל־22:00. דן רוכשת לצורך הפרויקט 100 מיניבוסים מרצדס ספרינטר. במיניבוסים יהיו 10 מושבים ושקע USB לכל נוסע.

 , קרדיט: חברת דן קרדיט: חברת דן  , קרדיט: חברת דן

השירות החדש הוא תחבורה ציבורית מהפכנית, שלא תפעל במסלולים קבועים כמו מוניות שירות ואוטובוסים, אלא באזורים שהוגדרו מראש. הנוסע יזמין נסיעה באמצעות האפליקציה ויציין מתי הוא מבקש לעלות לרכב, והאפליקציה תקבע לכל נהג מסלול מיוחד בהתאם לנקודות העלייה והירידה שביקשו הנוסעים. האיסוף יהיה מתחנת האוטובוס הסמוכה, שכן הרכבים לא יוכלו לעצור בכל נקודה בכביש. הנסיעה אמורה להיות מהירה יותר מאשר ברכב פרטי, בזכות השימוש בנתיבי תחבורה ציבורית, ומהירה יותר מאוטובוסים בזכות המתנה קצרה יותר בכל עצירה.

משרדי האוצר והתחבורה יזמו את השירות במטרה לעודד לנהגים לוותר על הרכב הפרטי בנסיעה היומית לעבודה בשעות העומס. השירות אמור בין השאר לפתור את הבעיה של הגעה מתחנות הרכבת אל אזורי התעסוקה, ושל הנוסעים אל התחנות. עם זאת, נבחנת הארכת שעות הפעילות והפעלת השירות גם בימי שישי.

 , קרדיט: חברת דן קרדיט: חברת דן  , קרדיט: חברת דן

מי שיבריז - ייחסם

מחיר הנסיעה יהיה 15 שקל בשעות העומס ו־12 שקל בשעות השפל. זה כפול מנסיעה באוטובוס, אבל זול משמעותית ממונית. מזמין הנסיעה יקבל מידע מתעדכן לגבי זמן האיסוף והתראות על התקרבות הרכב לתחנה. אם הנוסע לא יהיה בתחנה, הנהג ימתין לו דקה בלבד. מזמין שלא יתייצב בזמן, יחויב כבר מהפעם השלישית במחצית מעלות הנסיעה גם אם לא נסע. בפעם הרביעית יחויב במחיר המלא, ואחרי הפעם החמישית הוא עלול להיחסם מהזמנת נסיעות.

הטלפון יגיד מתי לרדת

עם העלייה לרכב הנוסע יזדהה בפני הנהג באמצעות האפליקציה, ויעביר את הסמארטפון דרך מכשיר תיקוף. הנהג לא יעסוק במכירת כרטיסים, והתשלום יתבצע דרך האפליקציה.

 , קרדיט: חברת דן קרדיט: חברת דן  , קרדיט: חברת דן

מגבלה נוספת: באישור משרד התחבורה, האפליקציה תפעל כרגע בעברית ובאנגלית, אך לא בערבית. עם זאת השירות יהיה מונגש לבעלי מוגבלות פיזית, שיצטרכו לציין זאת בעת ההזמנה, ויגיע אליהם רכב עם מעלון.

הנוסעים יהיו מוגבלים בהעלאת המטען לנסיעה. עם אופניים מתקפלים, למשל, אי אפשר יהיה לעלות. הנוסע יקבל התראה לטלפון הנייד מתי עליו לרדת מהנסיעה. התראות דומות יופיעו בלוח מידע במיניבוס, כאשר טרם הוחלט באיזה צעד לבחור כדי לשמור על פרטיות הנוסעים: ציון שם הנוסע בראשי תיבות, בכינוי שיבחר כל נוסע לעצמו, או במספר נפרד שתקבל כל נסיעה.

דן תהיה חברת התחבורה הציבורית הראשונה שתפעיל את השירות המתקדם בארץ. בנוסף המדינה מנהלת מו"מ עם אגד להפעלת שירות דומה בירושלים ובחיפה.

"Bubble יציע חוויית נסיעה ושירות שטרם נראתה בתחבורה הציבורית בישראל ויאפשר לעשרות אלפי תושבים באזור לוותר על הרכב הפרטי", אמרו שמואל רפאלי, יו"ר דן, ועופר זילביגר, מנכ"ל דן.

VIA הישראלית מפעילה שירותים דומים בארה"ב ובאירופה. "אנחנו מקווים שכמו בעשרות ערים אחרות ברחבי העולם, גם בישראל הטכנולוגיה שלנו תסייע ביצירת תחבורה ציבורית גמישה ומותאמת שתביא לחיסכון בזמן ובהוצאות", אמר גיא שר, מנהל הפעילות העסקית של VIA בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

37 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
אני הייתי נהג שם וברחתי כל עוד נפשי בי
מזלזלים בנהגים,לא נותנים להם הפסקות.אני בעצמי הייתי עד לכך שנהג מסכן נהג יותר מ 4 שעות רצופות בלי הפסקות .וכשביקש הפסקה עוד פיטרו אותו.פשוט בזיון של חברה,בזיון של שירות ,בזיון של הנהלה.במדינה הזאת אין סיכוי שזה יצליח וגם שיתביישו הנוסעים שנוסעים איתם אם הם יודעים מה הם עושים לנהגים.פשוט מתעללים בהם כמו כלבים.
יוסף  |  26.11.19
34.
מנויה על באבל דן
בתור הרצת הקו זה די די בסדר אבל משהו פגום באיתור. למשל, ככר הבימה קרובה פחות ממאה מטר מתחנת דן בשד רוטשילד והאתר היפנה אותנו לרח דיזנגוף לתחנה רחוקה יותר.מקרה שני רציתי רח וויצמן פינת הל'ה בגבעתיים ולא נמצאה הכתובת הזו.ז.א. צריך לתת רח ומספר אחרת מגיעים לתחנה רחוקה מהיעד. נאלצתי לחזור תחנה באוטובוס בחום הצהריים
כהן אביבה  |  15.07.19
לכל התגובות