אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מני מזוז דן בקרקעות הקיבוצים - שעליהן אחראית אחותו צילום: עמית שאבי

מני מזוז דן בקרקעות הקיבוצים - שעליהן אחראית אחותו

אחותו של מני מזוז מנהלת אגף ברמ"י שמטפל בחוזי חכירה של קיבוצים, ושופט העליון דן לפני שבוע בקרקעות חפציבה ובית אלפא. מזוז: "אחותי לא מעורבת"

04.03.2019, 06:53 | נמרוד בוסו

שופט בית המשפט העליון העליון מני מזוז לקח בשבוע שעבר חלק פעיל בדיון שקיים בית המשפט העליון, בערעור שהגישו הקיבוצים חפציבה ובית אלפא, על החלטת בית המשפט המחוזי נצרת, שלא לראות בהם בעלים בקרקעות שבהם הם מחזיקים בעשורים האחרונים מכוח חוזי חכירה.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון, שנטה באופן ברור לטובת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שנגדה הוגש הערעור, לא מצא מזוז לנכון לציין כי אחותו, שולה בן־צבי, מחזיקה בתפקיד בכיר ברמ"י, אשר במסגרתו היא אחראית על התנהלות רמ"י מול הקיבוצים והמושבים. בן צבי היא מנהלת "אגף חוזים לדורות בהתיישבות", שמטרתו עיגון והסדרה של זכויות החוכרים במגזר החקלאי.

קראו עוד בכלכליסט

בפסק דין בעל משמעויות קשות לקיבוצים, שניתן ביום שלישי שעבר, קבעו מזוז וחבריו להרכב - דפנה ברק־ארז ועופר גרוסקופף - כי אין לקיבוצים יכולת לטעון לבעלות בקרקעותיהם, גם במקרים שבהם מייסדיהם השתתפו ברכישת הקרקע, וזאת מחמת התיישנות.

מני מזוז , צילום: עמית שאבי מני מזוז | צילום: עמית שאבי מני מזוז , צילום: עמית שאבי

במהלך הדיון טענו נציגי הקיבוצים לנסיבות ייחודיות אשר מקנות להם זכויות בעלות בקרקע, ובראשן - השתתפות ברכישתה לפני קרוב ל־100 שנה. הפרוטוקול מעלה כי כבר בפתיחת הדיון הפגין השופט מזוז התנגדות לדרישה זו: "לא נזכרים אחרי 97 שנה לשאול איזה זכויות יש לי כחוכר", אמר לבא כוחו של קיבוץ חפציבה עו"ד צוריאל לביא, "הקיבוץ קיים כמעט 100 שנה, היו חוזים לאורך כל השנים. אם יש לכם טענה, היה צריך להעלות אותה לפני עשרות רבות של שנים".

זמן קצר לאחר מכן ביקר השופט מזוז את הדרישה פעם נוספת, והפעם על רקע תנאי החכירה המיטיבה לדעתו שלה זכו הקיבוצים: "לומר ייבשתי ביצות והשבחתי את הקרקע זה מגוחך, אנשים קיבלו זכות לעבד את הקרקע כמעט בחינם".

קובץ תקנות האתיקה של השופטים קובע כי "שופט לא ישב בדין אם מצא, מיוזמתו או לבקשת בעל דין, כי קיימות נסיבות שיש בהן כדי ליצור חשש ממשי למשוא פנים בניהול המשפט". אחת מהנסיבות המפורטות היא: "צד להליך, בא כוחו או עד מרכזי, הוא בן משפחה של השופט או שקיימת ביניהם קרבה ממשית אחרת". במקרה הזה, מדובר באחותו של השופט מזוז המכהנת בתפקיד בכיר בארגון נגדו הוגשה העתירה, כאשר תחום עיסוקה נוגע ישירות לעותרים.

יש להדגיש כי תפקיד הגילוי הנאות בעת ההליך השיפוטי אינו רק ליידע את הצדדים בחשש לניגוד עניינים שבו מצוי השופט, אלא גם לתת להם את האפשרות להתנגד לישיבתו של השופט בדין. בהעדר הגילוי הנאות, מנע השופט מזוז את האפשרות הזו מנציגי הקיבוצים.

השופט מזוז מסר באמצעות דוברת בתי המשפט: "אחותי אכן עובדת ברמ"י אך הערעור לא הופנה כלפי החלטה בה נטען כי אחותי היתה מעורבת. אחותי אינה מוזכרת לא בפסק הדין מושא הערעור ולא בכתבי הטענות של מי מהצדדים כמי שהיתה מעורבת בהחלטה הנוגעת להליכים בתיק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות76 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

74.
אין קל יותר מאשר להזמין את מר "שד עדתי" להסחת הדעת, והופס, המוסתים הוסטו.
כן, כאשר השליט עד צוואר שקוע בחקירות, אזי כמו בגין האב, מורו ורבו, מזמין את האדון "שד עדתי" לקדמת הבמה. קיבוצים ומושבים ברחבי הארץ זכו לחכור ולעבד אדמות מדינה, כיוון שבשנות ראשית הציונות לא היה צבא או משטרה לשמור על אדמת הלאום, לא בשנותיה הראשונות וגם לא כיום. כל מטר רבוע שלא עובד, הופך למטרה למושחתים כמו ח"כ ביטן ודומיו, מאכערים על גבול הפלילי, עם קשרים במקומות הנכונים. חמסנים מסוג אחר הם בני המיעוטים, הקובעים עובדות מדיניות על כל מטר לא מעובד. החקלאי העברי לוחם מלחמת חרמה בחמסנים, אך הלחץ גדול ורב. לראיה, השדות המוצתים, הטרקטורים השרופים, ציוד ההשקיה המושחת, ועדרי צאן ובקר הנגנבים, מורעלים או נשחתים בעודם חיים. לממשלות הליכוד והימין ב-40 השנים האחרונות אין מדיניות ברורה, אלא להעניש את החקלאי המגן על אדמתו. בכל מדינה אחרת, החקלאי היה מקבל אדמה זו לבעלותו, אך כאן לא, וזו יריקה בפרצוף. ולכל המתלהמים, ברצוני להגיד אך זאת: לכו והקימו קיבוץ או מושב חדש. נראה אתכם מעבדים דונם אדמה אחד בחום הקופח, או קוטפים תפוזים בקור החורף או מעבדים חממות בחום הבלתי נישא, ובא לציון גואל (או גועל נפש).
Stam1  |  08.03.19
72.
אז מה הקיבוצים התחילו לשלם עבור כתבות נגד מזוז?
בושה וחרפה. האדמות לא שלכם. קיבלתם מלא הטבות בשביל להתבטל. הקיבוץ שהיה פעם לא קיים היום. היום הכל זה "כמה כסף אתה מכניס לנו". אנשים כבר ב- 12:00 מסיימים לעבוד (אם אפשר לקרוא לריכולים עבודה) והולכים לבריכה. 99% מהציבור חיים ברמת חיים נמוכה מזו שיש בקיבוץ ואין להם שון הטבה.
אא  |  07.03.19
לכל התגובות